Když jsou pražští politici zelenštější než Zelenskyj




Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Zrušení koncertu ruské operní pěvkyně Anny Nětrebko je v posledních dnech předmětem komentářů v řadě médií i na mnoha internetových diskusích. Já sám jsem této události již věnoval svůj v nadsázce napsaný minulý blog. Tento dnešní je pak myšlen naprosto vážně, a na rozdíl od toho pátečního jsem se dnes rozhodl otevřít i diskusi pod ním. Chci totiž věřit tomu, že byť budou názory na můj text odlišné, převážná většina čtenářů na iDnes dokáže vyjádřit svůj názor na něj slušnou formou a bez osobních urážek či nálepkování.

Když si jméno Anny Nětrebko vygooglujete na internetu, tak se především dozvíte, že jde o světově uznávanou sopranistku, která již hostovala i na těch nejprestižnějších operních scénách. Zároveň ovšem narazíte i na informace o jejím přátelském vztahu k ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi či její podpoře anexe Krymu v roce 2014. Co se však týká současné ruské agrese na Ukrajině, tu naopak v Rakousku žijící ruská pěvkyně několikrát odsoudila.

Jde tedy z hlediska politických postojů o rozporuplnou osobnost, a chápu jak ty, pro které jsou tyto věci důvodem k tomu, aby její hudbu neposlouchali, tak i ty, pro které je především světoznámou umělkyní a na její říjnové vystoupení v pražském Obecním domě se těšili. A co se týká zrušení jejího koncertu, tam mi vadí především způsob, jak k němu došlo.

Když totiž ve čtvrtek pořadatelé koncertu tuto zprávu novinářům oznamovali, tak mluvili o tom, že ustoupili politickému tlaku. Přičemž Vlastimil Ježek, coby předseda představenstva Obecní dům, a. s., na tohle konto uvedl: „Nikdo ze zúčastněných se zrušením koncertu nesouhlasíVzhledem k okolnostem, které proměnily čistě umělecký projekt do podoby politických a společenských polemik se představenstvo rozhodlo pro jeho odvolání.“ (viz odkaz zde)

Přičemž ti, kteří dění kolem koncertu sledovali, nejspíš vědí, že o něj usiloval především náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil. Tento europoslanec a „politický turista“, jenž byl postupně členem ODA, ODS a nyní TOP 09, přitom argumentoval tím, že vystoupení ruské pěvkyně konzultoval s ukrajinskou ambasádou, která s ním vyslovila nesouhlas, a koncert by tak poškodil zájmy hlavního města. Jiří Pospíšil dokonce v médiích (viz odkaz zde) prohlásil, že pokud by pořadatelé museli za zrušení koncertu platit Anně Nětrebko nějaké finanční kompenzace, tak by na ně přispěl ze svého platu (zda toho bruselského či toho, co dostává od pražského magistrátu, již nesdělil).

Na Pospíšilově zdůvodnění mě poněkud udivuje především to, že když chtěla Praze před několika lety něco diktovat čínská ambasáda, tak se proto tomu tehdejší pražští radní v čele s dnešním prvním náměstkem primátora Zdeňkem Hřibem rázně ohradili. A především pak to, proč na rozdíl od Prahy nemají politici například ve Veroně, Římě, Berlíně, či Paříži (což jsou města, kde Anna Nětrebko letos vystupovala či vystupovat bude) potřebu její vystoupení zakazovat.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,13 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Souvisí nějak zelenání, hlavně pražských politiků s oteplováním. zvláště některých z nich, pane Pospíšile?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*