Západ věděl, jaká bude reakce Ruska na jednání Ukrajiny s NATO




Sdílet článek:

Kniha amerického profesora historie, která vyšla nedávno na Amazonu, popisuje vývoj posledních patnácti let, během kterých podle autora neodpovědná politika západních mocností a NATO přispěla k současné krizi a válce.

Na začátek výňatek z předmluvy k románu George Orwella „Farma zvířat“, který vyšel na konci druhé světové války: „Existuje nyní velká snaha argumentovat, že je možné bránit demokracii totalitními metodami. Pokud někdo miluje demokracii, říká tento argument, musí zničit své oponenty jakýmikoli způsoby. A kdo jsou její nepřátelé? Vždy se zdá, že to nejsou jen ti, kteří na ni otevřeně a vědomě útočí, ale i ti, kteří ji ‚objektivně‘ ohrožují šířením pomýlených myšlenek. Jinými slovy znamená obrana demokracie zničení nezávislého myšlení.“

Americký profesor historie Benjamin Abelow vydal v srpnu knihu s názvem „Jak Západ způsobil válku na Ukrajině“. Kniha je dostupná na Amazonu a uvádí řadu argumentů na podporu svého názvu. Jedním z důvodů války je podle autora fakt, že Západ Ukrajinu podporoval ve snaze stát se členem NATO, přestože věděl, jaká bude reakce Ruska.

Pocit je pocit

V prvé řadě musel Západ podle autora knihy předpokládat, že se Rusko cítí podvedeno rozšiřováním NATO. Bez ohledu na to, zda jsou jeho pocity oprávněné, nebo ne, jedná se o pocity jaderné velmoci rozkládající se na dvou kontinentech.

V časopise „International Security“, jenž je uveden jako číslo dvě na seznamu časopisů, které otiskují recenzované články v oblasti mezinárodních vztahů, uvádí historik Joshua Shifrinson: „Mnoho Rusů opakovaně říkalo, že USA v roce 1990 nabídlo neformální závazek, že se NATO nebude rozšiřovat. A v posledních 25 letech říkali západní politici, alespoň v USA, že ne, že nic nebylo podepsáno, a proto to není platné, i kdyby tomu tak bylo. Ale to, co jsem našel v archivech, je, že tvrzení Rusů popisuje v podstatě přesně to, co se stalo.“

Postoje Ruska si byl vědom i tehdejší senátor Joe Biden, který v roce 1997 uvedl, že „jestli něco vyvolá silnou a nepřátelskou reakci, nemyslím vojenskou, bude to rozšíření NATO o baltické státy“.

Budapešťský summit NATO

Před budapešťským summitem NATO v roce 2008, na kterém se členské státy NATO dohodly, že se jejími členy stanou Ukrajina a Gruzie, poslal tehdejší americký velvyslanec v Moskvě, nyní ředitel CIA, depeši do Washingtonu, ve které píše: „Členství Ukrajiny v NATO je pro Rusko červená čára. Rusko by bylo donuceno přijmout extrémní opatření, pokud by Ukrajina vstoupila do NATO.“

Americká administrativa předpokládala, že členství Ukrajiny v NATO může vyvolat rozsáhlou vojenskou operaci. Alespoň to uvedla Fiona Hill v rozhovoru pro deník Politico v únoru tohoto roku. Fiona Hill byla bezpečnostním analytikem pod prezidenty George W. Bushem a Barackem Obamou a za prezidenta Donalda Trumpa zástupcem člena bezpečnostní rady státu.

Na dotaz, zda je rozhodnutí prezidenta Putina napadnout Ukrajinu emocionální nebo logické, odpověděla: „Myslím, že existuje logický a metodický plán, který se datuje nejméně do roku 2007, kdy Putin upozornil svět a zejména Evropu, že Moskva nebude tolerovat další rozšiřování NATO. A během roku NATO otevřelo dveře pro Ukrajinu a Gruzii.“

Reálné riziko vojenského konfliktu

Dále v rozhovoru uvedla: „Jedním z výstupů analýz národní rady byl závěr, že existuje reálné riziko nějaké ruské vojenské preventivní akce, která se nebude omezovat pouze na anexi Krymu, ale bude většího rozsahu a namířená proti Ukrajině a Gruzii. A samozřejmě poté, co NATO na budapešťském summitu pozvalo do NATO Gruzii, Rusko Gruzii napadlo. Invaze na Ukrajinu neproběhla, protože ukrajinská vláda přestala usilovat o členství v NATO.“

Ruský velvyslanec ve Spojených státech varoval v prosinci 2021, že „všechno má své limity.“ „Došli jsme do bodu, ze kterého nemůžeme ustoupit. Vojenské využití Ukrajiny členskými státy NATO představuje pro Rusko existenční hrozbu.“

Podle knihy a řady médií včetně BBC Spojené státy odmítly v lednu 2022 požadavek Ruska, aby se Ukrajina nestala členem NATO.

Jaký je postoj Západu k členství Ukrajiny v NATO nyní, není zcela zřejmé. Nicméně prezident Zelenskyj uvedl v rozhovoru pro CNN v březnu tohoto roku následující: „Požádal jsem je osobně, aby řekli, jestli nás vezmou do NATO za rok, dva nebo pět let, aby to řekli přímo a zřetelně, nebo ať řeknou, že ne. Jejich odpověď byla velmi jasná. Nestanete se členy NATO, ale pro veřejnost zůstanou dveře otevřené.“

 

Zdroje:

(1) Kniha

(2) International Security

(3) Joe Biden

(4) Fiona Hill

(5) BBC

(6) CNN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*