Novinky

Kreml reagoval na odmítnutí plateb v rublech: „Žádná platba – žádný plyn“
Sdílet článek:

„Žádná platba – žádný plyn,“ řekl Peskov podle státní agentury Tass v rozhovoru pro americkou televizi PBS. Moskva podle něj chce vyčkat na reakci EU a poté stanovit další kroky. „Rozhodně se ale nehodláme projevovat jako dobrodinci a poskytovat západní Evropě plyn zdarma,“ zdůraznil Peskov.

Důvěrník ruského prezidenta Vladimira Putina obvinil Západ z rozpoutání totální hospodářské války proti Rusku. „Tyto okolnosti jsou bohužel velmi nepříznivé,“ řekl Peskov o sankcích uvalených na Rusko po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Tím jsme se podle něj dostali do oblasti „totální války“.

„A my v Rusku tuto válku pociťujeme tak, že západoevropské země, USA, Kanada a Austrálie vedou skutečnou válku v obchodu, v ekonomice, zabavují náš majetek, naši hotovost a blokují naše finance,“ postěžoval si Peskov. „A my se nyní musíme přizpůsobit nové realitě.“

Předminulý týden Vladimír Putin nařídil, že zemní plyn se má z Ruska do „nepřátelských“ států, jako je Německo, dodávat pouze za platbu v rublech.

Habeck: „Jasné porušení smluv“

Skupina sedmi předních demokratických ekonomických mocností (G7) již takový postup odmítla. Ministři G7 se shodli na tom, že požadavky na platby v rublech jsou „jednostranným a jasným porušením stávajících dohod“, uvedl německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck (Zelení) po virtuálním setkání s ministry energetiky G7.

Podle Habecka platí uzavřené smlouvy a dotčené strany musejí být věrny uzavřené smlouvě. „To znamená, že platba v rublech není přijatelná.“

Skupině států v rámci G7, do níž patří také Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, USA a Spojené království, v současnosti předsedá Německo. Německý politik Habeck uvedl, že se tohoto kola jednání zúčastnili také zástupci EU.

„Putinova snaha nás rozdělit je zřejmá,“ řekl Habeck. Podle něj však panoval v jednání G7 jednotný názor. „Nebudeme se rozdělovat a odpověď zemí G7 je jasná: smlouvy budou dodržovány,“ dodal Habeck.

„Jsme připraveni na všechny scénáře“

Na otázku ohledně příprav pro případ, že Rusko zastaví dodávky plynu, Habeck odpověděl: „Jsme připraveni na všechny scénáře.“ Dodal také, že německá vláda pracuje na reakcích na různé scénáře již od přelomu letošního roku.

Putinův požadavek na platbu v rublech je dle Habecka třeba interpretovat tak, že „je v tuto chvíli zády ke zdi, jinak by tento požadavek nevznesl“. To znamená, že platby Západu za dodávky energií nejsou rozhodující pro přímé financování války proti Ukrajině.

Putin může dle Habecka financovat armádu, zásobovat vojáky, dodávat palivo pro tanky nebo vyrábět válečné zbraně převážně ve své vlastní zemi. „Na to potřebuje rubly. Může rubly tisknout,“ řekl Habeck. „Dokud ruští pracovníci budou přijímat rubly jako platidlo, může válku financovat z vlastních zdrojů.“

Výměna rublů za zahraniční měny je však velmi obtížná kvůli sankcím vůči ruské centrální bance, uvedl Habeck.

Přesto je podle Habecka nutné stát se co nejvíce nezávislými na plynu, uhlí a ropě z Ruska, aby nedošlo k posílení ruské vlády nebo k jejímu „udržování při životě“.

Rusko bylo podle Habecka „nespolehlivým dodavatelem“ a svou vojenskou invazí na Ukrajinu „významně přispělo k narušení celosvětového míru a pořádku“.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 2,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Porušování smluv ze strany tzv západu je OK včetně Yankees, ovšem když se někdo tomu porušování začne bránit tak už je to špatné neb je to Rus že? Doufám že po těch zkušenostech je vše jasné, zavřít na západ otevřít na východ, uvidíme kdo to déle vydrží.

 2. No tak $ a € mají za pouťové papírky do tomboly kasína s kterými se mohou leda posmát. Tak to je.

 3. Jen mi nejde do hlavy, od kdy určuje kupující čím bude zboží platit, holt Yankees DEMOkracie, ale ta už v plné míře neplatí ani v U-SSA. Nebudete platit v rublech? Ta si nakupujte předražený Ruský plyn od Yankees.

 4. Pro Rusko je problém, když si za peníze získané z ropy a plynu vlastně nemůže nic koupit snad kromě potravin. Nemůže si koupit procesory nemůže si koupit stroj na dělání plynových vrtů, … To je jako kdyby zaměstnavatel dával výplatu ve stravenkách.
  Uvidíme jak to dopadne.

 5. En Son Haber readers predicted the collapse of the US and the EU after Russia’s decision to sell gas for rubles.
  …čili Turek říká, že pokud Europa nebude platit v rublících za plyn a ropu, tak je nikoliv O.K. ale K.O.
  Bude velká prdel na panelákováých sídlištích v ČR vidět komíny přes okno, kde se bude topit oetkama a podobným odpadem.

 6. Kterak radostně budeme chcípat hlady a mrazem z myšlenkou na posvátnou svobodu
  buzerace,humanitárních mediálních lynčů všech kdo jen náznakem projeví
  nesouhlas z ideály progresívních polpotovců.pod ochranou lidkých práv
  zatrašovaných,rozeštvávaných sélkově řízených robotů.
  Pravda a láska vyděsí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*