Novinky

Čí je ta válka?
Sdílet článek:

Je zvláštní sledovat, jakým způsobem válka na Ukrajině vyostřila některé názorové zlomy ve společnosti. Na jednu stranu mám pocit, že většina společnosti našla ve snaze pomoci Ukrajincům společnou vlnu, souznění a euforii, jakou jsme prožívali naposled tak napřelomu 1989-1990. Ale pak je také zajímavé vidět jak se určitý díl lidí zabarikádoval v pozici „Nic nám do toho není a pro nás taky nikdo prstem nehne“. A tak si dovolim to komentovat.

Skutečně je to válka mezi Ukrajinou a Ruskem a nám do ní přísně vzato nic není? Ač si to hodně lidí myslí, nic není vzdálenější realitě. Car Putler explicitně řekl, že když to půjde, zastaví se až v Praze. Ne, to nebyl výkřik do větru, to myslel smrtelně vážně. Pokud si uvědomíte jak celá léta lká nad rozpadem SSSR a ztrátě jeho satelitů, pochopíte, že je to vážné.

Vyrazil na dobyvačnou výpravu to změnit a zvrátit svět před rok 1989. Vyrazil mimo jiné i do Prahy. Jen Ukrajina byla první v cestě. To je naše válka. Válka všech zemí kdysi okupovaných sovětskou armádou – jen někoho možná mate, že bojiště je na Ukrajině. Ale kdyby Rusové mohli, budou bojiště posouvat tak daleko na západ, jak budou moci.

Mnoho lidí si představuje, že Ukrajina je ve válce a my jí pomáháme. Ale to není pravda. My všichni jsme ve válce, která nyní probíhá na území Ukrajiny. Podpořit všemi prostředky boj Ukrajinců není ve skutečnosti nějaká libůstka nudících se Čechů, je to náš vlastní bytostný zájem. Proti ruské agresi se musíme spojit a bojovat společně. A kdo pamatujeme 1968 víme, co je to ruská agrese.

Nás se to (zatím) dotýká tím, že je drahý beznín, elektřina… postupně vlastně bude drahé kde co. A ještě k tomu se máme postarat o uprchlíky z Ukrajiny. A pozor, tentokrát to JSOU skuteční uprchlíci. Takových ústrk! Kvůli Ukrajincům? Opravdu ne, ti tu válku nerozpoutali. Ekonomické problémy, které se na nás valí nejsou kvůli Ukrajincům, ale viníkem je řada faktorů, mezi nimiž jsou klíčové tři: 1) Rusko a jeho agresívní politika a rozpoutaná dobyvačná válka 2)  Intenzívní diverzní činnost páté kolony Putinovského režimu v podobě bojovníků „za klima“, za „green deal“ 3) předchozí nezřízené rozhazování, kterého se léta dopouští celá levicovými vládami ovládaná Evropa v představě, že vždycky bude čas blahobytu. Tak už není.

Pokud se mě ptáte, jestli mě to nevadí – drahota, problémy, obavy… ano vadí.  Je to ale malá cena za to, že ruské bomby nepadají na nás a já se nemusím podruhé v životě dívat na to, jak z vagonů před našimi okny sjíždějí ruské tanky. Zastavme ji na Ukrajině a nedovolme, aby Rusové postupovali dál. To by bylo mnohem horší než benzín za 50… klidně i za 100,- na litr. Najděme náhradní zdroje energie, šetřeme energií, omezme její spotřebu, pokud zastavíme přítok ruského plynu a ropy, nebude to legrace. Ale stojí to za to. Jsme ve válce. To všechno bude velmi přijatelná cena proti riziku, že se ruské tanky vrátí k nám.

A navíc – pokud k nám přijdou nějaké ty statisíce Ukrajinců, víte co? Za mě to bude dobře. Pro obě strany. Jestli tím neztratíme svojí národní identitu? Ne, vůbec ne. Naopak. Právě teď můžeme hodně udělat pro její růst. Místo pseudoproblémů můžeme společně řešit ty skutečné.

A mimochodem – asi se opakuju – naše armáda má ve skladech asi 90 kusů T72 a také řadu bitevních vrtulníků Mi24, které bude vyřazovat. Obojí rychle zastarává, ale stále ještě má svou bojovou hodnotu. Nejlepší investicí, kterou bychom mohli udělat, je, abychom je dali Ukrajincům. Oni bojují naši společnou válku proti zdivočelé hordě z východu, ta technika by na Ukrajině nám všem pomohla.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

14 Comments

 1. Takovým “přemýšlením” si tu válku sem přitáhneme. Začali jsme už vloni s “Vrbeticemi”.

 2. Skutečně je to válka mezi Ukrajinou a Ruskem … ?
  Domnívám se spíše, že to je zástupná válka USA (a NATO) proti Rusku na Ukrajině.

 3. Prosím, prosím kde se ti duševní lajdáci líhnou, takže nějaké hovádko chce podporovat nacisty, ale vždyť máme DEMOkracii nikdo mu nebrání, ale duševní lajdáku své problémy si řeš sám, a nevnucuj je druhým, oblbovat můžeš tak malé děti, alty ti na to víš co neb tomu ještě nerozumí. Kdyby tady našinec mohl skutečně napsat co si myslí, ale tady je také jen mediální svoboda slova, tak by si asi tu svou klávesnici sežral.
  A vsadím se že ani tento příspěvek neprojde, neb není podle té správné svobody slova.

 4. Na Zeměkouli se šíří fašismus děsivou rychlostí a kdejakej hovnivál tohle svinstvo podporuje,děsivé.To co provádí,mimo jiné,i vláda tohoto státu,nemá s demokracií společného ani čárku nad písmenkem a sděluji,že ovčané budou v budoucnu těžce litovat,že se neozvali.

 5. Neutrální Ukrajina by byla ideální. Rusko chápu, že nechce mít na hranicích jaderské rakety pár set km od Moskvy. USA také nechtěly jaderné rakety na Kubě. Navíc 14 dní před vypuknutím konfliktu začalo silné odstřelování civilistů v Donbasu ukrajinskou armádou podle dokumentů OBSE.
  Kdyby Ukrajina reagovala tak jako my v 1968, tak už mají novou vládu, nikdo by nezemřel a domy a infrastruktura by zůstaly netknuté. Rusové by odvezli nějaké zbraně a armáda už by byla zpátky v Rusku.

  • Na to tam mají mnoho poradců z isil nebo teroristického islámského státu v sýrii na zvonec nakonec i podle ušáků a předtím.

 6. Dodnes je mi záhadou, jak se tento druh fanatismu (jehož je tento článek příkladem), mohl u nás tak dobře uchytit, když si uvědomím, že třeba Maďaři by k němu po událostech v roce 1956 měli mít větší důvod, a přesto vidí události na Ukrajině střízlivěji. Nechtěl bych to redukovat jen na úvahu, že čím jednodušší mysl, tím větší sklon k černobílému vidění světa. Smutné je, že toto černobílé vidění světa prosazuje i vládní “elita”. Je třeba si uvědomit, že fanatismus je vždy překážkou pro přijímání racionálních rozhodnutí. Jinak, podle mého názoru, současný konflikt na Ukrajině je především důsledkem překotného rozpadu SSSR, kdy v mnoha nástupnických zemích zůstala početná menšina etnických Rusů a ne všem z těchto zemí se podařilo se s touto situací rozumně vypořádat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*