Konec státu noční můry
Sdílet článek:

IVO BUDIL

Anglický spisovatel John Le Carré kdysi napsal, že o výsledku studené války nerozhodli stratégové v Pentagonu, Washingtonu či Bruselu, ale statisíce obyvatel střední a východní Evropy, kteří navzdory pendrekům a vodním dělům vyšli do ulic a prohlásili: Dost! Dost bylo rozdělené Evropy, persekuce, špiclování, zákazu cestování a nedůstojného života! Ukončeme to! Chceme být svobodným politickým národem, který bude rozvíjet a ochraňovat hodnoty, jež učinily západní civilizaci nejlepším místem k životu v dějinách lidstva. Je možné, že mnozí účastníci demonstrací v roce 1989 byli naivní a nepochopili skutečnou povahu událostí, které nápadně připomínaly scénáře inscenovaných barevných revolucí. Vypjatý emocionální prožitek davového nadšení mohl oslabit jejich racionalitu a realismus. Neporozumění zákulisním intrikám však nesnižuje autentické odhodlání a idealismus, který z nás činí svobodné tvůrce dějin.

.
V roce 1989 jsme netoužili po tom, abychom se stali politickým protektorátem a ekonomickou periférií. Nevěděli jsme, že směs militarismu, hysterického šovinismu a protiruského rasismu bude mít na nezávislé a kritické myšlení více devastující dopad než marxistická ideologie. Nevěřili bychom, že naše hodnota bude spočívat v potravě pro děla v zájmu zbrojařských koncernů a odpudivého oligarchicko-banderovského režimu. Připadalo by nám nemyslitelné, že se školství změní v mašinérii indoktrinace stavící děti proti rodičům a znemožňující sdílení mezigenerační zkušenosti. Nežijeme v liberální utopii „konce dějin“, ale v dystopii propadající se stále hlouběji do nitra noční můry.

Ukončeme to! Ne dnes nebo zítra, protože na to nemáme sílu, ale prostřednictvím soustavné drobné práce, občanského odporu a veřejných vystoupení. Demonstrace pořádaná 11. března pravděpodobně nepovede ke změně politických poměrů, ale bude důležitým vzkazem nejhorší a nejnebezpečnější vládě po roce 1989: Vás už soud dějin odepsal jako prodejné, zlé a omezené posluhovače cizích zájmů, ale my si chceme svoji historickou velikost a úctu budoucích generací teprve vydobýt! A dosáhneme ji prostřednictvím vaší porážky!

 

Ivo Budil

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Současná rusofobní histerie tzv. “západního světa” nemá podle mého racionální povahu. Západoevropané (včetně těch za Atlantikem) historicky žádnou osobní zlou zkušenost s Rusy nemají. Rusové na Západní Evropu sami nikdy nezaútočili. Historicky negativní zkušenost s Rusy mohli mít skandinávské země z období válek o dominanci v severní Evropě. Ale takovou zkušenost historicky mají mezi sebou snad všechny evropské země, které spolu v dějinách kdy válčily. Negativní reminiscence mohou mít země pod ruským vlivem v době po druhé světové válce, ale je zajímavé, že rusofobnější jsou většinou ti mladší, kteří dobu omezené osobní svobody sami nezažili. Nabízí se proto závěr, že současná hypertrofovaná rusoifobie je jen záležitostí dobře vedené propagandy těch, kteří Rusko považují za svého mocenského soupeře a těch, kteří touží po ruských surovinových zdrojích.

  2. Nabizi se naprosto jasny prakticky zaver bez ohledu na to co,kdo,kdy,proc,v cim zajmu napsal,a to z praxe ktera jedina je pravda a neda se okecat.RF napadla bandou vojaku,zlocincu a vrahu slabsi vojensky stat,rabuje,zabijí,nicí infrastrukturu pro preziti milionu civilistu,zpusobila nevidany exodus prchajicich civilistu s detmi do bezpeci demokraticke Evropy.To vse v 21stoleti.Toto vse uz podruhe odsoudila OSN a 141 statu vyzvalo agresora jenz krade cizi uzemi,aby okamzite stahla sve hordy z ciziho uzemi,kde nema co delat.Toto vse se snazi zpochybnovat agresor a jeho pata kola od vozu,jenz zneuzivaji svobodu projevu v demokratickem nasem state.Snazi se rozbit jednotu EU a NATO,aby dale bylo snazzi zotrocovat dalsi staty.Demokracie zapadnich svobodnych zemi pomahaji trpici Ukrajine se branit zotroceni sveho naroda,kde je jim RF upirana existence jako naroda,prestoze jim falesne slibila bezpecnost kdyz se vzda svych jadernych zbraní.

    • říká kolemjdoucímu něco upálení cca 50 etnických Rusů fašistickými bojůvkami 2.5.2014 v Oděse ? Počínaje majdanem 2014 systematické vyvražďování východoukrajinského obyvatelstva fašistickým režimem vyzbrojeným “mírotvůrci” z nata ? Dějiny snad nezačaly 24.2.2022 !! Proradnost kolektivního západu úmyslným neplněním Minských dohod ?

  3. Myslite chuliganske rvacky obcanu po fotbale a nazorove hadani jestli k RF nebo k EU?Tak Vasi teorii slouzici zajmum agresora kdyz jste tam ani Vy ani ja nebyl, a kam chce nebo nechce po vselijakych majdanech Ukrajinska spolecnost smeřovat muzeme sledovat on-line uz rok.Je videt koho nevitaji kvetinami,chlebem a solí a čim ho vlastne vitají a kam by chteli smerovat jako spolecnost.Nebo ješte mate pochybnosti?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*