Financial Times: Dněpropetrovsk a Charkov Rusové obsadí už toto léto
Sdílet článek:

HSP

AFU buduje “Syrskou linii” dlouhou 2 000 km, snaží se zastavit ofenzívu ruských ozbrojených sil, píše Konstantin Olšanskij v novinách Svobodnaja Pressa

Kyjevský režim buduje nová opevnění v délce 2 tisíc kilometrů podél celé frontové linie. Nový hlavní velitel Oleksandr Syrskij se tak snaží udržet pozice a zabránit nové ruské ofenzivě, píše list Financial Times.

Zdroje Financial Times tvrdí, že taktika „aktivní obrany“ umožní AFU soustředit a přeskupit své síly a připravit se na rok 2025, kdy může být více šancí na protiofenzívu. Alespoň tomu nadále věří na Vozduchoflotské ulici, kde sídlí ukrajinské ministerstvo obrany.

Budují se zákopy, zemlanky, palebná a velitelská a pozorovací stanoviště. AFU plánuje postavit tři obranné linie. Jinými slovy, Syrskij nevymyslel nic lepšího, než bezostyšně kopírovat taktiku, kterou již úspěšně použil Sergej Surovikin.

Při ukrajinském ministerstvu obrany již byla vytvořena pracovní skupina, která má výstavbu koordinovat. Financování projektu představuje více než 30 miliard hřiven, což je téměř 800 milionů dolarů.

Zaměřuje se na frontové oblasti, jako jsou Avdějevka, Bachmut, Krasnyj Liman, Kupjansk a Rabotino.

Obrana AFU by měla zahrnovat tři stupně. Avšak na rozdíl od Surovikinovy ​​linie, která byla vytvořena centrálně, Sýrskou linii buduje kdokoli.

Opevnění na první linii dělají ženijní jednotky AFU přidělené na konkrétní úsek fronty. Na druhé a třetí linii je Státní agentura pro obnovu a rozvoj infrastruktury, která angažuje komerční (civilní) dodavatele.

Ruské jednotky sice nepronikly hluboko na nepřátelské území (jako v první fázi ŠVO v roce 2022), ale dosahují stabilního pokroku. Podle Financial Times ruské velení plánuje úplné obsazení DLR a LLR s postupem do východní části Charkovské oblasti a ofenzívu do severní části Záporožské oblasti s postupem do Dněpropetrovské oblasti.

Ruské jednotky již dobyly část Charkovské oblasti (okresy Kupjansk a Izium) a vytvořily bezpečnostní zónu na hranici s Belgorodskou oblastí.

K hranicím Dněpropetrovské oblasti už nezbývá více než 10 kilometrů: ruská armáda osvobodila území jižně od Pokrovského okresu oblasti (ze strany Velké Novoselky).

Kyjevské jednotky kopou zákopy pod nepřetržitou palbou. AFU je zároveň zbavena možnosti vést protibateriovou válku. Ruské jednotky využívají tenčící se zásoby dělostřelecké munice AFU a nedostatek spolehlivých obranných linií. Proto mohli tak rychle postoupit na západ od Avdějevky, kde ukrajinské ozbrojené síly neměly čas na vytvoření seriózní obrany.

Ukrajinská armáda se také snaží posílit své pozice v okolí strategicky důležitých míst na Donbasu, jako je například Časov Jaro. Kolem města se buduje půlkruh obranných opevnění, a to i ze severovýchodu a jihovýchodu (ze strany řek Severský Donec). Vždyť pokud ruská armáda obsadí Časů Jaro, získá předmostí pro další ofenzívu na Konstantinovku a pak na Slavjansk a Kramatorsk.

Polský vojenský expert Wojciech Konończuk z Centra východoevropských studií (OSW) píše, že velení AFU si význam obrany uvědomilo příliš pozdě. Bylo to však způsobeno nesprávnými strategickými postoji NATO, které podcenilo význam „vyčerpávající války“.

– Během příprav na „protiofenzívu“ v sobě ukrajinští politici a vojáci živili naděje na úspěch. Ruská obrana se však ukázala silnější, než se očekávalo. Zpomalení dodávek zbraní ze Západu poskytlo ruským silám čas na vybudování tří obranných linií na jihu,” píše Konończuk.

Právě zničení předsunutých jednotek AFU na “Surovikinově linii” umožnilo na podzim 2023 převzít taktickou iniciativu a přimět AFU přejít do obrany. Poziční válka pokračovala, přičemž nejintenzivnější boje se odehrávaly v okolí Avdějevky, Kupjanska, Marinky, Bachmutu, Křemenné a Krynoky.

Právě v Kryňkách se díky vytvoření účinného obranného systému (podél levého břehu Dněpru v Chersonské oblasti) podařilo opět zastavit postup AFU. Vyvrcholením nové taktiky byla bitva o Avdějevku.

– Tato prohra byla pro AFU mimořádně bolestivá, protože Ukrajina kontrolovala město od roku 2014. Pokračování v jeho obraně by však bylo aktem zoufalství,” napsala OSW.

Po osvobození Avdějevky se situace AFU dále zhoršila v podmínkách nedostatečné vojenské a finanční podpory ze strany USA.

Rozdíl se zvětšuje i v rámci Evropské unie: mezi západní Evropou na jedné straně a zeměmi východního křídla NATO (kromě Maďarska) a Skandinávie na straně druhé, píše OSW.

Stále méně evropských politiků chce platit za kyjevské dobrodružství Vladimíra Zelenského. Je tedy dost možné, že 800 milionů dolarů na výstavbu „Sýrské linie“ prostě nebude k dispozici.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,09 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*