Maloobchodní tržby se v dubnu nečekaně zadrhly, Češi se opět obávají inflace
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Vládě kvůli tomu citelně klesá inkaso DPH, což prohlubuje její schodek.

Tržby českého maloobchodu v dubnu zaostaly za očekáváním. Oproti březnu stagnovaly a meziročně polepšily reálně o 5,3 procenta. To je sice poměrně solidní dynamika, která však zaostává jak za očekáváním, tak třeba i za březnovým meziročním růstem. Ten podle revidovaných údajů činil 5,8 procenta. Přitom květnová čísla, která budou zveřejněna příští měsíc, zřejmě zlepšení situace neukáží. Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se totiž v květnu letos poprvé zhoršila, byť nepatrně.

Důvodem zadrhnutí růstu spotřebitelských výdajů je fakt, že další nové dobré ekonomické zprávy jaksi došly. Zejména v prvních třech měsících roku se inflace stabilizovala, takže se lidé osmělili k navýšení svých nákupů. A to i kvůli vyhlídce na letošní celoroční růst reálných mezd. Ty by za celý letošní rok měly přidat 3,7 procenta, jak naznačila i včera zveřejněná čísla k vývoji mezd v letošním prvním čtvrtletí.

Letos vyhlížený růst reálných mezd představuje významné zlepšení oproti rokům 2022 a 2023, kdy reálné mzdy klesaly. Příznivý efekt tohoto vývoje se však zatím letos vyčerpal a v dubnu si lidé plněji uvědomili, že zlevňování potravin či energií má své meze a že cenová úroveň z doby před covidem je již nenávratně minulostí. Navíc se potýkali s citelnějším růstem cen v odvětví služeb. Přitom vnímali stále nepříliš utěšené vyhlídky české ekonomiky jako celku, které na důvěře nepřidávají, někteří se obávali i návratu výraznější obecné inflace. A proto ve výsledku v dubnu jejich výdaje meziměsíčně stagnovaly, přičemž v květnu zlepšení moc čekat nelze.

Přesto se však letos zatím spotřebitelská nálada celkově zlepšuje, což vede k nárůstu čerpání spotřebitelských úvěrů, což jen dále podporuje letošní růst maloobchodních tržeb. Ty podle našeho předpokladu letos celoročně přidají 2,5 procent. Ty však přesto nadále zůstávají znatelně pod svojí úrovní z roku 2019, tedy z doby před covidem a válkou na Ukrajině.

Dubnové zadrhnutí spotřeby domácností dělá vrásky na čele také vládě. V dubnu totiž kvůli němu poměrně citelně kleslo inkaso DPH, meziměsíčně o bezmála sedm procent.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Jestli ten “nárůst spotřebitelských úvěrů” není spíš známkou zoufalství a rezignace než dle autora “zlepšením spotřebitelské nálady”.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*