Proč se Západ snaží nahradit Zelenského?




Sdílet článek:

HSP

Západ (tedy Spojené státy s pomocí Spojeného království ) se stále více shoduje na tom, že chce vyměnit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského , píše Stephen Bryen pro Asia Times.

 

Můj přítel a kolega Larry Johnson se domnívá, že CIA a MI6 ve Spojeném království již připravují scénu. Buď bude Zelenskyj donucen vypsat prezidentské volby, které jsou naplánovány na březen příštího roku, a pak bude vyměněn, nebo bude-li se bránit, bude i tak nahrazen v převratu ve stylu Majdanu.

USA už v minulosti prosazovaly změny ve vedení Ukrajiny a za předchozí operací stála současná náměstkyně ministerstva zahraničních věcí Victoria Nulandová. V roce 2014 byl zachycen telefonát mezi Nulandovou a tehdejším velvyslancem USA v Kyjevě Geoffreyem Pyattem a obsah hovoru unikl do tisku.

Hovor je zajímavý, protože Nulandová a Pyatt vybírali “přijatelného” kandidáta na prezidenta Ukrajiny a na pomoc si přizvali tehdejšího viceprezidenta Joea Bidena. Všimněte si, že spolu s Bidenem byl do výběru budoucího prezidenta Ukrajiny zapojen i Jake Sullivan, tehdejší a současný Bidenův poradce pro národní bezpečnost.

(Republikáni v Kongresu již několik let vyšetřují aktivity Bidenova syna Huntera na Ukrajině. Tvrdili – zatím bez nalezení důkazů –, že sám Biden zasahoval, aby ochránil tamní obchodní vazby svého syna a své vlastní vazby).

Není to nezávislá země

Dá se říci, že Ukrajina je sotva nezávislá země. USA dnes nejenže poskytují vojenskou podporu, ale platí i platy vládním úředníkům a ukrajinské armádě, dokonce i peníze na důchody.

O Ukrajině opět rozhodují stejní tři američtí hráči – Biden, Sullivan a Nulandová. Proč by tito tři byli ochotni odhodit Zelenského?

Washington dal prostřednictvím řízených úniků informací najevo, že jeho pečlivě připravený plán ukrajinské protiofenzívy Zelenskyj nedodržel. Pracující v opozici vůči vlastním generálům – Zalužnímu i tiššímu Syrskému – se Zelenskyj rozhodl obnovit vojenské operace ve snaze dobýt zpět Bachmut, který byl ztracen poté, co ruská armáda a Prigožinovy ​​jednotky Wagnera vyhnaly Ukrajince z města.

Výsledkem snahy bojovat s Ruskem na mnohem širší frontě bylo, že vliv bitvy na jihu, soustředěné především kolem tvz. záporožského Bradleyho náměstí, se oslabil tím, že část nejlepších ukrajinských sil byla nasazena na Bachmut a další fronty v Doněcku.

Je toho však ještě víc. Cílem Washingtonu při ofenzivě bylo připravit půdu k donucení Ruska k dohodě o Ukrajině. Prolomením tzn. surovikinovy ​​obrany do hloubky by ukrajinská armáda ohrozila Krym. (Všimněte si: V americkém a evropském tisku se objevilo mnoho článků, ve kterých se tvrdí, že Ukrajině se podařilo prolomit Surovikinovu obrannou linii. Tyto články jsou čistou propagandou).

Současně s vojenským postupem na jih měla Ukrajina zasáhnout Sevastopol na Krymu raketami a bezpilotními hladinovými plavidly naloženými výbušninami včetně raketových útoků a útoků na most v Kerčském průlivu, který spojuje Rusko s Krymem. Ukrajincům se sice podařilo způsobit určité škody – opět zasáhli most a poškodili jej –, ale most nebyl zničen.

Protiofenziva vedená Washingtonem se uskutečnila po dlouhém plánování a výcviku. Původně se měla shodovat s Prigožinovým státním převratem v Rusku. Existuje spousta důkazů, že Prigožin jednal s Kyrylem Budanovem, šéfem ukrajinské vojenské rozvědky.

Prigožinova setkání s ukrajinskými zpravodajskými službami se uskutečnila v Africe, pravděpodobně ve Středoafrické republice. Pokud by Prigožin převzal moc v Rusku, okamžitě by se dohodl s Ukrajinou. Přestože podmínky nejsou známy, je pravděpodobné, že by se v nich požadovalo, aby Ukrajina pronajala Krym Rusem výměnou za to, že Rusko stáhne všechny své jednotky a ukončí Putinovu speciální vojenskou operaci. Kromě toho by Washington v návaznosti na to zrušil sankce vůči Rusku.

Prigožinův puč selhal a ve Washingtonu zemřely i sny o změně režimu v Rusku. Navzdory dohodě uzavřené s Běloruskem, díky které se Prigožin nedostal do vězení ani před ruskou popravčí četu (Putin ho označil za zrádce), Prigožin zřejmě stále podkopával Putinovo vedení a možná mohl udržovat kontakty se západními zpravodajskými službami. Jak je známo, jeho soukromé letadlo bylo vyhozeno do vzduchu nedaleko Moskvy. Prigožin se vracel z Afriky, což posílilo myšlenku, že v Africe dělal víc než jen startoval nové obchody.

