Ze studie vyplývá, že senioři mají stále větší podíl na emisích ve všech 32 sledovaných zemích. Z nich vynikají senioři v Japonsku, kteří se na emisích ve své zemi podílejí více než z poloviny. Podle Zhenga je nejdůležitějším poselstvím tohoto výzkumu, aby si politici uvědomili, že stárnutí populace ztěžuje snižování emisí skleníkových plynů.
Hlavním problémem, jak jinak, je to, že dnešní senioři drze postavili nebo koupili domy či byty a teď si v nich žijí jako pašové. Přitom by měli vyfičet a zalézt někam do děr a pokud možno vůbec nevylézat, aby náhodou nevypustili nějaké nebezpečné emise:
„Spotřební návyky seniorů jsou rigidnější. Například by bylo výhodou, kdyby se více lidí přestěhovalo do menších domů, jakmile se děti odstěhují,“ říká. „Doufejme, že se podaří vybudovat více obytných komunit, dopravních systémů a infrastruktury přívětivých pro seniory.“
Příjmy se v důchodu snižují, ale senioři ve vyspělých zemích mají nahromaděné hodnoty, především v bydlení. U mnoha z nich došlo k velkému nárůstu hodnoty jejich majetku. A starší lidé si tak díky svému bohatství mohou udržet vysokou spotřebu. Děje se tak zejména v oblastech náročných na emise uhlíku, jako je energetika. Stále větší část této věkové skupiny žije sama. Není tomu tak ve všech zemích, ale odráží to celkový obraz,“ říká Zheng, který působí na katedře energetiky a procesního inženýrství NTNU.
Co takoví novodobí komunisté šířící sociální rovnost, spravedlnost a celkové blaho myslí pod pojmem „infrastruktura přívětivá pro seniory“ a jak chtějí zařídit, že se tam lidé 65+ vystěhují, to si raději nepředstavuju. Hororů mám i v reálném modrožlutém životě víc než dost.
Článek vyznívá vůbec vůči starším lidem značně tvrdě. Člověk se až bojí, že se dožije věku odchodu do důchodu a stane se z něj taková nenáviděná přítěž správně uvědomělé bezuhlíkové společnosti:
Vlna stárnutí se valí celým světem, takže zjištění, že právě senioři zvyšují svou klimatickou stopu, je velmi špatná zpráva. Kromě toho, že do seniorského věku začínají právě teď vstupovat velké věkové skupiny z padesátých a šedesátých let minulého století, se také prodlužuje průměrná délka života. Počet starších lidí ve 32 zemích zahrnutých do studie NTNU se mezi lety 2019 a 2050 zdvojnásobí.
Zaujalo mne, že se v textu opět operuje slovem „vlna“. Valí se na nás asi miliontá vlna covidu, vlna uprchlíků, vlna ptačí chřipky, vlna zdražování a teď vlna starých zlých dědků plných CO2. Strašidelné.
V článku je i odkaz na původní norskou studii, která vyšla v časopise s obskurním jménem „Nature Climate Change“.
Když už mluvíme o vlnách, podle amerických lékařů bychom se měli obávat i vlny Ukrajinců nakažených tuberkulózou. Už před pár týdny jsem psala, že by se náš stát měl sakra zajímat o to, koho sem pustí, ne bezhlavě otevřít hranice a umožnit přijít kdekomu. Zdravotní stav mnoha migrantů je totiž tristní a jsou pro veřejné zdraví časovanou bombou (a nejen tím, že výrazně zatíží náš zdrvaotní systém a prázdnou státní kasu). Ve světě, kde se bez testu na covid málem nesmělo ani k lékaři, kde se praktici zabarikádovali a neošetřovali nemocné, kde děti nesměly do školy, kde zdraví měli zákaz sezení v hospodě, kde se člověk nemohl dát ostříhat, kde Nejvyšší správní soud řekl, že můžeme být vděčni, že si vůbec můžeme jít bez očkování na covid nakoupit, je takový laxní přístup vlády k mnohem horší nemoci než je C19 – k TBC, tristní a je zjevně absurdním hazardem s životem každého z nás. Musíme být přece odpovědní a chránit druhé před zlými bacily, no ne?
CO nám tedy vzkazují američtí lékaři, pokud jde o ukrajinskou tuberu?
“The unbelievably, almost indescribable situation in Ukraine with the invasion and the war — that has really just put total havoc on the ability to treat a disease like TB,” Mel Spigelman, MD, president and CEO of the TB Alliance, told Healio. Spigelman explained that Ukraine “has had a particular problem with TB, going all the way back to the Soviet era, when the whole Soviet Union really was a hotbed of drug-resistant TB.” That still exists in most of the countries that comprise the former Soviet Union, so we already had an underlying situation in Ukraine where drug-resistant TB was a significant problem, probably made worse by COVID and now it’s been made unbelievably worse by the fact that hospitals aren’t available,” he said. Exasperating the situation further, according to Spigelman, is the fact that many patients with TB in Ukraine are likely on the move.“ Those of us fortunate enough to be in high-income countries have sort of taken TB for granted as not being a problem, but just like with COVID and any other airborne transmissible disease, TB anywhere is potentially TB everywhere, especially with migration. So, we really need to get on top of this and get TB under control.”
Hmm… Říkám si, že si asi zase jen tak cvičně zkusím napsat další zásahovou žalobu – po spalničkové tuberkulózou. Opravdu není možné, aby stát jednal tak nezodpovědně, jako jedná teď, když současně přijímá drakonické zákony pandího typu a neštítí se tvrdé šikany svých vlastních občanů, včetně zavírání hranic. Buď jsou nám infekce lhostejné, nebo jsme kvůli nim ochotni udělat cokoliv. Není možné, aby bylo pravdivé to i to tvrzení současně, jde přece o tu nejdůležitější ze všech hodnot, jak opakovaně judikovaly naše soudy – o drahocenné veřejné zdraví, v jehož jménu je možné udělat cokoliv.
To už se snad nedá, ani slušně komentovat.
Ano, lidé nad 60 let, meli zájem si nejprve zajistit bydleni pro rodinu, práci a vybavení pro slušnou životni úroveň.
Ze dnes mladí bydli a žijí jinak, nemaji děti, ani v 35-40 letech, je nyni normalni. Pro nás stát vytvarel podmínky, mit děti v mladi, (manželské a nenavratné, či bezúročné půjčky, Bytova družstva, pro vystavbu svých bytů, atd, atd) Tech pobidek a nabizenych jistit, bylo hodně i od zaměstnavatelů.
A dnes, kdo by chtel mit deti v této hnusné, nejisté budoucnosti a doslova nebezpečné době si nekolikrat rozmysli.