SYRZDARMA
Levicová vláda v Anglii odmítá zřídit vyšetřovací komisi, která by se zabývala kauzou masového znásilňování nezletilých bílých dívek gangy mužů většinově pákistánského původu. Poté, co na problém upozornil Elon Musk, začala se mu věnovat většina britských médií. Vyjádřil se i britský premiér.
Jakýsi souhrn událostí z posledních několika dní v Anglii. Zdroj všech informací v odkazu na konci článku.
(1) Jak to začalo
V mnoha britských městech znásilňovaly gangy většinou pákistánských imigrantů nezletilé bílé dívky. Již v roce 2014 informovala média o skandálu ve městě Rotherham, kde bylo 1.400 dětí dlouhodobě sexuálně zneužíváno, a to včetně dívek ve věku 11 let. Úřady nezasahovaly, protože se obávaly nařčení z rasismu. Podle médií byly podobným způsobem za poslední zhruba dvě desítky let postiženy až statisíce dívek.
Ve městě Oldham publikovali v roce 2022 zprávu o místních případech znásilňování z let 2011 až 2014. Město spolu s místními oběťmi požádalo britskou vládu, aby zahájila veřejné vyšetřování, které se bude zabývat delším obdobím.
Na přelomu roku ministryně britské vlády za Labour Party žádost města Oldham zamítla. Její odmítnutí vyvolalo velké pobouření a znovu otevřelo kauzu sexuálního zneužívání.
(2) První reakce
Řada politiků z Konzervativní strany a strany Reform UK vyjádřila svoje pohoršení a někteří požádali počátkem ledna dopisem vládu, aby svůj postoj k zahájení veřejného vyšetřování přehodnotila, neboť se jedná o závažný problém. Dalším požadavkem bylo zveřejnění etnického původu pachatelů vyšetřených případů.
(3) Platforma X
Již první den v novém roce zveřejnil Elon Musk na svém účtu na platformě X odkaz na dokumentární film anglického nezávislého novináře Tommy Robinsona, který si v současnosti odpykává trest 18 měsíců ve vězení za pohrdání soudem. Jeho film dokumentuje případy masového znásilňování dívek pákistánskými gangy a fakt, že úřady páchané zločiny vědomě přehlížely nebo se k nim stavěly shovívavě.
Elon Musk v dalších dnech zveřejnil řadu dalších příspěvků a Robinsonův film nově shlédly desítky milionů lidí.
Kauza se dostala na stránky novin, do televizí a stala se „událostí” počátku roku. Na sociálních sítích a v médiích se znovu objevily informace z minulosti doplněné o nové poznatky.
(4) Premiér
Současný premiér britské vlády Keith Starmer byl v letech, kdy docházelo k masovému znásilňování, šéfem státních zástupců. Média upozornila, že v roce 2012 byl donucen přiznat, že pachatelé znásilňování unikli spravedlnosti, protože úřady v čele se státními zástupci nebraly obvinění dostatečně vážně.
Důvodem pro jeho tehdejší přiznání bylo rozhodnutí úřadů neobvinit členy gangu ze znásilnění pro nedostatek důkazů a následné zrušení vyšetřování případů masového znásilňování v Manchesteru. V rozhovoru z tehdejší doby Keith Starmer také uvedl, že „etnický původ pachatelů je téma”.
(5) Média
Média zveřejnila v posledních několik dnech řadu článků, které se problému věnují. O víkendu vyšla v novinách výzva lídryně opozice Kemi Badenoch, ve které zopakovala požadavek na zahájení veřejného vyšetřování a upozornila na to, že postiženými byly nejzranitelnější bílé dívky z chudších dělnických rodin. „Šlo o průmyslové znásilňování” gangy mužů, z nichž mnoho bylo pákistánského původu.
Nezletilé dívky byly donuceny k barbarským sexuálním aktům, kdy je znásilňovala skupina mužů současně, a pokud se bránily, byly krutě trestány. Sociální pracovníci navštěvovali islámskou oslavu svatby mezi pachatelem a jeho obětí. Zoufalý otec, který se snažil zachránit svoji dceru a odvést ji ze sídla gangu, byl zatčen policií.
Ve svém článku dále Kemi Badenoch popisuje, jak městské úřady spolu s policií zatajovaly rozsah problému, aby nepoškodily vztahy v multirasové komunitě. Nebo jak akademici a různé neziskové organizace připravovali zprávy, které měly zakrýt skutečnost.
Problémy se netýkají jen Anglie, místní deník upozorňuje na podobné problémy ve Skotsku.
(6) Instrukce policii
Gordon Brown byl britským premiérem za Labour Party v letech 2007 až 2010. V roce 2008 vydal podle svědectví bývalé policistky instrukci, která nařizovala policii, aby násilné gangy nevyšetřovala, neboť „ty dívky se samy rozhodly, jaký život chtějí žít”. To je podle bývalé policistky důvod, proč Labour Party odmítá zahájit komplexní vyšetřování.
(7) Selhání státu
Zpráva z roku 2022 uvádí, že úřady umožnily gangům, aby si odvážely dívky ze sociálních zařízení. Jedno ze svědectví popisuje příběh dívky, která utíkala z domova, protože se k ní nevlastní otec choval hrubě. Ve 12 letech byla umístěna do sociálního zařízení, kde jí zaměstnanci umožnili, aby se stýkala s muži, kteří jí dávali drogy a sexuálně ji zneužívali. Když policie zastavila auto, ve kterém si ji muži odváželi, nezasáhli, přestože věděli, že je dívka nezletilá a že pochází ze sociálního zařízení.
