Důchody úředníků EU jsou pro evropské daňové poplatníky stále dražší
Sdílet článek:

VSA

Nová zpráva Evropské komise uvedla, že náklady na důchody se za pouhých osm let zvýšily o 61 % – na 2,4 miliardy eur ročně.

Ještě v roce 2014 vydala EU na důchody 1,4851 miliardy eur. V roce 2022 to bylo již 2,3981 miliardy eur – téměř o miliardu eur více, informoval deník Bild.

Celkové dlouhodobé penzijní závazky dnes aktivních zaměstnanců EU, kteří již odešli do důchodu, dosáhly na konci roku 2021 výše 126 miliard eur.

Náklady rostou, přestože Evropská komise v roce 2014 reformou snížila nároky na důchod pro nové zaměstnance. Hlavní příčina nárůstu nákladů: Počet zaměstnanců v EU se v posledních letech rychle zvyšuje. Z 58 567 v roce 2014 na 66 120 v roce 2021, což představuje nárůst o 12,9 %.

Jaký mají europoslanci/europoslankyně plat?

Podle jednotného statutu poslanců Evropského parlamentu, který je v platnosti od července 2009, pobírají všichni poslanci EP stejný plat. Je stanoven na 38,5 % základního platu soudce Soudního dvora Evropské unie, jak uvádíweb Evropského parlamentu.

Hrubý měsíční plat poslanců EP podle statutu činí 9808,67 eur (od 01.07.2022). Tento plat je hrazen z rozpočtu Parlamentu a všichni poslanci z něj odvádějí unijní daň a příspěvky na sociální zabezpečení. Po odvodech činí výše čistého platu 7646,00 eur. Tento plat rovněž ve většině členských států podléhá dani z příjmu. Konečná výše platu poslance tedy závisí na daňových předpisech v jeho zemi.

Z jednotného statutu existuje několik výjimek: Poslanci EP, kteří měli v Parlamentu mandát před volbami v roce 2009, si mohou zvolit, že si ponechají dřívější vnitrostátní systém pro plat (ve kterém jim byla vyplácena stejná částka jako vnitrostátním poslancům), přechodné příspěvky a důchody po celou dobu trvání svého členství v Evropském parlamentu.

Mají poslanci/poslankyně nárok na důchod? V jaké výši?

Členové EP mají nárok na starobní důchod poté, co dovrší 63 let. Jeho výše tvoří  3,5 % platu za každý celý rok ve funkci. Nemůže ale přesáhnout celkově 70 %. Náklady na tyto důchody jsou hrazeny z rozpočtu Evropské unie.

Doplňkový důchodový systém, který byl zaveden pro europoslance v roce 1989, byl od července 2009 uzavřen novým členům a je postupně ukončován.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

 1. Protest farmářů v Dorohusku pokračuje Asi tucet zemědělských traktorů a asi 200 farmářů zablokovalo silnici na hraničním přechodu v Dorohusku. Spojené země zahájily čtyřdenní protest.
  12 traktorů a skupina asi 200 farmářů zablokována dnes v 10 křižovatka státní silnice 12 a zemské silnice č. 816, těsně za hraničním přechodem s Ukrajinou v Dorohusku, v Lubelském vojvodství. Farmáři tak zabránili průjezdu kamionů mířících z Ukrajiny do Polska.
  Farmáři shromáždění pod záštitou United Village mají v této podobě čtyři dny protestovat proti nekontrolovanému dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny, který destabilizuje polský trh a ničí ziskovost domácí zemědělské produkce. Tento dovoz, navzdory vládním slibům, stále pokračuje – říkají farmáři z Lublinu, kteří se opět vydali na silnice. Demonstranti naznačují, že nechtějí od vlády jednorázovou pomoc, ale systémové a efektivní řešení problému.
  Nedostatek řešení a perspektiv
  „Vzhledem k tragické situaci na polském trhu, způsobené nekontrolovaným přílivem obilovin z Ukrajiny, nedostatku vyhlídek na zlepšení situace ve sklizni v roce 2023 a chybějícímu zavedení systémových řešení ochrany domácího trhu, a tím zajištění potravinová bezpečnost země, United Village oznamuje blokádu hranic “- napsal United Village dříve v prohlášení.
  Rotační a efektivní
  – Farmářů je stále více, ale nejde o masovou akci, ale o efektivní a dlouhodobou akci – říká jeden z iniciátorů a účastníků protestu Wojciech Łoś.
  Chceme, aby se na křižovatce vystřídaly skupiny farmářů a zajistily tak kontinuitu protestu až do 12. června. Přes den demonstranty vystřídá večer jiná skupina, vysvětluje nám spolupořadatel.
  Během protestu mají mít povolený průjezd každou hodinu dva kamiony jedoucí z Polska na Ukrajinu, do Polska ale žádný kamion z Ukrajiny nevjede. Policie oznámila, že přesměruje tranzit na jiné hraniční přechody, uvádí portál RMF24. 9.6.2023

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*