Británie hledá premiéra




Sdílet článek:

Politický chaos v Británii nebere konce. Po odstoupení Borise Johnsona z pozice předsedy vlády jej vystřídala Liz Trussová jako třetí žena v čele britské vlády v její historii. Vydržela 45 dní, než byla donucena rezignovat. Takže zde zase máme tu samou otázku: Kdo převezme řízení Velké Británie?

Británie jako jedna z nejstarších demokracií na světě nyní rozhodně neslouží jako příklad vhodný následování. Země, která vyprodukovala titány jako Winstona Churchilla, nebo Margaret Thatcherovou se nachází v hluboké krizi. Krizi, jejíž konec je zatím v nedohlednu.

Přitom ještě před třemi lety se zdálo, že má slušně nakročeno. Boris Johnson se stal premiérem v době tvrdého vyjednávání ohledně brexitu. V prosinci 2019 vyhrál volby s obrovským náskokem před druhými labouristy (43,6 % vs. 32,1 %) a zajistil si parlamentní většinu 80 křesel. Podařilo se mu sjednat dohodu ohledně vztahu Británie s Evropou po vystoupení a zdálo se, že se blýská na lepší časy. Opak byl ale pravdou.

Z Borise Johnsona se vyklubal zelený fanatik. Navzdory vystoupení z EU Johnson sám horoval za politiku nulových emisí. Namísto snižování daňové zátěže, se rozhodl pro největší zvýšení daně z příjmu od 70. let a také pro zvýšení korporátní daně na 25 %, která bude zavedena příští rok v dubnu (zvláštní na pravicového liberála). Namísto vyhlášení boje proti progresivistům, rovnostářství a gender se rozhodl plout s proudem. Neuvědomil si, že se do premiérského křesla dostal právě díky hlasům lidí, kteří čekali konzervativní revoluci ve své zemi. Johnson se ale ukázal být příliš pohodlným, snad i zbabělým, a proto musel od válu. Bohužel nová premiérka Liz Trussová se ukázala jako mnohem slabší než samotný Johnson, který je horkým kandidátem na návrat do křesla premiéra. To by ovšem znamenalo jen prohloubení současné krize.

Boris Johnson zklamal mnoho konzervativců nejen v Británii, ale i ve světě. Politolog Alexander Tomský o něm před třemi lety prohlásil, že se stane nejslavnějším politikem Západu od časů Reagana a Thatcherové. O tu šanci nenávratně přišel a nese lví podíl na tom, že podle posledních průzkumů by volby vyhráli labouristé s neuvěřitelným náskokem 33 % (!) oproti toryům (54 % vs. 21 %). Tohle řešení by ovšem bylo z bláta do louže, neboť pod vládou labouristů by začal opět naplno vzkvétat progresivismus všeho druhu.

S Británii to nevypadá vůbec dobře.

 

Šimon Miča

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. kromě těchto “velikánů” dala tato nejstarší demogracie světu i koncentrační a vyhlazovací lágry..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*