Vidlák: Na pořadu dne je zelený úder, povolenky a pomoc Ukrajině




Sdílet článek:

NECT24/VIDLÁK

Bloger Daniel Sterzik se vrací k protestům zemědělců, které hýbaly Českem a Evropou před rokem. V rozhovoru pro neČT24 uvedl, že středem pozornosti vlády jsou nyní především zahraniční a unijní témata. Okomentoval také odmítnutí Zelenského setkat se s tajemníkem OSN po jeho návštěvě v Rusku.

Uplynul téměř rok od protestů zemědělců. Co se za tu dobu zásadně změnilo?

Daniel Sterzik (Vidlák): Letos se celosvětově méně urodilo, takže jsou menší tlaky na výkupní ceny u prvovýrobců. Po delší době ceny trochu stoupají a nemluví se o exportu z Ukrajiny. Ale jinak se nezměnilo nic. Byrokracie je zase více, tlak na grýndýl také, opět zkrachovala řada menších zemědělských podniků a skoupili je ti velcí… a to, za co před rokem zemědělci protestovali a co jim Agrární komora slibovala, to se dodnes nesplnilo.

Nyní pravděpodobně disponujete osobním a větším přehledem dění v zemědělství díky působení v Evropském parlamentu. Mají lepší vyhlídky zemědělci v sousedních státech v porovnání s minulým rokem? Je téma zemědělství a potravinové soběstačnosti na pořadu dne?

Problémy zemědělců překryly problémy s energetikou a průmyslem, ale zemědělcům problémy rozhodně neubyly. Stejně tak se nic nezměnilo v EU. Společná zemědělská politika je eufemismus pro celou řadu opatření, díky kterým se nejlépe musejí mít francouzští zemědělci a platí to němečtí průmyslníci. Ostatní mají živořit a nevystrkovat hlavu. Na pořadu dne je zelený úder, emisní povolenky a pomoc Ukrajině. Všechna tato témata situaci zemědělců zhoršují. Ovšem, když zkrachuje zemědělec, tak o práci přijdou tři lidé. Takový osud se dostane maximálně do místních zpráv. Když Volkswagen zavře továrnu, je to vidět víc.

V čerstvém rozhovoru premiér podotkl, že vláda „nemůže za individuální osudy”. „Za to, jak se člověk má, jak moc riskuje a jak moc je připraven myslet na budoucnost, nese odpovědnost on sám… Někdy zírám, když mi někdo říká: ,Tady krachuje nějaká firma, vládo zasáhni.’ To tedy ne. Volný trh je založen na konkurenci. Když krachuje celé odvětví, je potřeba zasáhnout,“ řekl Fiala. Co si o argumentu „volné ruky trhu“ myslíte? Proč podle Vás vláda nechala vyšumět protesty malých a středních zemědělců? Nebo do odvětví podle logiky vlády patří pouze velké korporace/koncerny?

Petr Fiala už dávno neví, co blábolí. O volném trhu se budeme bavit, až vyhláška o prodeji zelí nebude mít sto stránek a až vláda nebude pokutovat automobilky za prodej dieselových aut. Kdyby Fiala myslel vážně jen deset procent toho, co říká, tak by minimálně vystoupil z trhu s emisními povolenkami a opustil by lipskou energetickou burzu. V posledních třech letech se tu krachuje takřka výhradně kvůli drahým energiím. Ekonomové o tom mluví, energetici o tom mluví, investoři o tom mluví, dokonce i západní novináři o tom mluví… a Fiala o tom také jenom mluví. Ale to je úděl hlupáků.

Ve stejném rozhovoru se premiér Fiala nechal slyšet, že lidé vystaví hodnocení vládě až po skončení volebního období. Dodal, že lidé „musí vidět ve svých peněženkách, že vláda je krizí provedla, že se mají lépe a mohou se dívat s optimismem do budoucnosti“. Jaká nálada nyní panuje mezi Čechy?

Na to existuje jednoduchý experiment… postavte Fialu na náměstí a natáčejte reakce lidí. Ale myslím, že všichni (včetně Fialy) víme, jak by to dopadlo. Myslím, že to bude poprvé za hodně dlouhou dobu, kdy ODS nebude před volbami dělat kontaktní kampaň, protože by byla až příliš kontaktní. Nálada mezi Čechy panuje taková, že by si své argumenty nejraději napsali na kyj a pak Fialu těmi argumenty umlátili.

Co si myslíte o Zelenského odmítnutí setkat se s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem kvůli jeho návštěvě v Rusku? Co toto chování politika naznačuje a jaké závěry by měly udělat lídři evropských států?

Vás to překvapuje? Mě tedy vůbec. Ukrajinci se takhle přece chovají od začátku. Místo, aby byli vděční za munici, tak odpalují trubky Nord Streamu. Místo, aby byli vděční za přijetí svých uprchlíků, tak nechtějí přes své území pouštět ruský plyn a ropu. Co je na tom divného, že teď nechtějí přijmout člověka, který má přímo v popisu práce urovnávat konflikty? Já bych se divil, kdyby ho přijal a poslal po něm vzkaz Putinovi, že chce jednat.

Jak se jen takové politice říká…? Aha, už to mám. Říká se tomu blbá politika. Ale je fakt, že mezi evropskými lídry je celá řada takových, kteří jsou stejně hloupí jako ukrajinský prezident.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*