To neděláš dobře vládo
Sdílet článek:

Cena energií stoupá do výšek, ze kterých se domácnostem i firmám točí hlava.

Ceny elektřiny i plynu jsou tak vysoké, že dostávají spousty domácností do existenčních problémů. Situace je kritická i podle stovek firem. Vláda čelí kritice, že její pomoc je nedostatečná. Nepomáhá si ani zbytečnými chybami a komunikačními zmatky.

Příkladem jsou zmatky kolem nabídky Tykačovy Sev.en Energy, která nabídla státu přímý prodej levnější elektřiny, která by pokryla roční spotřebu zhruba milionu domácností, nebo přípravy speciálního levnějšího tarifu.

Skoro to vypadá, jako by si Fialova vláda hloubku problému a hrozící důsledky vůbec neuvědomovala. Nezdá se, že by energetickou krizi považovala za skutečnou prioritu. Ministr průmyslu Jozef Síkela sice jásá nad tím, jak se plní plynové zásobníky a vyzývá lidi, aby šetřili energie snížením teploty, to ale ani zdaleka neřeší podstatu problému.

Když pomineme nejčernější scénář, kterým by bylo zastavení dodávek plynu, tak je hlavním problémem cena energií. Ta totiž stoupá do výšek, ze kterých se domácnostem i firmám točí hlava. A hlavně je pořádně bolí.

V této situaci by bylo logické, aby vláda dělala maximum, aby lidem i firmám pomohla. Ministři často opakují, že nemají příliš mnoho možností. Ale právě proto by se měli intenzivně zabývat každou, která se objeví. Nabídka levnější elektřiny pro milion domácností mezi ně nepochybně patří.

Jestli je výhodná, nebo ne, to musí posoudit vláda a její experti. Může samozřejmě dospět k závěru, že nabídka výhodná není. Je to její právo a především zodpovědnost. Potom ji může odmítnout, nebo vyjednat lepší parametry. Ale rozhodně by o ní měla, už vzhledem k omezené škále možností, aktivně jednat. Stejně jako by měla velmi důkladně projednávat přípravu speciálního tarifu, aby jeho nastavení bylo pokud možno optimální.

Bartošův až přezíravý postoj ale svědčí spíše o opaku. Je to o to víc zarážející, že jde o předsedu Pirátů, kteří velmi hlasitě apelují na sociální otázky. A drahé energie jsou nyní možná tou vůbec nejpalčivější.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Nedělá dobře, vláda, nedělá. Jednou jí ta krabička v kapse chytne a pak se uvidí, jaký to bude mít vliv na funkci.

  2. Podle mého názoru je současná vláda vládou neschopů. Jedinou jejich dovedností bylo dostat se k moci vyvoláváním nenávisti, nejdříve k Babišovi a Zemanovi, nyní jim dobře v tomto směru posloužila válka na Ukrajině. Premiér Fiala se toho zdoje moci (ovládání lidí) drží jak klíště. Naposledy mu nebylo ani trapné vnutit papeži jakousi ručně pletenou ukrajinskou vlajku. Jakmile však vládnoucí persony opustí toto jisté a osvědčené teritorium a mají skutečně něco pozitivního a smyslulného dělat, jsou bezradní jak malé děti.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*