
BAWERK.EU
Web „Seznam Zprávy“ nedávno přinesl článek o tom jak Česká republika přesedlá na zelené teplo. V něm si přečteme hned na začátku: „Odchod teplárenství od uhlí sníží emise zhruba o šest milionů tun ročně. Výrobu nahradí především zemní plyn. Teplo z něj však bude dražší. Dopad na spotřebitele zmírní dotace z Modernizačního fondu.“ Dále nám tento článek sděluje: „Přechod tepláren na plyn však pocítí i domácnosti, které odebírají dálkové teplo, tedy 37,8 procenta domácností. ‚Aktuálně je rozdíl u průměrné ceny tepla z uhlí a z plynu zhruba 100 Kč za gigajoule. Uhlí je v tuto chvíli nejlevnější řešení, přechod na plyn bude znamenat nějaké zdražení, ale díky získaným dotačním prostředkům nebude výrazné a skokové, bude to pozvolný přechod na vyšší hladinu. Bavíme se o horizontu 20027 až 2028‘.“ To říká ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení Jiří Vecka. Zatím téměř polovina tuzemských tepláren stále spaluje uhlí (49,3 procenta), na zemní plyn funguje 26,9 procenta, zbytek vyrábí teplo z biomasy a ostatních paliv.“ Celý článek se více méně nese v duchu toho, že nás čeká na tomto poli změna a nějaké zdražení, ale v podstatě to zdražení bude mírněno dotacemi. Ovšem tak jednoduché to není. Spotřebitel si bude muset utáhnout opasek a nebude to zrovna o málo. Pro příklad od 1. ledna 2025 je cena tepelné energie na Mostecku v průměru 890 korun. Čili v tomto případě by zdražení o 100 korun, znamenalo zdražení o více jak 10 %, což mně jako málo zrovna nepřijde. A to vše přesto, že dopad na spotřebitele mají zmírnit dotace, jak bylo výše uvedeno. Teplárna Komořany u Mostu, která oblast Mostecka zásobuje, je jednou z těch tepláren, které mají do budoucna nahradit uhlí plynem a spalováním odpadu. Pro srovnání od 1. ledna 2025 je cena tepelné energie na výstupu ze sekundární sítě v Brně 1 154 Kč za gigajoule včetně DPH. V Brně se už nějakou dobu totiž plyn používá. Mimochodem uhlí pro teplárny je už dneska zatíženo platbami za emisní povolenky. Z toho plyne, že uvedený rozdíl asi 100 korun mezi použitím plynu a uhlí je uměle snížen. Ve skutečnosti by byl větší a teplo z uhlí by bylo tak levnější.
Do roku 2030 si navíc přechod teplárenství z uhlí na plyn vyžádá v teplárnách investice ve výši 200 miliard korun, tvrdízmíněný článek z webu Seznam zprávy. Tedy dosti vysokou částku. A je tedy docela možné, že výsledná částka, kterou budou muset spotřebitelé (včetně firem) platit, bude nakonec vyšší.
Věc je ještě horší, pokud se podíváme na to, odkud se vezmou ony zmíněné dotace. Modernizační fond má sám stěží nějaké vlastní peníze, které nám spotřebitelům blahosklonně dá. Tento fond má peníze z daní, kam je odvedli daňoví plátci. Ti se museli vzdát nedobrovolně části svého příjmu a omezit svoji spotřebu a investice. Na jedné straně tady tedy máme sice o něco nižší náklady na vytápění, než by jinak byly, ale na druhé straně tu máme daňové poplatníky, kteří se musí spokojit s menším množství statků, a tedy i menším uspokojením svých potřeb. Anebo se musí spokojit s tím, že realizují méně investic, než by jinak realizovali. Máme tu tedy evidentně lidi, kteří na uvedené změně ve vytápění prodělávají a ještě prodělají. Přičemž i někteří z těchto daňových plátců používají sami dálkové vytápění. Tudíž vedle toho, že musí hradit daně, aby bylo na dotace skrze Modernizační fond, tak ještě navíc se budou muset potýkat se zdražením tepla. Budou tedy poškozeni ze dvou stran. Zde by někdo mohl navrhnout to, aby takovýto lidé tedy topili prostě méně a zvýšené náklady si tak vykompenzovali. Ovšem vedle toho, že takoví lidé ztrácí část svého užitku kvůli tomu, že se musí spokojit s chladnějšími prostorami, které obývají anebo ve kterých pracují, tak si ani tak nemusí pomoci. Pokud budou domácnosti vytápěním šetřit, tak jim dodavatelé cenu stejně do budoucna navýší, jak je tomu u monopolních městských či oblastních dodavatelů zvykem. Jedno zda jsou v městském anebo soukromém vlastnictví.
Web Ministerstva pro místní rozvoj praví, že: „Modernizační fond je specializovaný program financování na podporu 10 členských států EU s nižšími příjmy při přechodu na klimatickou neutralitu tím, že pomáhá modernizovat jejich energetické systémy a zlepšovat energetickou účinnost.“ (mmr.gov.cz) Jde tedy o fond, který disponuje finančními prostředky vybranými z daní. A to z daní od občanů z bohatších států Evropské unie. Není žádný důvod, aby země, kde je obyvatelstvo bohatší byly nuceny posílat peníze svých občanů jiným státům a jejich občanům. To, že jsou tyto země bohatší, je dáno větší mírou podnikavosti jejich občanů, větší mírou úspor, investic a dobrými institucemi a nejde o žádnou špatnou věc, za kterou by bylo potřeba se kát a platit cizím lidem. Samozřejmě bohatší země ani jejich občané by naopak neměly druhé země nutit do přijímání pro tyto nevýhodných a nevhodných politik.
Ne vše bude ovšem zřejmě placeno z Modernizačního fondu. Co nepokryje modernizační fond musí ještě pokrýt peníze z českého státního rozpočtu. Tudíž většími veřejnými výdaji budou na konec zřejmě také zatíženi i čeští daňoví poplatníci. Zbytek potřebných financí musí pak dotčené firmy získat samy.
Na závěr je ještě potřeba si uvědomit, že náhrada uhlí v teplárnách plynem je pořád relativně méně závažným a relativně méně nákladným opatřením Zeleného údělu. Přesto toto zelenější teplo (pořád však vytvářející nějaké emise) znamená nemalé náklady pro daňové poplatníky a i spotřebitele. A dotace musí být někým nakonec zaplaceny. Žádný oběd zdarma tu prostě není, jak se nám snaží někteří namluvit.
BAWERK.EU
Buďte první kdo přidá komentář