Na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu pan Síkela společně s generálním ředitelem společnosti ČEZ informovali, že se podařilo zajistit podíl v LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu. Terminál o celkové kapacitě 8 mld. m3/rok plynu vzniká v přístavu Eemshaven v provincii Groningen na severu Nizozemska a má být spuštěn v polovině září. Bude se skládat ze dvou skladovacích jednotek zpětného zplynování a kapacita pronajatá společností ČEZ činí 3 mld. m3/rok, což podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše představuje asi 30 tankerů.
Plyn z nizozemského LNG terminálu podle pana ministra navýší české zásoby a ty tak díky tomu mají vydržet nejméně do března. Trochu stranou zapadla skutečnost, že za prvé stát plyn pro uvedený terminál zatím nemá zajištěn a musí jej teprve nakoupit a za druhé se už vůbec nezmiňuje o ceně, za kterou se bude plyn nakupovat. Plyn bude zřejmě zajišťovat společnost ČEZ a generální ředitel Beneš doplnil „Jednáme o krátkodobých spotových kontraktech, jak dostat první lodě po 15. září, kdy tento terminál bude spuštěn, do tohoto přístavu“.
Společně pak pánové Síkela s Benešem uvedli, že nákup plynu problém nebude. Problémem ovšem bude nákup za spotové ceny, o kterých hovořil generální ředitel Beneš, a které jsou aktuálně velmi vysoké. Kromě toho jak z minulých nákupů státu víme, když nakupoval plyn do zásobníků, byla cena na trhu cca 23 Kč/m3 a my resp. stát nakupoval podle dostupných informací za ceny přes 30 Kč/m3. Nakupovat draze skutečně problém nebude, to dokáže každý, ale v konečném důsledku tyto vysoké ceny zaplatí naše firmy a domácnosti a to už problém je a jistě ještě bude.
Dále na tiskové konferenci z úst ministra Síkely zaznělo, že zásobníky plynu v ČR jsou nyní plné zhruba ze 77 % a plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. ČR tak má nyní zajištěné asi dvě třetiny roční spotřeby plynu. Zapomněl ovšem zmínit, že zásobníky se plní plynem, který přichází z Ruska a který nakupujeme za vysoké ceny od obchodníků, kteří jej nakupují na základě dlouhodobých kontraktů v Rusku. Závislosti na ruském plynu se tak zbavujeme jeho nákupem za vysoké ceny přes prostředníky.
Dále pánové uvedli, že společnost ČEZ zajistili přepravní trasy až pro 3 mld. m3/rok plynu z terminálu na zkapalněný zemní plyn v Nizozemsku. Bohužel blíže tuto trasu nespecifikovali a tak nezbývá než věřit, nicméně vzhledem ke zkušenostem z nedávného covidového období, kdy jednotlivé státy v rámci EU omezovaly nebo dokonce zadržovali dodávky zdravotnického materiálu, je namístě obezřetnost. Mít plyn někde v terminálu v nizozemském Eemshavenu pak může být asi tak stejně praktické jako schovat si peníze u souseda v exekuci. Evropská solidarita je samozřejmě zcela správně, ale aby bylo s čím být solidární.
Zajištění kapacity terminálu je bezpochyby dobrou zprávou, podstatnou otázkou ovšem je především kolik bude stát nakoupený plyn. Což vzhledem ke skutečnosti, že zatím žádný není a teprve se bude nakupovat tzv. nakrátko, může a pravděpodobně bude ještě nepříjemným překvapením, na které nás upozorňoval pan premiér před časem ve svém slavném projevu s pantomimou a drobnost o které se pan ministr při tiskové konferenci zapomněl zmínit. Pro naše hospodářství, firmy a domácnosti jde ovšem o informaci zcela zásadní!
Zcela na závěr a jednoduše znovu a znovu doporučení pro naši současnou vládu ČR. Pokud se stejně jako všichni ostatní v Evropě popereme o to málo plynu, které bude pro Evropu k dispozici, budeme mít v lepším případě nedostatek plynu za vysokou a možná až extrémní cenu, v horším případě žádný plyn a z toho plynoucí nedozírné důsledky pro hospodářství ČR. Na druhou stranu pokud si zajistíme plyn přímým kontraktem za podobných podmínek jako Maďarsko, za cenu pokud se nepletu na úrovni 6 až 7 Kč/m3, a mimochodem podobné ceny plynu mají také v US, budeme mít dostatek plynu za přijatelných podmínek a náš v současnosti nejpalčivější problém s cenami energií budeme mít vyřešen a současně přinejmenším z poloviny i růst inflace. Tedy dostatek plynu za rozumných podmínek je řešením a klíčem a vyhneme se vážným problémům v zimě, zachráníme firmy a celé hospodářství a budeme pak případně moci pomáhat také jiným. Pokud se dosavadní politikou současné vlády sami ekonomicky zničíme, pak už nepomůžeme nikomu a s největší pravděpodobností nikdo nepomůže nám. Vše znovu a znovu zaznívá z úst řady odborníků z energetiky a ekonomie, ale naše současná vláda má zřejmě své zájmy a naše hospodářství, firmy a domácnosti v ČR to zcela jistě nejsou.
Navrhuji dva jednoduché kroky:
1) okamžité ukončení prodeje elektřiny přes burzu
2)“Barterový“ obchod s Německem elektřina za plyn, nechť si ho seženou, kde umějí
Plyn se dá dodat odkudkoli kamkoli, jen to něco stojí, elektřina má ztráty na vedení a neexistující sítě, dost dobře ji nejde přímo dodávat přes celý kontinent. Až budou Drážďany potmě, ukáže se, kdo tahá za kratší konec. Jenže to by nám nesměl vládnout fialovej sráč se žlutejma hvězdičkama.