Novinky

V Německu a Francii protestovaly desítky tisíc lidí proti covidovým pasům
Sdílet článek:

Německá policie zakázala devět plánovaných sobotních demonstrací, včetně demonstrace stuttgartského hnutí Querdenker, které je nejviditelnějším hnutím proti lockdownům v Německu. Soud nakonec povolil jednu akci, plánovanou pro 500 lidí, na sobotu a neděli.

Po městě bylo rozmístěno více než 2 000 policistů, kteří měli reagovat na ty, kteří se dostavili na demonstrace navzdory zákazům. Na jednom z protestů v sobotu večer v Mitte použila policie podle německých médií k rozehnání davu pepřový sprej. Dav nakonec prořídl, protože začalo pršet.

Demonstranti v Düsseldorfu drželi transparenty s nápisy „Stop policejní zvůli“, „Chraňte základní právo demonstrovat“ a „Odrazte útoky na svobodu shromažďování“uvedla stanice Deutsche Welle. Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko chystá zákon o shromažďování, který podle kritiků omezuje jejich možnost protestovat, ačkoli zemská vláda uvedla, že navrhovaný zákon je nutný, aby se demonstrace nezvrhly v násilnosti.

Podobné protesty se konaly začátkem srpna v Berlíně. Demonstrace tehdy vyústily ve střety s policií a stovky lidí byly zadrženy.

Ve Francii podle ministerstva vnitra vyšlo v sobotu do ulic v rámci sedmého protestního víkendu asi 160 000 lidí. Demonstranti tvrdili, že očkovací pasy, které nedávno schválil parlament země, nespravedlivě omezují ty, kteří nejsou očkováni.

„Vakcína není řešení,“ prohlásila důchodkyně Helene Vierondeelsová v rozhovoru pro France24. „Měli bychom spíše zastavit uzavírání nemocničních lůžek a pokračovat v bariérových opatřeních,“ dodala.

„Nejsme laboratorní krysy,“ uvedl jedenáctiletý chlapec. „Žijeme ve svobodné zemi, neexistují žádná čísla, která by ospravedlňovala masové očkování,“ dodal jeho otec.

Francouzský očkovací pas, jehož součástí je QR kód, umožňuje podnikům naskenovat data a zjistit, zda byla osoba plně očkována nebo zda měla nedávno negativní test na covid-19. Pravidlo se vztahuje na restaurace, tělocvičny a divadla a také na některé dálkové cesty.

Očkovací pasy byly zavedeny také v New Yorku a San Francisku. Řada newyorských podniků minulý týden podala žalobu proti nařízení města o vydávání očkovacích pasů s odůvodněním, že to bude mít negativní dopad na jejich zisk.

Některé americké státy vedené republikány letos přijaly zákony nebo vydaly nařízení, které omezují používání očkovacích pasů a podobných systémů.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*