Klíčová sedmička na americkém trhu vysílá nejednoznačné signály
Sdílet článek:

TIMUR BAROTOV

„Hospodářské výsledky klíčové sedmičky firem na americké burze investory příliš nenadchly. Zisky společností se nyní odměňují méně, zatímco ztráty se trestají přísněji. Investoři se svým kapitálem zachází konzervativně,” říká analytik BHS Timur Barotov.

Klíčová sedmička – zhoršující se a matoucí příběh

Takzvaná klíčová sedmička technologických společností, která byla hnacím motorem letošní akciové rallye v USA, vykazuje neuspokojivé výsledky, což již snížilo jejich tržní hodnotu o více než 200 miliard dolarů. Vlastník společnosti Google – Alphabet Inc., Tesla Inc. a mateřská společnost Facebooku Meta Platforms Inc. se po zveřejnění zpráv propadly, jediným světlým bodem je Microsoft Corp. Akcie Alphabetu se propadly, když cloudová jednotka společnosti vykázala menší než očekávaný zisk. Společnost Tesla Inc. nedosáhla na zisky a odložila své plány ohledné výstavby nové továrny v Mexiku. Generální ředitel Elon Musk komunikoval velmi složitou situaci a složitý poslední kvartál v roce, investoři v reakci výrazně ztrestaly akcie společnosti zhruba 15% výprodejem.

Společnost Amazon.com Inc. zveřejní výsledky po čtvrtečním uzavření. Opční trh předpokládá jednodenní pohyb akcií o 8 % jedním nebo druhým směrem – ve hře je tak dalších přibližně 100 miliard dolarů. Výsledky společnosti Meta ovlivní trh při zahájení čtvrtečního obchodování. Akcie v předobchodní fázi klesly o 2,4 % poté, co gigant sociálních médií zmařil naděje investorů na obnovu růstu tržeb z reklam. Zbývající dvě společnosti – Apple Inc. a Nvidia Corp. – budou reportovat výsledky až příští měsíc.

Zisky velkých technologických společností nesledují jasný příběh, což znejišťuje akciové trhy. Pohled na výsledky společnosti Microsoft může investorovi napovědět, že korporátní výdaje rostou a pokles výdajů na cloudové služby dosáhl svého dna. Nicméně když se podíváme na výsledky společnosti Google, zjistíme, že je to naopak. Kolem trhu se objevuje řada protichůdných signálů. Proto jsou trhy tak nervózní a nejisté a v důsledku toho index Nasdaq Composite ve středu zažil nejhorší den obchodování za zhruba osm měsíců, kdy se propadl o 2,4 % během seance. Klíčových sedm společností bylo letos středem pozornosti na akciovém trhu, přičemž velký zájem o umělou inteligenci podpořil akcie mnoha z nich. Optimismus však kvůli vyšším dluhopisovým výnosům a válce na Blízkém východě slábne. Index S&P 500 se od svého maxima z roku 2023 propadl již o 9 %. Přitom již pokles o 10 % je definován jako korekce na býčím trhu. Ale i přesto indexy S&P 500 a obzvlášť technologický Nasdaq Composite pravděpodobně rok zakončí ve výrazném zisku.

Zisky společností se odměňují méně a trestají přísněji

Investoři nyní méně odměňují překonání výsledků, a naopak více trestají nedosažení na očekávaná čísla. Podle investičního poradce Evercore ISI 128 společností indexu S&P 500, které překonaly očekávání jak u zisku na akcii, tak u tržeb, zaznamenaly následující den růst svých akcií o 0,3 %. Ovšem za posledních 5 let činil průměrný růst o 1 procentní bod více. Společnosti, které nesplní očekávání zaznamenávají následující den pokles svých akcií o téměř 5 %. Za posledních pět let se tento pohyb v průměru blížil úrovni 3,1 %. Investoři tak se svým kapitálem zachází konzervativněji.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*