Jiné oběti pracovníci sociálního zařízení doporučovali, aby do auta, ve kterém si ji muži odváželi, nastupovala ve větší vzdálenosti od sociálního zařízení.
Etnický původ pachatelů nebyl uveden.
(8) Jak to média kryla
V roce 2020 uveřejnil Guardian článek, ve kterém se odvolává na zprávu ministerstva odpovědného za imigraci, jež „rozbíjí mýtus asijských gangů, které znásilňují a jež popularizuje extrémní pravice”.
V článku se píše, že většina gangů je tvořena bílými muži, byť bývalý ministr řekl v roce 2018, že některé „studie ukazují na možné větší zastoupení černých a asijských pachatelů, ale není možné to vztáhnout na případ násilnických gangů”.
Podobných článků vyšly desítky.
Pozn. redakce: Ministerstvo, které je za něco odpovědné, vydá zprávu, ve které píše, že problémy v jeho odpovědnosti, na které lidé upozorňují, neexistují. Důvěryhodná média to zveřejní jako nezpochybnitelný důkaz toho, že lidé šíří dezinformace. To má asi stejnou hodnotu, jako když Rudé právo psalo, že podle policistů je Charta 77 podlou lží.
(9) Elon Musk vs. Velká Británie
Elon Musk si ve svých vyjádřeních nebral servítky. Zveřejnil nejděsivější části soudních protokolů, které popisují detaily znásilňování, se slovy, že „skutečnost je ještě horší než nejhorší představy”. Napsal, že britský premiér nese odpovědnost a že by měl odstoupit, neboť je pro Británii ostudou.
Keith Starmer v pondělí vystoupil před veřejností a řekl, že násilí na dětech je neodpustitelné a že se vždy snažil, aby byli viníci řádně potrestáni. Na závěr řekl, že „ti, kteří volají po veřejném vyšetření, naskakují na platformu extrémní pravice a to ovlivňuje politiku, protože robustní debata může být založena pouze na pravdivých faktech”.
Pozn. redakce: To, že poslední citace premiéra, ve které naráží na extrémní pravici, nedává příliš smysl, není způsobeno překladem.
(10) Vyjádření opozice
Stínový ministr spravedlnosti k tomu o víkendu napsal:
„Pro udržení pořádku v multikulturní Británii považoval stát za nutné, aby bylo právo uplatňováno selektivně. Po celá desetiletí byly ty nejděsivější zločiny převážně britsko-pákistánských mužů legalizovány a aktivně utajovány, aby se zabránilo nepokojům.”
„Právní stát byl zapomenut, aby se udržel mýtus, že v rozmanitosti je naše síla, ale přitom byly zničeny životy tisíců zranitelných bílých dívek z dělnických rodin.”
„Tato otřesná aféra je posledním hřebíčkem do rakve liberálů, kteří stále lpí na tvrzení, že Británie je úspěšným příkladem integrace.”
„Skandál začal s nástupem masové imigrace. Dovoz statisíců lidí z cizích kultur, kteří mají středověký přístup k ženám, nás přivedl až sem. Cizinci, kteří to mají na svědomí, musí být deportováni, žádné ‘jestli’ nebo ‘ale’. A úředníci, kteří to kryli, musí být posláni do vězení za svou děsivou zbabělost.”
(11) Poslední přestřelka
Elona Muska napadají v Británii, že se vměšuje do interních záležitostí země. Přidal se francouzský prezident Emmanuel Macron, který jej obvinil z přímého zasahování do voleb v různých světových zemích včetně Německa.
Elon Musk reagoval dotazem, zda mají na mysli například fakt, že britská Labour Party hodlala poslat sto dobrovolníků do USA před americkými volbami na pomoc Kamale Harris. Nebo vyjádření Keith Starmera z doby po smrti George Floyda, kdy nepřímo nazval Donalda Trumpa rasistou.
Již minulý týden oznámil Elon Musk, že na platformě X odvysílá 9. ledna rozhovor s předsedkyní AfD.
Post scriptum
Pozn. redakce:
Normální reakcí normálních lidí je za prvé velké zděšení nad osudem dětí, které musely vytrpět středověká zvěrstva. Za druhé pohoršení nad tím, jak mohly úřady dopustit, aby se něco takového stalo. A za třetí nesmiřitelné odhodlání to vyšetřit a napravit.
Reakcí progresivní levice je upozornění na nebezpečí extrémní pravice a obvinění lidí, kteří problém vynesli na světlo, z nesprávného jednání. Osud dívek? To jsou vedlejší náklady vznešené ideologie, které progresivní levici nezajímají.
Na závěr potom fráze typu „robustní diskuse a pravdivá fakta”, jejichž jediný smysl je zřejmě vyzkoušet, co jsou lidé ještě ochotni nechat si líbit. Pokud by někdo chtěl definovat krystalické zlo, nemusí hledat dál. Výše je totiž uvedena pouze ta snesitelnější část dostupných informací.
Ve Velké Británii vládne kdosi, kdo umožňoval islámským teroristům jejich aktivity. To je opravdu na nějaký „pád Bastily“.
Teď je na čase zničit životy těm, kteří to dělali i těm, kteří to dovolili.