Modré přilby na Ukrajinu?
Sdílet článek:
Ministryně obrany ČR Jana Černochová se vyjádřila s despektem o OSN, pokud tato organizace není schopna poslat na Ukrajinu mírové sbory OSN – modré přilby – aby tam zajistily klid zbraní.

Ministryně obrany Černochová v ČT vyzvala k tomu, aby OSN razantně zasáhla na Ukrajině, a pokud toho nebude schopná, aby „modré přilby“ vyslalo NATO. O OSN doslova řekla, že pokud není schopná zajistit na Ukrajině dodržování základních lidských práv, ať se rozpustí.

K tomuto tématu je potřeba dodat několik podstatných informací. Mírové síly mají za úkol po ukončení konfliktu monitorovat mírové procesy v zasažených zemích a pomáhat interesovaným stranám uvádět v platnost mírové dohody, které spolu sepsaly. Toto snažení může mít několik rovin, která zahrnuje vojenské i civilní oblasti, jako je udržení pořádku, zavedení a vymáhání práva, volební asistence a poválečná obnova. Použít sílu smějí modré přilby pouze v sebeobraně. Tyto oddíly obvykle působí na daném území se souhlasem všech stran sporu. Peacekeeping není zvlášť definován v Chartě OSN. Jeho pole působnosti vychází zejména z kapitol VI a VII Charty OSN „Akce při ohrožení míru, porušení míru a činech útočných“. Armáda OSN však zatím nedisponuje stálou armádou nebo ozbrojenými složkami, a zatím se musí spoléhat na jednotlivé členské státy, zda OSN vojenský personál přidělí či nikoliv.

Výše uvedené lze ještě doplnit i tím, že se od roku 1988 do roku 2005 (do té doby jsou ve wikipedii vedeny statistiky v češtině) počet misí OSN ztrojnásobil a roční rozpočet misí dosáhl na 5 miliard dolarů. Představa Černochové, že by modré přilby vyslalo NATO vychází z mylné představy paní ministryně, že OSN je všemocná. Je zřejmé, a historie je toho jasným důkazem, že mírové mise OSN se realizují v konfliktech na územích, kde to státům s právem veta v Radě bezpečnosti OSN nevadí, respektive nejsou proti. Představa, že by OSN prosadila vyslání modrých přileb na Ukrajinu se souhlasem Ruska je iluzorní a usvědčuje ministryni obrany z toho, že je buď naivní nebo problematice nerozumí. Návrh na „zrušení OSN“, pokud tato organizace není schopná zajistit vyslání modrých přileb na Ukrajinu, svědčí spíše o obojím – je špatně informovaná a navíc „radikálně naivní“.

Jednoznačně lze příměří na Ukrajině očekávat pouze tehdy, pokud se tak dohodnou Rusko a Ukrajina. Ukrajina dosáhne dohody o příměří s Ruskem nejpozději v květnu, uvedl podle agentury Reuters vojenský poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč. Poradce zároveň sdělil, že přichází v úvahu několik možností dalšího vývoje závisejících na tom, kolik vojáků se Rusko rozhodne na Ukrajinu vyslat…Prezidentův poradce ale zároveň upozornil, že i po dosažení příměří by mohly ještě během roku na ukrajinském území přetrvávat lokální taktické střety.

Bude tedy záležet zejména na tom, jak moc bude Ukrajina ochotná přijmout požadavky Ruska a samozřejmě od vývoje vojenské situace na Ukrajině. Všechny mapy, které ukazují oblasti bojů ruské a ukrajinské armády, například zde, ukazují podstatné územní zisky Ruska s tím, že se Rusku podařilo propojit území Donbasu s Krymem. Že se Rusko po dosažení příměří stáhne nelze očekávat, spíše použije tyto zisky k nátlaku na ústupky Ukrajiny.

OSN má svá pozitiva i negativa. Vyzývat ke „zrušení OSN“ proto, že tato organizace neprosadí vyslání modrých přileb na Ukrajinu, je hloupost, o které by skutečně chytrá politička neměla ani přemýšlet, natož o tom mluvit.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. To je nějaká divná válka a mohutná ruská izolace.Za těch 14 dnů od ruské invaze se odběr plynu z Ruska do Německa zvýšil o 15%.To je nějaká divná izolace,ne?Německo s Ruskem normálně kšeftuje,jakoby se nechumelilo a ti naši kašpaři jim dělají akorát nakopnuté kokršpaněly pro obveselení.A nám jenom ostudu.

 2. A jsme zase světový,
  Prouhované při likvidaci Srbska zastupovalá a nadšeně podporovala krvavá Manda O
  tytéž při ukrajinsko-ruském konliktu zastupuje Kalamity Jane Černochová.
  Obě prý českého původu,obě vyplíácené stejným xindlem.
  Ženy české matky české slib si dejme při nšm stůjme pro tučnost měšců svých
  jiných bytí obětujme!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*