Umrznou neposlušní Švýcaři?




Sdílet článek:
EU vyjednává se Švýcarskem o rámcové dohodě. Malá, bohatá země se ale staví na zadní. Brusel proto vytáhl trumf a hrozí odstřižením země od energetického trhu. To je pro Švýcary pořádný strašák.

Švýcarsko je krásná a bohatá země. Jak historie ukázala, je to také země hodně vychytralá. Ale evidentně ne tak úplně. Švýcaři si totiž jaksi zapomněli zajistit energetickou soběstačnost. Mají sice spoustu obnovitelných zdrojů, které jim od jara do podzimu vyrábějí zelenou energii, ale jak známo, jde o alpskou zemi s dlouhými a tuhými zimami.

A právě ty se nyní ukazují být Achillovou patou. A právě na ni logicky zamířil Brusel. Švýcaři by totiž bez přístupu na evropský energetický trh měli v zimě pořádný problém. Země se obává odříznutí od sítě sousedních zemí, na které se spoléhá v zimních měsících, kdy poptávka v energetických špičkách stoupá a obnovitelné zdroje příliš nebo dokonce vůbec nevyrábějí.

V takových chvílích přichází na řadu elektřina z jádra, uhlí či plynu. A nyní Švýcarsku hrozí, že nepřiteče. Dost možná to zemi přinutí, aby tlaku Bruselu ustoupila a smlouvu podepsala.

Ukazuje to hned několik důležitých signálů. Tím prvním je fakt, že můžeme horem dolem tlačit různé Green Dealy, ale pořád je jedno ze čtyř ročních období zima, se kterou si obnovitelné zdroje nedokážou poradit. Tedy, abych byla přesná, v zemích typu Španělsko možná ano. Ale v zemích, kde je na většině území v zimě mráz a sníh, je to stále neřešitelný problém, se kterým si zatím ani zdaleka neumí poradit ani akumulace.

Druhý signál ukazuje, jak mimořádně důležitá je energetická soběstačnost. Neuvědomujeme si to v časech pohody, kdy sluníčko svítí, vítr fouká, země si navzájem posílají elektřinu, kdy ruský plyn v potrubí teče, v ropovodech proudí ropa.

Jenže když přijde problém, tak ani EU neváhá vytáhnout na Švýcary takovou hrozbu. Dost možná by ji nesplnila a Švýcary zmrznout nenechala. Ale sám fakt, že o této variantě v Bruselu přemýšlí a dokonce ji neváhají při jednání vytáhnout, je poměrně děsivý. Co by asi udělal třeba ruský prezident Putin, kdybychom ho zase naštvali? Třeba tím, že bychom znovu odmítli vyhození muničních skladů ruskými agenty svést třeba na kroupy? Prostě by přikázal plynový kohout utáhnout. Musíme být ale soběstační nejen vůči plynovým rozmarům Putina, ale i vůči zeleným rozmarům Bruselu. Jak se totiž ukazuje, když dojde na lámání chleba, najednou Brusel ukáže zuby a chce si ukousnout klidně i s palcem.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. EU dostala tu Nobelovu cenu za mír nebo ne? Pokud ano, měla by se vrátit. Okamžitě. Je to banda chuligánů non plus ultra.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*