Deziluze hodnot




Sdílet článek:

OTO KADĚRKA

Za nedlouho se mi jako první číslice věku objeví šestka. Tedy doba, která tak nějak láme důchod – ať chceme nebo nechceme ať chtějí nebo nechtějí – ti co nám ho v iluzi – přiznají.

Šest křížků taky značí věk, kdy už toho o životě víte více než si možná o něm můžete kdy přečíst. Nevím, který myslitel řekl, do dvaceti čti všechno, do třiceti učebnice, do padesáti co tě baví a po padesátce začni psát.

Reforma důchodů , tedy spíše jen reforma jeho vyplácení je žhavým tématem dnešní doby. Nemáme na něj dostatek prostředků již nyní a pokud neuděláme to či ono tak na něj nebudeme v budoucnu mít již vůbec. Velice častým a pro mnohé líbivým je argument ten, že živnostníci a podnikatelé odvádějí vulgo-minimum a tedy vlastně celý systém „šidí“. To je ve své podstatě však hlavní omyl a lež směrem k těm , kteří odvádějí.

Vesměs tento argument používají ti co za sebe nic neodvádějí, protože ani nemohou z prostého důvodu, že nic nevytvářejí. No a když nic nevytváříš, tak nic nemůžeš odvézt. Těch kdo jen spotřebovávají je opravdu hodně. Jsou to všichni zaměstnanci státu z kterých je potřeba vyjmout bezpečností, pořádkové a záchranné složky, protože jsou oddanou a nezbytnou součástí existence státu. Všichni ostatní jsou však živi z toho co vytvoří ti co často jsou nařčeni, že odvádí „minimum“. Ale oni ODVÁDÍ z toho co vytvoří. Nepamatuji si to již zcela přesně, ale za minulého režimu státní zaměstnanci ze svých příjmů odváděli jen daň z příjmu a žádné sociální a zdravotní pojištění. Právě z toho důvodu aby netvořili iluzi příjmů z které by mohla pramenit deziluze toho, že na něco stát nemá.

Tedy pokud by se jednalo v pravdě reformu penzí, tak pak by se mělo opravit zejména to, kde se vytvářejí a kde se nevytvářejí prostředky s kterými stát následně hospodaří. Dokážete si představit, že při nástupu na práci třeba krajského úřadu by jste měli ve smlouvě uvedeno, že jdete pracovat v dané době pro úřad, který je státní a jelikož stát je v dluhu, tak vaše penze bude se odvíjet od této skutečnosti a tedy, že budete mít penzi která bude odpovídat stavu financi státu a bude tedy řádově menší než toho kdo sice je na „minimu“ ale každý měsíc to minimum vyprodukuje oproti zaměstnanci státu, který ho spotřebuje ? A to zde nehovořím o tom, že mnoho těch co odvádí to „minimum“ zaměstnává lidi za které odvádí vše a včas jak zákon ukládá a on odvádí to minimum z toho důvodu, že na něj prostě víc nezbude. Já v té skutečnosti osobní odpovědnosti a úplné zainteresovanosti žiji třicet let, tedy si to představit dokáži.

Jedno je však zcela jisté a je to axiom – tedy netřeba dokazovaná pravda. Pokud odvádíte, tak existujete, protože jste v plusu. Pokud neodvádíte tak jste v mínusu a dřív nebo později prostě nejste. No a přesně tak by měl fungovat každý ekonomický celek. Jedinec, rodina, stát – svět. To, že jedna z nejlépe honorovaných součástí – tedy politici vytvořili iluzi, že to tak není -pramení v šíření deziluze nás co něco produkujeme , vymýšlíme – jednoduše děláme.

Je nás stále ještě hodně kdo produkuje, ale ubývá nás, protože když vás někdo dlouhodobě ponižuje, zesměšňuje a umně politicky manipuluje vaše okolí tak přemýšlíte co s tím. Každý den čtete mnoho informací o tom, že úspěšní končí, prodávají, odcházejí do zahraničí , protože to zdejší prostředí je ničí.

Vím, že asi se za své postoje nedočkám všeobecné pochvaly, ale na to jsem si již zvykl. Ale bude mi šedesát tak podle nejmenovaného – mám psát.

Oto Kaděrka

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Tak jestliže-a teď cituji autora “ale za minulého režimu státní zaměstnanci ze svých příjmů odváděli jen daň z příjmu a žádné sociální a zdravotní pojištění. Právě z toho důvodu aby netvořili iluzi příjmů z které by mohla pramenit deziluze toho, že na něco stát nemá.-tak se ho ptám:kdo to po pádu minulého režimu zavedl?Kdo byl ministr financí za kryptobolševické OF a později nikým nevolenou ODS?Kdo zaváděl daně úplně ze všeho?Třeba DPH,ale i daň z nemovitosti a plno jiných!!???Ten největší zloděj a židobolševik,kterej si hraje na toho největšího pravičáčka

    • To je ale blbost. Daně zaměstnanců byly za socialismu sice zanedbatelnou částí státního rozpočtu, ale víc jak devadesát procent příjmů tvořily “příjmy z hospodářství”, tj. veškeré zisky státních (všech) podniků. Podle dnešní terminologie šlo o stoprocentní zdanění právnických osob – tedy v podstatě celé ekonomiky.

      • Nejsem tak dobrý pamětník socialistické ekonomiky – něco přece těm podnikům muselo zůstat? Jak to vlastně bylo?
        Měly přece fondy – investiční, fond kulturních a sociálních potřeb (FKSP) a další, kam se zisk mohl schovat – a i tehdy se účetnictví optimalizovalo …
        Tady je zajímavý článek (i diskuze):
        Retro daň z příjmů 1983: Průkopníci socialistické práce odměny nedanili
        https://www.mesec.cz/clanky/retro-dan-z-prijmu-1983-prukopnici-socialisticke-prace-odmeny-nedanili/

        • Podnik pracoval na základě plánu. Státní plánovací komise schvalovala pětiletku, která se rozpracovala na roky a kvartály. Pak to šlo dolů přes VHJ na podniky. Plán samozřejmě obsahoval i mzdy a další položky. Přesuny mezi položkami nebyly možné. Atd. Takže náklady i výnosy byly plánované. Rozdíl (zisk případně ztráta) šel státu.

          • Aha.
            V tom případě ovšem bylo potřeba mít nahoře strýčka / dobrého známého, který plán pomohl vhodně upravit.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*