Zákaz spalovacích aut v EU musíme zrušit
Sdílet článek:

PETR PROKOPEC

Odpor proti plánům Evropské unie je stále intenzivnější a své k němu se nebojí říci ani šéfové velkých německých firem. Po přece jen zdrženlivější hlavě Bosche začal za spalovací motory bojovat šéf firmy Mahle.

Ochrana životního prostředí by neměla být cizí nikomu, je ale třeba k ní přistupovat racionálně. A to, co předvádí Evropská unie, nemá se zdravým rozumem nic společného. Patrné je to i v automobilovém sektoru, který je pro starý kontinent nadále klíčový. Přímo a nepřímo v něm pracuje 13,8 milionu lidí, tedy 6,1 procenta všech pracovně činných. Společně pak vytváří 7 procent evropského hrubého domácího produktu.

Sekundární vliv celé branže na ekonomiku zejména některých zemí – Českou republiku nevyjímaje – je nicméně ještě větší. Není zase tak těžké se toho dopídit, proto by politici měli dělat první poslední, aby v této oblasti našlapovali po špičkách, chovají se ale spíš jako sloni v porcelánu. Po letech marného varování před nereálností stanovených cílů okolo elektrických aut tak až v posledních měsících začali chápat, o co se tu vlastně hraje. A postupně začínají přicházet i o podporu samotného automobilového průmyslu, který dávno musel nejlépe vědět, do jaké pasti se žene.

Začínají se tak ozývat další a další kritické hlasy, jako je ten Arnda Franze, šéfa firmy Mahle, jednoho z největších dodavatelů součástek pro výrobce automobilů. Ten v rozhovoru pro FAZ otevřeně kritizoval současný vývoj elektromobility v Evropě, neboť je nadále plošně vnucována všem navzdory citelně se ochlazujícímu zájmu. Franz zdůrazňuje, že přechod na elektrická vozidla se prakticky zastavil a připomenul rozhodnutí řady firem – mezi nimi i Mercedesu – zásadně revidovat elektrickou strategii.

Franz již dříve vyjádřil obavy z příliš rychlého odklonu od spalovacích motorů, nyní to pochopitelně nevidí jinak. Ačkoli uznává, že elektromobilita je jednou z technologií vhodných pro dekarbonizaci dopravy, jednoduše nemůže být jediným řešením. „Existují regiony a oblasti aplikace, které budou mít s elektrifikací velmi těžké pořízení,” řekl. Pro účinnou ochranu klimatu tak musí být použity všechny dostupné technologie, včetně udržitelných spalovacích motorů, které vidí jako řešení, ne jako problém.

„Musíme zrušit úplný zákaz vozidel se spalovacím motorem, o kterém rozhodla EU,” praví dále Franz a vyzývá k „jasným pobídkám pro obnovitelná paliva”, protože možné používání syntetickým pohonných hmot je do budoucna stále spojeno s velkou nejistotou. „Abychom efektivně ochránili klima, je třeba začít konat mnohem rychleji. A na to potřebujeme veškeré páky. Tedy i spalovací motory,” připomněl Franz to, že s pomocí jiných paliv lze dekarbonizovat i provoz existujících aut, není nutné vyrábět nové vozy.

Zda se takovou změnu podaří prosadit, záleží podle něj na občanech. Franz věří, že to je možné, protože „většinová situace se může změnit volbami”, čímž naráží na blížící se volby do Evropského parlamentu. Šéf Mahle dále připomíná, že regiony jako Japonsko, Čína a Severní Amerika nesází na jedinou kartu, to dnes dělá jen Evropa. A jednoduše s takovým přístupem nemůže uspět.

Připomeňme, že kriticky se k plánům EU vyjádřil i Stefan Hartung, tak otevřený jako Franz nebyl. Zda jeho slova padnou na úrodnou půdu, ukáže jen čas, naši podporu si ale po letech tvrzení v principu téhož pochopitelně získá snadno.

 

Petr Prokopec

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

13 Comments

 1. Jen úkrok mocipánů z Bruseli před volbami. Pokud volby dopadnou (pro nás s nezeleným mozkem) špatně, pojede se hned zase dál jako doposud.

 2. E.K.Můžete zkusit jiné mocipány ve světě.Možná budete ještě s láskou vzpomínat na ty naše a evropské.No jinak si taky myslím,že ve světě je jinak všechno kromě nás v pořádku,a že to vyřešili(v tom světě) svržením legitimně zvolené vlády, a pak už nastal ráj a jsou všichni spokojeni.Ti se mají.A my tu musíme trpět.

  • Co to blábolíte?? Kde píšu o svržení vlády?? A o tom, že trpím a že jsou někde všichni spokojení??
   Rozumíte psanému textu? Nebo jen potřebujete rejpat, pokaždé zcela mimo téma a podle svého jednotného mustru, abyste se ukojil???

