USA financovaly biologické laboratoře na Ukrajině
Sdílet článek:

SYRZDARMA.CZ

Americká vláda podle své vlastní zprávy poskytla finance biolaboratořím na území Ukrajiny. Některé z těchto laboratoří v minulosti pracovaly s patogeny a americká administrativa nevyvrátila podezření, že s patogeny pracují i v současnosti. Kauza se tento měsíc znovu objevila v médiích.

Chronologický výběr informací, které se vztahují ke kauze amerických biolaboratoří na Ukrajině. Kompletní zdroj všech informací na konci článku.

(1) 3. března 2022

Ruský ministr zahraničí Lavrov řekl na tiskové konferenci:

„Máme informace, že Pentagon vybudoval dvě biovýzkumná zařízení, které vyvíjely patogeny v Kyjevě a v Oděse, a nyní se obává, že může nad těmito zařízeními ztratit kontrolu. Je to blízko a téměř u našich hranic, nebudeme vymáhat naše pravidla 10 tisíc kilometrů od našich hranic.”

(2) 8. března 2022

 

Američtí senátoři se v otevřeném slyšení ptali zástupkyně ministerstva zahraničí USA na záležitosti spojené s Ukrajinou.

Republikánský senátor M. Rubio: „Má Ukrajina biologické, nebo chemické zbraně?”

V. Nuland, členka nejužšího vedení ministerstva zahraničí: „Ukrajina má biologická výzkumná zařízení, u kterých se nyní velmi obáváme, že se ruské jednotky mohou snažit dostat je pod kontrolu. Spolupracujeme nyní s Ukrajinci a snažíme se zabránit tomu, aby se výzkumné materiály dostaly do rukou ruských jednotek.”

Tato odpověď vyvolala řadu spekulací. Nejistě vypadající V. Nuland totiž neřekla, že ne.

(3) 25. března 2022

Anglický Daily Mail publikuje článek, ve kterém uveřejňuje informace z počítače prezidentova syna Huntera Bidena. Zveřejněné emaily potvrzují, že Hunter Biden pomohl zajistit financování pro společnost Metabiota, která pro armádu zajišťuje výzkum příčin pandemií, mimo jiné i na Ukrajině. Prezidentův syn a jeho kolegové investovali do firmy Metabiota 500 tisíc dolarů.

(4) Okénko do minulosti

Ukrajina a USA podepsaly v roce 2005 v Kyjevě smlouvu, ve které se zavazují ke spolupráci při prevenci šíření technologie, patogenů a expertízy, která může být použita při vývoji biologických zbraní. Smlouva je veřejně dostupná. Ukrajina se ve smlouvě zavazuje, že bude nebezpečné patogeny skladovat v bezpečných centrálních laboratořích, kterým bude „asistovat americké ministerstvo obrany”. V článku IV, odstavci 6 smlouva uvádí, že „nebezpečné patogeny umístěné v centrálních laboratořích zůstanou v těchto laboratořích pod dobu trvání smlouvy mezi USA a Ukrajinou z roku 1993”.

V únoru 2020 zveřejnil časopis „Bulletin of the Atomic Scientists”rozhovor s R. Popem, ředitelem programu na redukci hrozeb, v originále „Cooperative Threat Reduction Program”, jehož cílem je transformovat bývalá zařízení na výrobu biologických zbraní. V něm uvedl, že laboratoře provádějí mírový výzkum, ale že válka může ohrozit patogeny uskladněné na Ukrajině.

Podle něj nemá žádné ze zařízení infrastrukturu na výzkum nebo produkci biologických zbraní. Nicméně také podle článku řekl, že „vědci jsou vědci, a proto by ho nepřekvapilo, kdyby některé z uskladněných souborů kmenů ještě obsahovaly patogenní kmeny z počátků programu”.

Americká ambasáda v Kyjevě odstranila ze své stránky, která informuje o programu na redukci hrozeb, všechny navázané soubory. Odstraněné soubory lze na internetu dohledat. Jsou na nich obecné informace o laboratořích včetně částek, kterými přispělo ministerstvo obrany na jejich výstavbu. Dále dokument uvádí, že biolaboratoře plánují pracovat s patogeny.

(5) 11. března 2022

Podle agentury Reuters poradila Světová zdravotnická organizace Ukrajině, aby „vysoce nebezpečné patogeny”, které jsou uskladněny v laboratořích, zničila, aby zabránila jejich potenciálnímu úniku.

(6) 11. března 2022

Americké ministerstvo obrany uvádí na svých stránkách následující informaci:

„Biological Threat Reduction Program” neboli program na omezení šíření biologických hrozeb je součástí ministerstva obrany a od roku 2005 spolupracuje s ukrajinskou vládou na omezení hrozby představované biologickými patogeny. USA od roku 2005 investovaly zhruba 200 milionů dolarů na podporu 46 ukrajinských laboratoří a diagnostických zařízení. Po ruské agresi nařídilo ukrajinské ministerstvo zničení vzorků, aby nedošlo k náhodnému úniku patogenů.

