V USA sílí pronásledování nezávislých novinářů a odborníků




Sdílet článek:

L. SAVIN

Dne 21. srpna 2024 zveřejnil deník New York Times poměrně rozsáhlou zprávu o tom, že ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování amerických občanů, kteří měli vazby na ruskou státní televizi. Za tímto účelem FBI provedla razii v domech dvou osob, které jsou významnými komentátory, aby, jak se uvádí, „otupila pokusy o ovlivnění listopadových voleb“.

Jedinými dvěma osobami, které jsou v textu zmíněny a které jsou ruskému publiku poměrně dobře známé, jsou bývalý expert OSN na zbraně Scott Ritter a televizní moderátor Dimitrij Simes, který byl také poradcem Donalda Trumpa během voleb v roce 2016.Zatím proti nim nebylo vzneseno žádné formální obvinění z trestného činu, ačkoli Scottu Ritterovi byly zabaveny telefony a počítače. Již dříve mu byl při pokusu odletět z USA na Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum při průchodu letištní kontrolou odebrán pas.

[...]

„New York Times“ píší, že “podle oficiálních představitelů a veřejných prohlášení propagandistický aparát Kremlu již potřetí podporuje kandidaturu pana Trumpa, vytváří online zpravodajství a falešná videa, aby očernil prezidenta Bidena a nejnověji i paní Harrisovou.“ Vyšetřování se dosud zaměřovalo na možné porušení ekonomických sankcí uvalených na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu a zákona, který vyžaduje zveřejnění lobbistických snah ve prospěch zahraničních vlád. Vládní vyšetřování je plné politických důsledků a odráží se v něm ostrá stranická debata o vlivu Ruska na prezidentskou kampaň v roce 2016. Vzhledem k tomu, že cílem vyšetřování jsou Američané spolupracující se zpravodajskými organizacemi, i když jsou ve vlastnictví státu, mohlo by se vyšetřování dostat do rozporu i s prvním dodatkem, který chrání právo na svobodu projevu.

Takové zásahy do soukromí amerických občanů totiž jednoznačně představují nástroj represe a tvrdé cenzury. I když, pokud hovoříme o prvním dodatku americké ústavy, zástupci občanské společnosti – jak studenti protestující proti izraelským akcím v Palestině, tak novináři zabývající se různými tématy z nezávislého úhlu pohledu nebo kritizující kroky Bílého domu – zde byli již dříve opakovaně umlčováni.

Ačkoli publikace zjevně překrucuje fakta o tom, čí vítězství by si Moskva přála. Ruský prezident Vladimir Putin v únoru 2024 zcela jednoznačně prohlásil, že vítězství Joea Bidena by bylo lepší.

Zřejmě kvůli jeho neúspěšné politice ve všech směrech, která mnohé státy od USA odvrací a tlačí je ke spolupráci s Ruskem. Hlásná trouba neoliberálních globalistů však raději předkládá své argumenty v kontextu politicky korektních narativů, které vyhovují vládě a korporátně-oligarchickým médiím, jež představují jen další nástroj moci a manipulace nad vlastními občany i navenek. Mimochodem, stejní autoři v červenci psali o některých proruských botech, kteří využívají umělou inteligenci k vedení propagandy na sociálních sítích. Do boje proti nim se vrhly nejen speciální služby Spojených států, ale i partnerských zemí, jako je Kanada a Nizozemsko. V té době bylo na žádost amerického ministerstva spravedlnosti zrušeno až 968 neautentických účtů X („Twitter“).

Vrátíme-li se k nedávným raziím FBI, víme, že „Ritter, který v lednu navštívil Rusko a okupované části Ukrajiny, uvedl, že příkaz k domovní prohlídce u něj doma byl vydán v souvislosti s vyšetřováním týkajícím se zákona o registraci zahraničních agentů, což je federální zákon, který vyžaduje, aby Američané zveřejňovali lobbistické a politické aktivity ve prospěch zahraničních vlád“.

Pokud jde o Dimitrije Symese, „je vyšetřován mimo jiné kvůli porušení zákona o mezinárodních mimořádných hospodářských pravomocích, který je právním základem pro uvalení hospodářských sankcí“.

Sám Symes se však nyní nachází v Rusku a vězení mu nehrozí. Pokud se ministerstvo spravedlnosti rozhodne proti němu přijmout tvrdá opatření, je nepravděpodobné, že by ho Moskva vydala do Spojených států. I když jeho majetek může být zabaven.

Mimochodem, dříve byl Symes také poradcem Richarda Nixona a později pracoval v jeho think tanku vytvořeném v roce 1994. Nyní však kvůli jisté módě a trendu rusofobie upadl v nemilost amerického establishmentu.

Je zřejmé, že v jednání těchto dvou amerických občanů spatřoval „hluboký stát“ jakési pokusy o spiknutí, které jsou realizovány společně s ruskými bezpečnostními službami. Ačkoli by takové spekulativní úvahy neměly mít ve Spojených státech, které jsou, jak sami Američané říkají, zemí všech možností, právní důsledky, i taková možnost existuje.

Co se tedy může skrývat pod těmito útoky a proč se staly možnými? Jaké jsou objektivní důvody tohoto chování trestající mašinérie?

Za prvé, nejen vědomí politiků a strážců zákona, ale i obyčejných lidí má konspirační matrici. A nezačalo to ani v době studené války, ale už v době nezávislosti na Velké Británii a v 18. století se téma spiknutí stalo běžně používaným prostředkem vysvětlování politických procesů.

Už tehdy se objevovali sovětští špioni, UFO, spiknutí zednářů a tajných společností, tajné projekty CIA (které se mimochodem skutečně uskutečnily), ale i reptiloidi a v poslední době čínští, íránští, severokorejští a ruští agenti.

Za druhé bychom měli mít na paměti různé lobbistické struktury a práci politických akčních výborů, které se zvrhly v továrny na trolly a začaly se více zabývat černým PR než propagací zdatnosti vlastních kandidátů. A v době listopadových voleb chtějí někteří zlikvidovat co nejvíce nezávislých názorových vůdců. Soudě podle probíhající předvolební kampaně se však obě strany neštítí na sebe vzájemně vylévat sudy špíny v naději, že druhou stranu očerní, a tím jí seberou hlasy voličů.

Zatřetí, na pozadí intelektuální degradace ve Spojených státech, která je patrná zejména v momentálně vládnoucí Demokratické straně (s Joem Bidenem, který působí jako symbol demence), tato země zjevně postrádá racionalitu, jistou příčetnost, mluvíme-li v kategoriích Aristotela (jak definoval praktické vědění – phronesis ve své knize „Etika Nikomachova“, nezbytné pro každodenní rozhodování, na rozdíl od abstraktnější moudrosti, o níž mluví Platón a Sokrates).

Je zřejmé, že USA nyní činí nesprávná rozhodnutí ve správný čas. A to se netýká jen případu Rittera a Symese, ale širší politické a mezinárodní agendy.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*