Čína ignoruje telefonáty z Pentagonu




Sdílet článek:

Zdá se, že metoda šťourání se ve vosím hnízdě není dobrá v žádných vztazích, natož mezinárodních.


Podle webu Politico Čína prakticky přerušila kontakty s USA, nejen co se vojenských záležitostí týče, a to během současných rozsáhlých vojenských cvičení kolem Tchaj-wanu.

Zatímco Čína pokračuje ve svých rozsáhlých vojenských cvičeních kolem Tchaj-wanu, které jsou „odvetou“ za návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově tento týden, nejvyšší čínští vojenští představitelé odmítají podle severu Politico zvedat telefony svým protějškům z Pentagonu.

Podle „tří zdrojů, které o těchto pokusech věděly“Peking údajně v posledních dnech odmítl několik telefonátů ministra obrany Lloyda Austina a předsedy Sboru náčelníků štábů generála Marka Milleyho. Poslední potvrzený kontakt Milleyho s náčelníkem čínského generálního štábu, generálem Li Zuochengem, se konal 7. července. Austin se osobně setkal s čínským ministrem obrany generálem Wei Fenghem v červnu.

V pátek se Peking rozhodl přerušit diplomatické styky s Washingtonem v řadě vojenských i civilních oblastí. Čínské ministerstvo zahraničí zveřejnilo seznam problémů, o kterých již nebude mezi čínskými a americkými představiteli řeč, včetně vojenských kontaktů na úrovni vojenských velitelů a širších rozhovorů o koordinaci obranné politiky.

Čína také pozastavila konzultace o námořní bezpečnosti, spolupráci při repatriaci nelegálních migrantů, právní pomoci v trestních věcech, boji proti nadnárodnímu zločinu a obchodu s drogami, stejně jako rozhovory o změně klimatu, uvedla v prohlášení.
Bílý dům sice nekomentoval přerušení komunikace na nejvyšší úrovni, ale uvedl, že nedávné kroky Číny zvyšují „riziko chybného odhadu a špatného vnímání“, i když mluvčí Národní bezpečnostní rady John Kirby trval na tom, že „ne zcela eliminují příležitosti pro vysoké představitele naší armády, aby si s čínskými protějšky promluvili.”

“Máme tolik vojenského vybavení, které paralelně operuje na relativně malém prostoru, je dobré, zvláště teď, mít tyto komunikační linky otevřené,” řekl Kirby v pátek.

Peking ve čtvrtek v reakci na krátkou návštěvu Nancy Pelosiové zahájil bezprecedentní vojenská cvičení a nácvik živé palby v šesti námořních oblastech kolem Tchaj-wanu. Cvičení zahrnují simulaci „blokády“ ostrova, stejně jako obojživelné útoky a údery na pozemní cíle, jak uvádí čínské ministerstvo obrany.

Čína považuje Tchaj-wan za nezcizitelnou část svého území a návštěvy, jako byla návštěva Pelosiové, považuje za útoky na svou suverenitu a porušení principu jedné Číny, podle kterého se většina zemí zdržuje diplomatického uznání Tchaj-wanu. Navzdory oficiálnímu uznání Pekingu jako jediné legitimní autority v Číně od roku 1979, USA udržují silné neoficiální vazby s ostrovem s 23,5 miliony obyvatel, často prodávají tamní vládě zbraně a podporují její úsilí o suverenitu.

 

Ivan David

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*