LADISLAV HENEK
Trumpův tým před jednáním s Putinem připravuje dvojí strategii protiruských sankcí. Záležet bude na vstřícnosti Moskvy. Odcházející Bidenově administrativě tím ukazuje, jak má fungovat efektivní diplomacie, píše v komentáři Ladislav Henek.
Americký republikánský senátor Marco Rubio zopakoval, že sankce proti Rusku a jejich případné zrušení by mohly sehrát podstatnou roli při urovnání situace na Ukrajině. Proto Trumpův tým připravuje dvojí strategii protiruských sankcí. Pokud budou vyjednávání vedena ve vstřícném duchu, s reálnou šancí na rozumný mír, pak budou sankce zmírněny. V této fázi se úlevy budou týkat především ruských producentů ropy. Jestliže však Američané vstřícnost nezaznamenají, pak mohou u sankcí setrvat, nebo je dokonce zpřísnit.
Ano, to jsou nástroje diplomacie, kterými Rubio vyškolil odcházejícího ministra zahraničí Antony Blinkena, jež je stejně jako jeho šéf Joe Biden ideologický aktivista, nikoli diplomat. Oba jsou živoucím důkazem pravdivosti tvrzení Napoleona Bonaparte: „V politice není hloupost handicap.“ Marco Rubio naštěstí ví, jakou silou diplomacie disponuje a také ctí Rooseveltovo oblíbené heslo, že, Amerika má „mluvit tiše a držet silnou hůl“.
Oproti tomu představitelé Evropské unie si lámou hlavu s tím, jak přesvědčit maďarského premiéra Viktora Orbána, aby sankce proti Rusku nevetoval, tedy aby zůstaly zachovány. Zvláštní postoj kontinentu, který je válkou na Ukrajině bit ze všech stran a ze všech zainteresovaných nejvíce. Hloupá otázka: Nebylo by rozumnější mít v čele Evropské unie rozumnější politiky?
Zlé trubky a vojenská supervelmoc
Dodávky zlého plynu z Ruska přes Ukrajinu byly pozastaveny. Přesto ale Evropa v letošním roce opět nakupuje rekordní objemy ruského plynu za miliardy dolarů, jak informoval zpravodajský deník Politico. Nikoli tedy prostřednictvím trubek, ale tankerů, dodávajících LNG z ruských přístavů. Že je to plyn zřetelně dražší? Jistě, ale neproudí zlými trubkami. Jenže – Ukrajina z toho nemá ani dolar. Kde asi soudruzi v Bruselu udělali chybu?
A zatím se podle každoročním žebříčku vojenské síly Global Firepower umístilo Rusko na druhém místě za Spojenými státy. Je to neuvěřitelné, protože při výpočtu indexu vojenské síly se hodnotí přes 60 faktorů, včetně ekonomických, ale podle mnoha našich médií Rusku už dávno došly rakety, těžká technika, maskáče, munice, má obstarožní, rezavé zbraně, jeho vojáci hladoví a rabují čipy z praček.
Zvěsti, že právě neuvážený postup Bidena a jeho administrativy, stejně jako neinteligentní kroky Evropské unie, včetně hloupého odmítání diplomacie, udělaly z Ruska novou vojenskou supervelmoc, jsou samozřejmě dezinformacemi – to dobře vědí všichni lepší lidé. Naštěstí u nás máme odbor „strategické komunikace“, který nejen běžným lidem, ale i poslancům napovídá, co si mají myslet. To je úleva. Jen pro pořádek, do první pětky ve vojenské síle patří také Čína, Indie a Jižní Korea. Ukrajina je na 20. místě. Česká republika na 53.
Strukturální zločinci a prostituce
Naši sousedé se potácejí. Podle aktuálních čísel německá ekonomika v loňském roce znovu klesla. Hrubý domácí produkt se snížil o 0,2 procenta. Neveselou zprávu zveřejnila předsedkyně Spolkového statistického úřadu Ruth Brandová. Podle ní tak pokračuje pokles německého hospodářství už druhým rokem. Kdo za to podle Brandové může? „Konjunkturální a strukturální problémy“. Podobnost výraziva z mluvou komunistických úředníků je jistě jen náhodná. Z oněch zločinných „strukturálních problémů“ jsou prý nejzákeřnější vysoké náklady na energie, vysoká hladina úrokových sazeb a nejisté výhledy hospodářství. Teda, kdo by to řekl…
Nakonec ještě zpět do Ameriky. Joe Biden na odchodu trousí perly. Například rozhodnutí šéfa Mety učinit své sociální sítě svobodnějšími označil za „ostudné“. Doslova uvedl: „To je zcela v rozporu se vším, co Amerika představuje. Myslím, že je to ostudné.“ No vidíte, a my naivkové jsme si tolik let neinteligentně mysleli, že Amerika představuje na prvním místě svobodu, na druhém místě svobodu a na třetím místě svobodu. Nicméně, jak už bylo výše pochváleno, u nás v Česku máme opět po pětatřiceti letech tým ideologicky vyspělých lidí, placený z našich daní, kteří nám hezky vysvětlí, co je správné si myslet. Jinak bychom byli dočista ztraceni. Museli bychom se spoléhat na lidi, jako byl 40. prezident Spojených států Ronald Raegan, který prohlásil: „Politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě. Občas si uvědomuji, jak se v mnohém podobá tomu prvnímu.“
DENÍK.TO
Buďte první kdo přidá komentář