Novinky

Putin varuje, že po výbuchu plynovodu Nord Stream je ohrožena celá světová energetická infrastruktura
Sdílet článek:

Ve středečním projevu na energetickém fóru v Moskvě ruský vůdce uvedl, že výbuchy na plynovodech byly teroristickým útokem, který vytvořil „nejnebezpečnější precedens“, uvedla agentura Bloomberg.

„Ukazuje to, že jakýkoli kriticky důležitý objekt dopravní, energetické nebo komunální infrastruktury je ohrožen, bez ohledu na to, kde se nachází nebo kým je spravován,“ řekl.

Výbuchy klíčových plynovodů, k nimž došlo 26. září, vyšetřují úřady Západu i Ruska. Ruští představitelé z výbuchů obviňují znepřátelené země, zatímco Spojené státy a jejich spojenci naznačují, že za incidentem mohlo stát Rusko.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak mezitím prohlásil, že únik není „nic jiného než teroristický útok naplánovaný Ruskem a akt agrese vůči EU“, a uvedl, že Rusko chce „destabilizovat ekonomickou situaci v Evropě a vyvolat paniku před zimou“.

Putin ve středu přičetl poškození plynovodů sabotáži USA, Ukrajiny a Polska a prohlásil, že tyto země měly z výbuchů, které způsobily velké úniky plynu, prospěch.

Představitelé NATO a Evropské unie zdůraznili potřebu zabezpečit energetickou infrastrukturu ve svých zemích po únicích v plynovodech, které přišly v důsledku západních sankcí proti Rusku kvůli jeho válce na Ukrajině.

Únik z polského plynovodu

Ve středu polský provozovatel PERN oznámil, že zjistil únik v potrubí, kterým proudí energie z Ruska do Evropy, včetně Německa, Polska, Běloruska, Maďarska, Slovenska, České republiky a Rakouska.

 

Ropovod Družba se nachází jen něco málo přes 40 kilometrů od polského města Plock.

„Příčiny incidentu jsou v tuto chvíli neznámé – čerpání na poškozeném potrubí bylo okamžitě vypnuto. Čerpání druhým potrubím zůstává nenarušeno,“ uvedla společnost v prohlášení.

Mateusz Berger, zástupce polské vlády pro strategickou energetickou infrastrukturu, však agentuře Reuters řekl, že není důvod se domnívat, že únik byl způsoben sabotáží, a že se pravděpodobně jednalo o náhodu.

„Zde můžeme hovořit o náhodném poškození,“ řekl Berger. „Žijeme v neklidné době, jsou možné různé konotace, ale v této fázi nemáme vůbec žádné důvody se tomu domnívat,“ dodal.

Začátkem tohoto měsíce němečtí představitelé označili přerušení kabelů nezbytných pro železniční síť v severní části země za akt sabotáže, ale přestali obviňovat Rusko.

Putin mezitím navrhl, že Rusko přesměruje dodávky, které měly probíhat poškozeným plynovodem Nord Stream, do Černého moře, a vytvoří tak v Turecku plynový uzel. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se opakovaně snažil hrát roli prostředníka v rusko-ukrajinském konfliktu.

Ruský prezident také hovořil o využití jedné z neporušených částí plynovodu Nord Stream 2 k zásobování EU, ačkoli evropští představitelé tuto myšlenku rychle odmítli, protože vztahy mezi Kremlem a Západem se stále zhoršují.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Ta šedá eminence Zelenského Podoljak se už ani příliš nenamáhá přesvědčovat nějakými logickými argumenty, protože ví, že jedná za Američany a ti nikomu nic zdůvodňovat nemusejí.

  2. Je kolem toho spousta lží. A lže Západ i Východ, orientovat se v tom není zrovna lehké…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*