Novinky

Charta 22: Beran, Nielsen a Rajchl vyzvali k „obnovení vlády práva“ a ukončení odebírání osobních práv a svobod
Sdílet článek:

„Plošná opatření a celý covid je v podstatě zástěrkou pro to, aby se postupně ukrajovaly osobní svobody jednotlivých občanů České republiky, a aby se osobní svobody dávaly jako nějaký benefit za splněné červené puntíky,“ říká epidemiolog profesor Jiří Beran, který společně právníkem Tomášem Nielsenem a advokátem Jindřichem Rajchlem spustili takzvanou Chartu 22, která má dle nich napomoci „obnovit vládu práva a vrátit se ke vzájemnému respektu“. Na tiskové konferenci 10. března 2022 představili hlavní motivy pro spuštění charty a vyzvali veřejnost, aby se k ní připojila.

„Řada běžných si občanů vůbec neuvědomuje, jak jsou osobní svobody postupně ubírány,“ upozorňuje profesor Beran a apeloval na občany, aby se pokusili vnímat velké probíhající společenské změny, a to zejména v oblasti svobodné diskuse, svobody slova a svobody myšlení.

„První rok jsem byl v zajetí nějakých odborných představ, měl jsem pocit, že se tady objevilo nové onemocnění,“ komentoval profesor Beran vládní omezení vydávaná během vyhlášené epidemie covidu-19 a dodal, že „teprve po roce jsem prozřel, že ta plošná opatření a celý covid je v podstatě zástěrkou pro to, aby se postupně ukrajovaly osobní svobody jednotlivých občanů České republiky, a aby se osobní svobody dávaly jako nějaký benefit za splněné červené puntíky“.

Profesor Beran v minulosti opakovaně vysvětloval, že nepopírá existenci viru SARS-CoV-2, ani existenci onemocnění covid-19, pouze z vědeckého hlediska nesouhlasí se způsoby, jakými se k řešení situace přistupuje. Nyní dodává, že byla epidemie zneužita k vedlejším účelům. Jako vakcinolog a člověk, který je zaměstnán v oboru vakcinologickém, přirozeně nemůže být z logiky věci ani takzvaným „antivaxerem“.

„Situace je nesmírně komplikovaná, protože si řada běžných občanů vůbec neuvědomuje, jak jsou osobní svobody postupně ubírány,“ dodává Beran.

Vyjádření vlastního názoru může být předmětem kritiky, ale nikdy nesmí být předmětem perzekuce, diskriminace či dehonestace ze strany státní moci či veřejnoprávních médií,“ – Charta 22

Spoluautor Charty 22, právník a předseda Institutu práva a občanských svobod Pro Libertate JUDr. Tomáš Nielsen na tiskové konferenci řekl médiím, že podle jeho nejlepších znalostí v současné době žijeme v situaci, která vykazuje znaky totalitní moci.

„Žijeme pod vládou jedné jediné ideologie, která je navíc zaštítěna jednou skupinou jakýchsi pseudoodborníků, kteří jsou v řadě případů přímo nebo nepřímo navázáni na farmaceutický průmysl,“ komentoval situaci očkovacích kampaní a vládních nařízení vydávaných během „koronavirové krize“ Nielsen. „To znamená, že žijeme v době, která se podle mého názoru skutečně velmi blíží, nebo vykazuje znaky totalitní moci, a proti tomu my jako právníci musíme vystoupit.”

Advokát JUDr. Jindřich Rajchl na stejné tiskové konferenci hovořil o omezování odlišných názorů.

„V momentě, kdy covid přestával už vyvolávat strach, tak nastoupil rusko-ukrajinský konflikt a ta snaha o omezování odlišného názoru… řečeno takovým tím automobilovým termínem, řekl bych že jsme se posunuli, přeřadili jsme z trojky na čtyřku,“ sdělil JUDr. Rajchl médiím.

Advokát vysvětloval, že dle jeho mínění není možné se vymezovat proti totalitním režimům a zároveň jako vláda v praxi využívat totalitní přístupy a řešení.