Ukrajinci tvrdili, že ofenzíva „uvízla“, protože neměli správné zbraně. Ale tři západem vybavené a vycvičené brigády se špičkovou bojovou technikou nedokázaly vynutit pozitivní výsledek. Namísto toho zůstala velká část západní techniky hořet v poli včetně „neporazitelných“ tanků Leopard, které byly hodnoceny lépe než dokonce americké M1 Abrams.

Zelenskyj má druhý problém, který se mu možná bude překonávat ještě obtížněji a který poškodil jeho vztahy s americkými a britskými pány. Tímto problémem je rostoucí dojem, že Ukrajina přehrává válku.

V současnosti existuje dostatek ověřených zpráv, které ukazují, že Ukrajina sáhla po drakonických opatřeních, aby se pokusila doplnit své zmenšující se rezervy živé síly pro válku. Ukrajina má již většinou třetí armádu (nahradila většinu z předchozích dvou, kde ztráty na živé síle a vybavení ukončily jejich bojovou použitelnost), ačkoli stále existuje několik špičkových brigád. Ale s méně schopnými vojáky a nekonečnými nočními můrami při údržbě různorodých zbraní NATO (zbraní, které nejsou interoperabilní, v rozporu s tím, co NATO vždy tvrdilo, a které se mimořádně těžko opravují), ukrajinská armáda zřejmě směřuje ke katastrofě.

Podle názoru Washingtonu je nejlepší jednat s Rusy o dohodě. Rusko již odmítlo jakékoli příměří, pokud by došlo k jednáním. Válka podle Ruska skončí jen tehdy, když dojde k dohodnutému řešení klíčových otázek, přičemž nejdůležitější (podle Ruska) je, že NATO musí opustit Ukrajinu.

Pokud nedojde k jednáním, Ukrajina nutně vojensky selže, což poškodí (možná nenapravitelně) odstrašující schopnosti NATO. Zelenskyj je však proti jakýmkoli jednáním s Ruskem a požaduje, aby všechny ruské síly opustily Ukrajinu a aby byli ruští “váleční zločinci” postaveni před soud. Zelenského požadavku tak v současnosti přesahují nejlepší zájmy NATO a ve skutečnosti podkopávají jediný způsob, jak lze konflikt vůbec vyřešit.

Stručně řečeno, potřeby NATO a Zelenského se rozcházejí a jsou v rozporu.

Od Kongresu se žádá, aby do Ukrajiny vrazil dalších více než 60 miliard dolarů. Pokud Kongres bude zpožděn nebo pokud administrativa bude souhlasit s mnohem nižší částkou (spolu s dalšími ústupky v oblasti auditu peněz), Zelenskyj bude na mizině.

Washington může dospět k závěru, že je to jediné východisko. Zelenskyj však dobrovolně neodstoupí, takže problém, jak ho přimět odstoupit, není vyřešen. Ještě větším problémem je, že uspořádání prezidentských voleb v březnu může být na záchranu Ukrajiny příliš pozdě.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Pokud tajné služby opravdu věřily, že by Prigožin mohl v Rusku převzít moc, jsou naivnější a neinformovanější, než jsme mysleli. Vysvětluje to i, jak se Evropa a USA mohly pustit do téhle předem prohrané války. Ale možná je to jako z průzkumy veřejného mínění: agentury dodávají zadavateli ten výsledek, který chce slyšet.

  2. Západní státy jsou se Zelenským v situaci čarodějova učně, který vyvolal podle návodu v černé knize zlého ducha, ale už ho neumí zahnat zpět.
    Válka asi musí skončit nějakým kompromisem, ale Zelenskyj svou politickou existenci spojil s vítězstvím Ukrajiny, které je tč. nereálné (pokud se něco totálně nepodělá v samém Rusku). Zelenskému docházejí vojáci a Ukrajinci v “jatečném věku” utíkají jak mohou, někteří i do Ruska, které je nevydá s největší pravděpodobností.

  3. A.S.P.Ukrajina ukazala světu nezměrnè přikladnè hrdinství při branění svè země proti brutálni obrovskè přesile žoldáků zločinců a vrahů,kteři upirají tomuto statu existenci a chtějí jí zotrocit s rusifikovat.Jsou přikladem celemu světu svým hrdinství postavit se barbarům 21 století vše ničící a zabijejici.

    • Éé……Pešku. Jestlipak vy víte, že zcela na začátku této operace stály na jedné straně tři stovky tisíc Ukrajinců proti stovce tisíc Rusů? Hledejte šmudlo, jistě najdete.
      Mimochodem – dle vojenské terminologie toto není válka. Abych citovala analytika: kdyby to byla válka, vypadal by Kyjev dávno jako Gaza – ale nevypadá.
      A vzhledem k prudkému nárůstu elektromobilů na Ukrajině…………

    • Jen bych dodala – jojo, všeničící – až teda na ten Kyjev a Lvov a Žitotmir a Bílou Cerekev a…………………

  4. M.Važena pani aristokratko.Máte v tom zmatek.Doporučuji pro Vaš přehled jak co kdy a proč bylo a začlo diplomovou praci pana vedouciho zločinců a vrahů.Tam Vam to naservíroval nasyrovo než ho zlikvidovali.Ale vite co? Ja si myslim že se bal řict pravdu.Zabijet lidi a mlátit je kladivem do hlavy se nebál,ale řict jak to všechno začlo se třásl strachy.Takže bez zaruky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*