Zmatená doba




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Místopředseda srbské vlády Vulin, který je v srbském mocenském centru lídrem antizápadního směru, prohlásil, že Západ se zřekl demokratického modelu, není to už moc objevné, ale z úst tak vlivné osobnosti to má váhu. Podle Vulina francouzští voliči dali vědět, že chtějí vidět u moci ty, které establishment nazývá krajní levicí. Srbský lídr ne moc pozorně četl noviny, voliči dali rekordně a masově vědět, že chtějí vidět vládu krajní pravice Marine Le Penové, až mainstreamový filtr nebo volební podvod v druhém kole to transferoval na levici. Nicméně lídrova pochyba proč vůbec chodit volit, když se některým stranám zakazuje vládnout, je správná. Vulin mluví o identické situaci v Německu, kde se otevřeně říká, že pravicová AfD za žádnou cenu nemůže přijít k moci. Proč ty lidi nezavřít a stranu nezakázat, stejně jsou druhořadí, protože se jim upírá základní demokratické právo. Nebo běloruský, ruský, čínský, indický byznysmen může mít všechny peníze světa, ale v Evropě si nesmí koupit fabriku. Není povoleno. Najednou peníze přestaly být neutrální a mají barvu. Kolik běloruských médií lze vidět v Evropě? Pouze v Srbsku najdete ruské a běloruské noviny, nikde jinde. Kam se poděla svoboda informování?

V sedmdesátých letech, když v Jungmanové začal být k mání Le Monde, jsme v tom viděli až tak velkou revoluci, že někteří se domnívali, že nic dalšího už netřeba, chápali to jako vrchol, který je dostatečný, aby se vyvolala evoluční režimní mutace. Le Monde je tam stále k mání, ale nikdo nemá zájem. Absurdně Le Monde téměř dokazuje, že představy demokratických minimalistů Jungmanovy ulice byly správné. Le Monde dnes symbolizuje mainstreamový informační monopol a bez jeho rozbití nic neohrozí evropskounijní brežněvizovanou epochu. Unijní mocní stejně jako tehdy bilakovci dobře ví, že povolit někde v Unii Jungmanovu ulici s ruským tiskem povede k jejich rychlému konci. Informační monopol Le Mondu, který je etalonem celého unijního mainstreamu, je pravděpodobně větší než byla kdysi poloha Rudého práva, to bylo režimní hlásnou troubou, ale nedovolilo si nudný styl psaní, což dnes v případě Le Mondu a podobných neplatí. Le Monde v rozsáhlém článku referuje o otevření unijního vyšetřování TikToku po obviněních ze zneužití platformy k volebním manipulacím v rumunských volbách. Dlouhá panegyrie Le Mondu na prohlášení jejich bohyně Leyenové: „Musíme chránit naše demokracie proti všem formám zahraničního ovlivňování…“, musí být z principu nudná, protože už samotná věta podvodnice k vyšetřování je extra nudná. Demagogický styl montování pravdy v Le Monde, kdy se řada banálních podezření a tvrzení obvykle zakončených otazníkem, konfrontuje se sugescemi politického dobra, aby se už předem vyšetřilo, co se má vyšetřit: „TikTok dovolil Rusku ovlivnit rumunské volby..“

Ve Figaru téma zobecňuje článek velmi plodného novináře a sociologa Mathieu Bock-Côté, který je svými analýzami téměř každodenně doma jak v Paříži, tak v Montrealu, ve Figaru je představitelem konzervativního žurnalistického proudu. I když žádný podvod není patrný, rumunský ústavní soud anuloval prezidentské volby, rumunské tajné služby tvrdí, že Rusko pomocí TikToku volby manipulovalo. V tomto duchu 17. prosince zahájila unijní Komise proti TikToku vyšetřování. Leyenová to uvítala a v celém západním mainstreamu se rychle uchytila verze zdravého anulování voleb. V měřítku poslední dekády to není žádné překvapení. Nečekané vítězství Brexitu v 2016 vyvedlo z míry evropskou nomenklaturu, chtěla v tom vidět manipulaci ze strany Cambridge Analytica, podobně jako tehdejší Trumpovo vítězství.

V mainstreamu se začaly objevovat příběhy: lidé hlasují špatně, protože jsou zvenčí manipulováni a jsou špatně informováni. Je samozřejmě snazší zvrátit volby v Karpatech než na březích Potomacu. Z tohoto pohledu má zrušení voleb v Rumunsku velkou zkušební hodnotu. Leyenová v 2024 v Davosu prohlásila, že dezinformace jsou nebezpečím číslo jedna naší doby, ovšem rychle jsme pochopili, že oligarchie nazývá dezinformacemi jakékoliv informace o současných událostech, které protiřečí velké globalistické interpretaci. Interpretace, která odporuje dominantní ideologii bude považována za dezinformaci a šíření nenávisti. Argument ke zrušení rumunských voleb se podobá argumentu použitému k delegitimizaci nedávného Trumpova vítězství, ke kterému přispěla úderná síla X a roli, kterou zde sehrál Elon Musk. Z tohoto pohledu je snazší zrušit volby v Rumunsku než v USA, Rumunsko se pod unijním vedení proměnilo v laboratoř postdemokratického vládnutí.

Všude na Západě jsme svědky radikalizace manipulačních technik k ovládnutí volebních mechanismů. Srovnání EU a SSSR je extrémně aktuální. Jako v časech platnosti Brežněvovy teze o omezené autonomii v perimetru ideologické doktríny, která se dnes zužuje (multikulturalismus, imigrace, neofeminismus, diktát soudců) a která o sobě tvrdí, že je právním státem. Nicméně přiznejme si naši zmatenost, jinde by takové manévry byly prezentovány jako státní převrat, v Evropské unii se v tom chce vidět záchrana demokracie.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*