(7) 14. března 2022

Podle NBC News se jedná o „ruskou propagandu o neexistujících ukrajinských biolaboratořích, která je podporována americkou extrémní pravicí”. V článku uvádí, že neexistují žádné důkazy o biolaboratořích na Ukrajině řízených USA a odvolává se na kontrolory informací z Politifact.

Ti uvádějí: „Přestože mohou USA poskytovat financování na vylepšení nebo vybudování laboratoří v jiných zemích, jsou laboratoře řízeny partnerskými zeměmi a cílem je zabránit biologickým hrozbám, a ne je vytvářet.”

(8) Únor 2023

Na internetu se objevuje překlad údajného dokumentu ukrajinského ministerstva obrany, ve kterém se hovoří o skartaci osobních údajů zaměstnanců biolaboratoří, které spolupracovaly se společností Metabiota. Té, do které měl investovat prezidentův syn Hunter.

Zda se jedná o skutečný dokument, je neověřitelné. Kontroloři dezinformací publikovali řadu článků na dané téma. Z kontroly dezinformací provedené Newsweek vyplývá:

Washington Post potvrzuje, že investiční společnost Huntera Bidena investovala do společnosti Metabiota a pomohla jí zajistit další financování.

Metabiota dostala kontrakt od amerického ministerstva obrany na 18 milionů dolarů, z nichž řádově statisíce byly určeny na výzkumné programy na Ukrajině. Firma se také nespecifikovným způsobem podílela na programu na omezení šíření biologických hrozeb na Ukrajině.

Kancelář prezidenta Ukrajiny, kterou novináři požádali o reakci na údajný rozkaz ke skartaci, nereagovala.

Podle kontrolorů dezinformací je vazba mezi firmou Metabiota, Hunterem Bidenem a Ukrajinou slabá a nic nedokazuje. Údajný rozkaz ke skartaci je falzifikát. Newsweek se odvolává na ruský server, který uvedl, že dokument obsahuje řadu chyb a byl zřejmě přeložen z ruštiny.

(9) Okénko do minulosti

Americká veřejnost je na ukrajinské vazby rodiny prezidenta Bidena citlivá. Již před několika lety vyšlo najevo, že Hunter Biden byl členem představenstva ukrajinské plynárenské společnosti Burisma s platem 50 tisíc dolarů měsíčně. Ve stejné době, kdy byl jeho otec víceprezidentem USA za vlády Baracka Obamy. Firma Burisma byla přitom na Ukrajině vyšetřována pro podezření z korupce a prokurátor, který ji vyšetřoval, byl propuštěn po tlaku tehdejšího víceprezidenta Joe Bidena.

Joe Biden v rozhovoru před kamerami uvedl: „Jel jsem asi tak dvanáctkrát, třináctkrát do Kyjeva a měl jsem oznámit, že se pro ně chystá další bankovní záruka ve výši miliardy dolarů. A měl jsem závazek od Porošenka a od Jaceňuka, že zakročí proti státnímu žalobci, a oni to neudělali. Tak jsem jim před tiskovkou řekl: Ne, my Vám tu miliardu dolarů nedáme. Tak ho vyrazili.”

Co na to říkají kontroloři informací: Jedná se o konspirační teorii. Americká vláda byla spolu s Evropskou unií přesvědčena, že prokurátor byl zkorumpovaný a nedůsledný při vyšetřování ukrajinských oligarchů včetně společnosti Burisma. Proto tehdejší víceprezident Biden tlačil na jeho odvolání.

Pozn. redakce: Jak těžké je udělat si názor. A ještě těžší je to v případě, když jsou k dispozici informace pouze z jedné strany.

Výše uvedené je aktualizovanou verzí článku z března 2022.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. To už přec není žádná novinka, na netu lze vyhledat i místa kde ty laboratoře byli. Nenávist U-SSA k zbytku světa je bezmezná a zatemnila jim i ten poslední zbytek šedé kůry mozkové a je jim absolutně jedno že likvidují i sebe. Ovšem na druhou stranu už jsou tak na dně, že jim nic jiné nezbývá protože den ze dne přibývá více národů kteží se k nim obracejí zády, takže není koho vydírat a kde rabovat. Na čemž je založena jejich “ekonomika”.

  2. Zatím se ukazuje, že ty důvody, které Rusové uváděli jako důvody k invazi, jsou celkem reálné. Viz např. i dnešní zpráva o slavnostním pojmenovaní útočné ukrajinské brigády názvem Edelweiss. Upozorňuji, nikoli “Едельвейс” (Edelveis), což by byl správný ukrajinský překlad slova “protěž”.

  3. Zatim se nejen ukazuje,ale je naprosto jasné,ze dobyvacne hordy vojaku,zlocincu a vrahu nemaji v sousedni state uznanem mezinarodnim spolecenstvim co pohledavat,a do vnitrnich veci sousedniho statu jim nic neni pod jakoukoliv zaminkou. Kradez Ukrajinskeho uzemi odsoudilo 143 statu OSN jako poruseni uzemni celistvosti.Souhlasily 4 staty,takze se pan T muze zbalit, a jit se tam se svymi nazory s nima objimat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*