 3. E.G.Máte v tom zmatek pane.Ja vůbec ničemu nerozumím a zoufale jenom snažně prosím komentátory,kde že se Evropa hroutí.A odpovědi se nedočkavám.Tak snad Vy.No a žádám recept nespokojených dnešních lidí s vládou demokratický zvolenou,jakým zázrakem se všichni budeme mít líp s tou příští,abych jí okamžitě šel volit.Vy myslíte že ji nechtějí odvolávat(No a spousta i víte co dokonce)?Tak mi prosím odpusťe mou troufalost.Tak snad Vy mi popíšete mě a čtenářům ty světlé zítřky pod jinou vládou.Moc Vám jménem čtenářům děkuji a těšíme se ať,se konečně máme dobře jak třeba v zemi draka,kde lidé ani prý nemusí makat od rána do večera,klidně stávkovat s traktory a na demonstracích řvát a vyhrožovat vládě pana prezidenta.Ti se mají co říkáte.?

  • Vy jste vážně nemocnej. Podstrkujete mi, co jsem nikdy nenapsal, ani si to nemyslím, a pak proti tomu vyskakujete jak vzteklej ratlík.
   A jinak, pokud si vážně myslíte, že je Evropa v pořádku a ve formě, tak snad zkuste vyhledat psychiatra, abyste tady nebyl za kašpara.
   Vy nevíte, kde se Evropa hroutí? Fakt ne?? Neračte se hněvat, ale to jste asi úplně blbej. Že by v průmyslu, energetice, zemědělství? Že by v čím dál zhoubnějším rozkládání společnosti nekonečnou podporou a ustupováním všelijakým nátlakovým skupinám uřvaných „aktivistů“ a neřízené migrace z nejhorších prdelí celého světa? Že by v čím dál míň skrývaném a čím dál zjevnějším přechodu ke korporátnímu socialismu, úřednímu dirigismu a omezování individuálních svobod??
   Takhle vám ještě skutečně nikdo neodpověděl?? Otázka je, jestli byste to pochopil..
   A jestli chcete recept, tak je velmi jednoduchý: volný trh bez regulací a dotací, s minimem úředníků, s minimálními daněmi a bez jakýchkoli přiblblých úředních zásahů za strany hlupáků, kteří nemají nejmenší ponětí o problematice oblastí, o kterých rozhodují. To vám taky ještě nikdo neprozradil?
   Vám to asi zřejmě tak nepřipadá, takže viz výše (doporučuji lékaře). A hlavně mi sem už nepište, že mám být rád, jak se máme skvěle, protože v Číně a v Rusku je to ještě horší. Třeba je, a má být???
   Pokud jde o tu „stávku“ zemědělců, tak jednak, oni těžko můžou stávkovat, neboť nejsou zaměstnanci. To jen, abyste si ujasnil pojmy, když už tady chcete šířit ty své cancy. A za druhé, z vašeho příspěvku vyplývá, že by bylo nejlepší nějaké zbytečné právo na shromažďování a protesty úplně zrušit, ne? Aby měla ta vaše vynikající, „demokraticky zvolená“ vláda klid na práci. To jako fakt??
   A na závěr. Zázrakem se mít dobře nebudeme. Budeme se mít dobře, až přestaneme podporovat tisíce a desetitisíce parazitů a netáhel ve všelijakých tzv. „neziskovkách“. Až přestaneme podporovat víc než 100 agentur na začleňování cikánů. Až se víc vyplatí pracovat než nepracovat. Atd. Atd. Tak takovou vládu běžte „okamžitě“ volit. Ale to je pro vás možná příliš složité.

 4. E.K.No Vy jste se teda rozjel.Co kde jak a jakým způsobem je špatně.Teď zkuste na to všechno zapomenout a zamyslete se nad svojím životem.Nedá se žìt? No a pokud nedá,tak nám teď ne tam někde někdo někomu,ale Vám jak se żije popìšete,co tak hrozného se Vám děje.Ne někdo tam a onam,ale Vám,konkrétně Vám.Pak Vám dám za pravdu że Vám osobně stát,vláda,Evropa bránì žìt żivot podle Vašich představ.Także dejte se do toho.

  • Myslím, že jste psychicky nemocný, anebo spíš jen jednoduše hloupý. Žijte si dál ve svém krásném světě, kde je všechno v pořádku, „demokraticky zvolená“ vláda dělá všechno dobře a protestovat je zakázáno.
   Píšete tady dokola stejné bláboly, zcela mimo příspěvky, na které reagujete, podstrkujete lidem, co vůbec nenapsali, a pak s tím jako že „polemizujete“. Jste obyčejný ubožák a duševní mrzák, užívejte si to. Pan Vajo má pravdu, nebudu už na vaše žvásty dál reagovat.

  • Jo a ještě pro pořádek, po mých soukromých věcech, na které se tady ve své bezelstné hlouposti vyptáváte, je vám absolutní a veliké kulové HOUNO.

 5. E.K No vidìte a já se jenom ptám těch pořád dokola řìkajících co je tak špatného na EU a dobrého na RF a špatného v jejich životě,a zase nic.Tak snad se to někdy dozvím,ale ztrácím už naději.Tak dobrou noc.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*