Autoři Charty 22 na tiskové konferenci 10. března 2022 představili hlavní motivy pro spuštění charty a vyzvali veřejnost, aby se k ní připojila. (Se svolením Charty 22)
Autoři Charty 22 na tiskové konferenci 10. března 2022 představili hlavní motivy pro spuštění charty a vyzvali veřejnost, aby se k ní připojila. (Se svolením Charty 22)

„Můžeme si o tom konfliktu myslet cokoliv. Můžeme si myslet, že některé názory, které jsou prezentovány různými médii, jsou nepravdivé, můžeme si dokonce myslet, že jsou odpudivé a opovrženíhodné, ale ani to nám nedává právo je blokovat z veřejného prostoru. V momentě, kdy se tak stane, tak sklouzáváme na plochu států, proti kterými se opakovaně veřejně vymezujeme,“ uvedl Rajchl na vrub případu zablokování osmi webů správcem registru domén.

Situaci 1. března 2022 komentovala také Společnost pro obranu svobody slova, která v návaznosti na zablokování domén vydala analýzu mapující, kdo konkrétně o blokaci rozhodl nebo na jakém právním základě k rozhodnutí došlo. Některé ze zablokovaných webů jsou dlouhodobě hodnoceny jako dezinformační nebo proruské. Více zde…

„Ačkoliv mnozí politici prohlašují, že jsme ve válce, v ČR dosud nebyl vyhlášen válečný stav, stav ohrožení ani nouzový stav, bez nichž si těžko představit dočasné omezení ústavních práv českých občanů,“ komentuje situaci Společnost pro obranu svobody slova. „Zatím ani není patrné, že by se jej vláda v nejbližší době vyhlásit chystala. V takovém případě jsou ale státní složky povinny postupovat prostředky odpovídajícími současnému právnímu stavu na území ČR, což je mír. Zvolený postup ale jako by naznačoval, že existuje i „hybridní mír“, ve kterém stát jedná tak trochu po válečném způsobu.“

Hlavní myšlenky Charty 22

Charta se odvolává na Ústavu, jako nejvyšší zákon České republiky, a také na Listinu základních práv a svobod.

V textu této Charty její autoři uvádějí, že „právo na zachování lidské důstojnosti je nejvýznamnějším právem občana demokratického právního státu“.

„Vyjádření vlastního názoru může být předmětem kritiky, ale nikdy nesmí být předmětem perzekuce, diskriminace či dehonestace ze strany státní moci či veřejnoprávních médií,“ pokračuje text Chraty, který dále zmiňuje následující body:

Charta reaguje na omezování školství. „Právo na vzdělání je zásadní podmínkou udržení hodnotového systému naší současné civilizace.“

Nebo na vydávání nařízení k povinnému očkování. „Zásah do tělesné integrity bez souhlasu dotčeného člověka i jakýkoliv nátlak na takový zásah je nepřípustný.“

„Lidé, kteří se v rámci výkonu veřejné moci stanou původci regulací omezujících práva a svobody občanů této země, musí nést osobní odpovědnost za zneužití své pozice,“ dodává Charta k odpovědnosti vládních činitelů.

„Při přezkumu zásahu státní moci se musí vždy uplatnit zásada in dubio pro libertate – v pochybnosti je třeba se přiklonit na stranu občana.“

„Ochrana soukromí patří k základům humanismu. V demokratickém právním státu je zaručena. Obzvlášť v současném světě vědy, techniky, technologií a informačních médií si právo na soukromí zasluhuje důslednou a účinnou ochranu, a to i ve vztahu k procesu digitalizace veřejné moci. Informační technologie nesmějí být užity v neprospěch práva na soukromí.“

„Právo svobodně opustit svou zemi a svobodně se do ní navrátit musí být zaručeno.“ Více zde…

Epidemiolog profesor Jiří Beran dále apeloval na občany, aby se pokusili vidět probíhající velké společenské změny a postavili se jim. „Já cítím, že v současné chvíli je potřeba se tomuto tlaku nějakým způsobem postavit, je potřeba se mu vzepřít a je potřeba říci, že osobní práva a svobody jsou pro nás nedotknutelné a neměly by nám být dávány za odměnu.“

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Za Druhé světové Británie neblokovala rozhlasové vysílání z Německa(Lord Haw Haw – Germany calling),zatímco v Německem okupované Evropě byl za poslech cizího rozhlasu štrank.USA také neblokovali japonský rozhlas (Tokyo Rose).To jen dnes mají novodobí marxisté plné gatě z jiného pohledu na věc.

  2. Než jsem stačil zaregistrovat že vzniklo sdružení tak jsem si povzdech že nám komorníci s rychtyho skvadrou udělalo “chátru 22 tak jsem si zase asi rozlil mléko. :-))

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*