O kterých řešeních energetické chudoby se moc nemluví
Sdílet článek:
Také jste byli předchozí dva týdny zvědaví, jaká opatření vláda přijme, aby zamezila energetické chudobě, která může brzy hrozit většině populace? Na rozdíl od mnoha zemí EU má u nás jasný signál strategické komunikace podobu zapáchajícího exkrementu.

Pravicoví libertariáni budou jistě varovat, že zastropování cen energií nebo PHM, ke kterým přikročili v některých zemích (nápad pro média – nechce některí reakce udělat srovnávací tabulku?), není tržním řešením a jen vytváří další dluh pro naše děti. Proto připomínám návrhy ekonomů a odborníků na energetiku (např. zde), která jsou už delší dobu na stole a která naopak stavějí na zastavení tržních deformací ze strany EU.

 • snížit ceny energií zastavením dotací na OZE
 • prodávat na německé burze jen přebytky elektřiny
 • zastropovat uměle zvyšované ceny unijních odpustků, případně vystoupit ze systému emisních povolenek
 • snížit spotřební daň na PHM (tvoří zhruba polovinu ceny)
 • snížit DPH na elektřinu, kterou máme nejdražší v EU
 • nakupovat strategické suroviny přímo a na základě dlouhodobé smlouvy, ne od překupníků
 • začít jednání o zásadních změnách Green Deal, příp. jeho úplné zrušení

Nenechme si namluvit, že energetickou krizi v EU způsobila až invaze na Ukrajinu. Unijní sankce ji jistě prohlubují, ale ten základní problém tady byl už delší dobu. Řada členských zemí na něj také reagovala už před 24. únorem. Vyvěsit vlaječku a přebarvit si stranická loga je snazší – spřízněná média zatleskají a na jednáních v Bruselu z toho nehrozí mrzení. Ale prioritou vlády mají být zájmy českých občanů, nikoho jiného.

Místo řešení energetické krize atakující i střední třídu věnuje vláda více pozornosti zahraničně-politickým gestům (znáte film Myš, která řvala?), zřizuje si poradce pro dezinformace a vyhrožuje kverulantům cenzurou. S takovým přístupem ji mohou na jaře čekat plné ulice žlutých vest.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. To není jen energetická chudoba ale logicky všech vstupů čehokoliv zbavených konkurence schopnosti s jejich “edisonovským řešením že nakoupí laciněji zdotované jinde kejklíři likvidace okolí nabídkou / do času, za co “soudruzi? :-))) V bandustanu spotřebního koše, vyžranova vývratova pominutých urvaných vagónů ústavních “komorníků. Kdo ví koho a proč.

  https://cz24.news/davos-agenda-2021-velky-reset-ursula-von-der-leyenova-klaus-schwab-kdo-jsou-skutecne-my-video-cz-titulky-prepis/

 2. Když Rusko vlítlo na Krym,tak bylo vysoce závislé na dovozu pšenice.Proto se na dovoz pšenice do Ruska uvalila sankce s cílem Rusko vyhladovět.Uběhlo osm let a z Ruska se mezitím stal největší vývozce pšenice na světě.A co se těch osm let dělalo u nás?Kdysi soběstačná republika je závislá úplně na všem.Upéct chleba se tam sice neumí,ale je z ní zdělanostní společnost,protože nemá ani jediného pořádného zedníka,ale tisíce kulturologů,genderologů,muzikologů,politologů,stovky vládních trollích farm a jiných vysoce ceněných géniů.Pak to takhle vypadá.

 3. Fialový hnus pohrdá prostými občany této země. Hájí “hodnoty” satanistů, kteří chtějí mít moc nad vším.
  Nazývat soudruhy korporátního fašismu pravicovými libertariány zdá se mi poněkud zavádějící. Jejich ideologie nás vede do otroctví transhumanismu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*