Za 38 dní ztratíte své kapesné




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Kam se bude ubírat politika nového amerického prezidenta lze dedukovat ze vzkazu jeho syna Donalda Zelenskému na sociálních sítích: „Za 38 dní ztratíte své kapesné“, a protože Trump junior má k otci velmi blízko, výrok nebude moc daleko od reality. Sám Trump vyloučil, že by do nové administrativy přizval zaryté rusofoby Pompea a Nikki Haley, potvrdilo se, že v Trumpově minulé prezidentské periodě šlo o úlitbu neokonzervativcům v Republikánské straně. Trump zveřejnil osmibodový plán eliminace deep state, který sabotoval jeho minulé vládnutí, plán má vrátit moc zpátky do rukou amerického lidu, Trump má tentokrát dostatečnou podporu v republikány ovládaném Kongresu, aby plán prosadil. V likvidaci deep state bude Trump jednat agresívně, propustí všechny s mainstreamem kolaborující byrokraty a zkorumpované aparátčíky z orgánů národní bezpečnosti, zreformuje justici, odtajní dokumenty kompromitující zkorumpované byrokraty deep state a vyčistí washingtonské bahno, řekl, že nic nebude ani odpuštěno, ani zapomenuto. Trump zamýšlí prosadit revoluční změnu v americkém parlamentním systému, navrhne ústavní doplněk, kterým se omezí počet volebních období členů Kongresu.

Efekt Trump na Evropu s její slabou elitou je obtížně předvídatelný, na prvním místě to budou cla na evropské zboží, která mohou vést až k obchodní válce a bezpečnostní politika. V nepříznivé celní variantě to může srazit o třetinu evropský export do Států, Česko jako německý ekonomický trabant by to velmi citelně zasáhlo. Podle Goldman Sachs desetiprocentní clo srazí evropské HDP minimálně o procento, ale reálnější je 1,5%. V situaci, kdy se ekonomicky klíčové Německo nachází v recesi, další ekonomické zpomalení silně udeří nejen na Německo samotné, ale i na jeho satelity. Trump zamýšlí uzákonit tzv. „reciprocal trade act“, kterým by se měl vybalancovat americký zahraniční obchod, zákon se velmi dotkne Číny, ovšem na rozdíl od skomírající Evropské unie jde o flexibilní a dynamickou zemi. Zákon zasáhne dva citlivé evropské ekonomické sektory, Trump bude požadovat od Unie větší agrární import a dovoz amerických aut. Americký fenomén pravicového antikapitalismu přinese protekcionismus, který nebude založený na obchodních řetězcích a je tedy rozumný. Špatnou politikou unifikovaná Evropská unie si vymazala největší svoji přednost, kterou byla diverzita národních elementů a těžko obstojí v nové situaci, elity se budou snažit o ještě větší petrifikací stávající nepohyblivosti a stagnace.

O masách se často předpokládá, že jsou ovládány vůlí mocenské elity bez jakéhokoliv omezení, ale Trumpovo vítězství ukazuje, že tomu tak úplně není. Domníváme se, že politické názory ve společnosti virtuální kontroly formuje především kolektivní imaginace, s kterou mocní lehce manipulují, jde sice o kolektivní plochu působení, ale individuální názor je pořád platný. Přes dlouhou dobu trvající mediální a politickou manipulaci už jen hrstka Čechů věří, že Fiala a spol. jsou něco jiného než neschopní parazité, navzdory mediálnímu špinění a podsouvání se z Babiše stává téměř zachránce vlasti. Z Trumpova příkladu je zřejmé, že tvrdé odmítnutí a ne kolaborace s establishmentem vede k vítězství.

Nová americká zahraniční a bezpečnostní politika budou noční můrou evropskounijním mocným, kteří byli dodneška noční můrou pro své poddané, je naděje, že budou muset zkorigovat svou politiku zkázy zdravého rozumu. Velké části amerických občanů připadá normální žít podle přirozených pravidel, ignorovali mediální lži a bez ohledu na sociální vrstvy volili Donalda Trumpa. Zoufalství lidí nebo spíš vědomí, že život, jak ho prezentuje liberální pseudodemokracie není moc smysluplný, je to ztráta cenného času, který je každému z nás dán. Člověk by neměl připustit, aby v politice mařili osudový čas společnosti málo kvalitní typy Fiala, Leyenová nebo hrůza typu Válek.

Možná se s Trumpem zrodil nový oligarchický proud, ale není to v dané chvíli důležité, rozhodující je, že americký lid odmítl hypertechnologický a nelidský finanční kapitalismus. Americké volby ukázaly na přednosti prvků přímé demokracie v politickém systému, pokud by tomu tak bylo v Evropě, ve Francii by vládla Le Penová, jiné politické klima by panovalo v Německu atd. Trumpovo vítězství není impozantnější než vítězstvích Marine Le Penové v parlamentních volbách, o které ji připravila Macronova podlost. Další šok se pravděpodobně rodí v Německu, a pak dojde ke kolapsu materiálních a psychologických podpěr pseudodemokratického neoliberálního systému.

Politické pole desetiletí ovládající neoliberalismus destruoval sociální vazby a přes počáteční úspěchy se ukázal ekonomicky na konci svých možností. S Trumpem se spojují naděje na obnovení hodnot, které iniciovaly a osmyslňovaly pokrok industriální společnosti a které se rozplynuly v magmatu finančního kapitalismu, člověk je zbaven spirituálních opor bez nichž se nedá žít. Trumpova hrubá výzva establishmentu je pravděpodobně jedinou možnou odpovědí mainstreamové totalitě. Pravicový antikapitalismus v evropských poměrech je silnou odpovědí na hyperregulaci života i odpovědí na unijní politickou degradaci.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*