Začínají být obyvatelé Gazy unaveni válkou a vládou Hamásu?




Sdílet článek:

WIN

Mezi obyčejnými Palestinci se objevily skupiny nespokojenců, kteří mají plné zuby toho, že hrdlořezové z Hamásu kradou humanitární pomoc určenou pro jejich rodiny.

Rok poté, co zvěrstva Hamásu na jihu Izraele rozpoutala válku na několika frontách mezi židovským státem a regionálními zmocněnci Íránu, se mezi mnoha Palestinci, zejména těmi v Gaze, objevuje znatelný trend. Začínají být válkou unaveni.

Únava z války neznamená, že by Palestinci najednou začali toužit po skutečném míru – tedy míru, v němž je právo Izraele na existenci vítáno, nikoliv zpochybňováno, spolu s obchodními, vzdělávacími a kulturními dohodami nahrazujícími bojkot a společným zaměřením na regionální bezpečnost a regionální rozvoj.

Eliminační ideologie, která je základem palestinského národního hnutí a která se projevila s překvapivou brutalitou během pogromu 7. října v jižním Izraeli, stále převládá. Ale na rozdíl od dobře živených performativních hlupáků, kteří si oblékají kefíje, tlučou do bubnů a skandují antisemitská hesla v ulicích a na univerzitních kampusech západních měst, Palestinci v Gaze kvůli akcím Hamásu nesmírně trpí. Mnozí z nich se nyní začínají ptát, zda to všechno stálo za to.

V průběhu letošního roku se mezi obyčejnými Palestinci, kteří mají dost toho, že hrdlořezové z Hamásu kradou humanitární pomoc určenou pro jejich rodiny, skutečně objevily ohniska nesouhlasu, přičemž někteří z nich právem obviňují teroristickou organizaci, že jí na jejich blahu nezáleží, vzhledem k tomu, že o trestné reakci Izraele po masakru 1 200 lidí nebylo nikdy pochyb.

Zpráva tiskové agentury Reuters z minulého týdne citovala matku z Gazy jménem Samira, která toužebně vzpomínala na to, jaký byl její život před 7. říjnem. „Navzdory všem těžkostem se nám žilo dobře. Měli jsme práci, domy a město,“ řekla. Její poslušný popis Izraele jako „našeho hlavního nepřítele“ jí nezabránil v tom, aby obvinila Yahyu Sinwara, strůjce zvěrstva, z vyvolání izraelské reakce. „Co si myslel? Copak nečekal, že Izrael Gazu zničí?“ ptala se.

Přesně to Sinwar očekával. Navíc to bylo něco, co chtěl. „Řezník z Chán Júnisu“ – přezdívku si Sinwar vysloužil díky své pověsti mučitele a vraha Palestinců, kteří se stavěli proti Hamásu – nepochybně považuje ‚mučednickou smrt‘ za vhodný konec svého krvavého tažení. Podobně smýšlí i jeho katarský druh, miliardář Cháled Mašál, který minulý týden v rozhovoru prohlásil, že Hamás „povstane jako fénix“ z popela Gazy. To se snadno řekne, když si lebedíte v drahém italském obleku v hotelu Four Seasons v Dauhá. Není to tak snadné, pokud jste obyvatelé Gazy, kteří jsou nuceni žít s následky patologie Hamásu.

Potvrzuje to průzkum Palestinského centra pro politiku a průzkum veřejného mínění, institutu se sídlem v Ramalláhu, který v posledním roce užitečně sledoval měnící se nálady mezi Palestinci. Jeho nejnovější průzkum ze 14. září ukazuje, že většina civilistů v Gaze – přibližně 57 % – se nyní poprvé domnívá, že zvěrstva ze 7. října byla chybou. Poklesla také víra v tvrzení, že Hamás bude na konci války stále kontrolovat Gazu, s nímž souhlasí 37 % Gazanů ve srovnání se 70 % respondentů na Západním břehu Jordánu. Za zmínku stojí také měnící se názory na konečné řešení konfliktu. Přibližně 39 % respondentů podporuje dvoustátní řešení – toto číslo se zvyšuje na 59 %, pokud není zmíněna fráze „dvoustátní řešení“, ale hranice palestinského státu jsou vymezeny liniemi příměří z roku 1949. Pouze 19 % respondentů vyjádřilo podporu izraelsko-palestinské konfederaci, zatímco jen 10 % podpořilo jediný stát – „od řeky k moři“ -, který by znamenal úplnou likvidaci Izraele.

Poslední nálada realismu mezi Palestinci se objevila již dříve, což je dobrý důvod, proč nepropadat přílišnému optimismu. Vzhledem k těžkým úderům, které utrpěli v posledním roce, kdy byl Hamás zdecimován jako soudržná bojová síla a velká část Gazy se proměnila v trosky, není překvapivé, že stále více Palestinců uznává, že už toho mají dost. Tento posun může pomoci zajistit příměří a propuštění 101 izraelských rukojmích, kteří stále živoří v zajetí Hamásu (i když i v takovém případě, dokud bude Sinvar rozhodovat a ignorovat prosby svých lidí, je pravděpodobnost takového výsledku menší). Co se však nepodaří, je dosáhnout míru, v němž by Palestinci a širší arabský svět přijali Izrael za jeho vlastních podmínek.

Izraelci správně zůstanou skeptičtí, pokud jde o to, aby si z měnící se nálady příliš mnoho odvozovali. Myšlenka demokratického židovského státu s trvalou přítomností v regionu stále představuje červenou linii, kterou většina Palestinců nepřekročí. Jak se lidově říká, jedna věc je myslet hlavou a druhá cítit srdcem. Vzhledem k tomu, že Hamás je na lopatkách, jeho spojenec Hizballáh v Libanonu je ponížen a ochromen izraelskými operacemi na sever od hranic a Írán čelí izraelskému protiútoku, který by ještě mohl přinést konec režimu Alího Chameneího v Teheránu – konečného zdroje všeho tohoto utrpení – rozumná hlava dojde k závěru, že nastal čas pro prozatímní dohodu. Eliminacionismus však bude v palestinských srdcích hnít i nadále, dokud se mu nebude věnovat patřičná pozornost.

Často se říká, že celková transformace nacistického Německa a císařského Japonska na konci druhé světové války byla možná jen proto, že oba režimy v těchto zemích byly jednoznačně poraženy. Při pohledu na současnou palestinskou politiku jsme od takového scénáře velmi daleko.

Všichni vůdci a všechny frakce, které převládají – islamisté či nacionalisté, Marván Barghútí z Fatahu nebo Jahjá Sinvár z Hamásu – se zaklínají myšlenkou, že kořenem jejich neduhů je sionismus. Ať už je rozděluje cokoli, spojuje je přesvědčení, že jejich „osvobození“ lze dosáhnout pouze na úkor jiného státu a jiného národa; v podstatě jde o hru s nulovým součtem, která určuje, že aby Palestina žila, musí Izrael zemřít. Vzhledem k pokroku v oblasti v posledních měsících si troufám doufat, že Izrael může vyhlídky na další 7. říjen výrazně zmírnit, ne-li úplně zažehnat. O moc víc si doufat netroufám.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*