Proč mě sobotní sněm TOP 09 potěšil
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Včerejší volby do předsednictva TOP 09 názorně ukázaly na personální vyprázdněnost tohoto vládního subjektu.

Kdo čte mé blogy pravidelně, ten asi ví, že strana TOP 09 nikdy nebyla mým oblíbeným šálkem kávy a v současné době to platí dvojnásob. Jelikož však jde o stranu, která je součástí vládní koalice, po “očku” jsem včera na zpravodajských serverech sledoval, co zajímavého se odehraje na jejím sněmu, konaném v pražském hotelu Clarion. Většina médií v souvislosti s ním informovala především o volbě nového předsednictva strany, s jehož výsledky jsem zcela spokojen. Ptáte se, co mě k tomu vede? Tak neváhejte a čtěte dál…

Předsednický post obhájila na sněmu Markéta Pekarová Adamová. Političce, které podle posledního průzkumu CVVM důvěřuje jen 12 % respondentů, dalo na sněmu hlas142 ze 177 hlasujících delegátů(viz odkaz zde).Což bylo dáno především tím, že ve volbě neměla žádného protikandidáta, ale já jsem tomu opravdu rád. Vždyť tolik legrace, jako se staronovou předsedkyní TOP 09, si užijeme s málokterým politikem či političkou. Ne, že bychom si s některými jinými dámami na české politické scéně, ať už jde o Janu Černochovou, Alenu Schillerovou nebo Olgu Richterovou, občas neužili legrace také, ale přece jen mi předsedkyně Poslanecké sněmovny přijde v tomhle směru ještě o jeden level výš.

Na rozdíl od postu předsedy TOP 09 nebylo dopředu jasné, kdo se stane jejím prvním místopředsedou a bude tak Markétě Pekarové Adamové “krýt záda”. Dosavadní místopředseda Tomáš Czernin se nakonec rozhodl tento post neobhajovat, neboť se prý chce plně soustředit na funkci místopředsedy Senátu. A k mému překvapení a zároveň i radosti se jeho nástupcem stal současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Tento upovídaný politik, který proslul především svými stále se opakujícími sliby, že v českých lékárnách bude brzy penicilinu a dalších důležitých léčiv dostatek, obdržel dokonce 167 hlasů ze 177 přítomných delegátů. Že je v TOP 09 tolik recesistů, to bych tedy v životě neřekl…

Řadovými místopředsedy se pak stali kromě výše zmíněného Tomáše Czernina ještě Michal Kučera, Matěj Ondřej Havel a Martina Ochodnická, což jsou jména, která mi nic neříkají, byť se jedná o současné poslance. Jsem nicméně rád, že v dlouhé bitvě o tyto posty (poslankyně Ochodnická byla zvolena až ve čtvrtém kole) neuspěli předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob ani politický turista Jiří Pospíšil. Čekal jsem, zda do souboje o místopředsednický post nezasáhne třeba stávající ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová, ale ta je zřejmě svou prací pro rozvoj české vědy zaneprázdněná natolik, že o ní v médiích není již dva roky téměř slyšet…

Jako člověk, který TOP 09 z mnoha důvodů nefandí, tak mohu být s volbou jejího nového předsednictva nadmíru spokojen. Markéta Pekarová Adamová i Vlastimil Válek jsou totiž zárukou toho, že tato strana, která kdysi měla ambice stát se lídrem české pravice, bude horko těžko překonávat 5% hranici v průzkumech veřejného mínění a zůstane parlamentní stranou jen díky účelovému spojenectví s ODS (pokud tedy předsednictvo ODS jednoho dne nepřijde na to, že tento politický subjekt je pro ni spíše přítěží).

P. S. Blog jsem psal ve včerejších večerních hodinách, až dnes ráno jsem se dozvěděl o úmrtí spoluzakladatele TOP 09 Karla Schwarzenberga. Byť jsem s ním v řadě názorů nesouhlasil, pan Schwarzenberg nepochybně byl významnou osobností na české politické scéně. Čest jeho památce.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (46 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Pane Nožička, takový servilní článek . Já se tedy činy Pekarové a Válka nebavím a považovat Schwarzenberga za významného politika? Čím byl významný?

  • To byla ironie. Od pana Nožičky – a vlastně i od osudu. Já s ním zcela souhlasím – když na komín, tak na komín!

   • Přesně. O kvalitě Spícího Kchódla můžeme diskutovat, ale nepopřeme, že straně dodával jistou úroveň a přece jen nějaké ty voliče přitáhl. Jen si vzpomeňte na to jeho virtuální číro: naprostý nesmysl, ale puboši ho najednou viděli jako cool. Proto ho tam taky drželi jako maskota. No, a je na pravdě Boží, tam nikoho titulem neomráčí. Smrt, málo platné, je nejlepší kádrovák, jak napsal Škvorecký.

  • Nejlépe to dnes ráno napsal Petr Hampl (a do puntíku s ním souhlasím):

   Zemřel Karel Schwarzenberg – muž, který nás vyléčil z iluzí o šlechtě. Nepoctivý, hloupý, nevzdělaný, bez vkusu a bez jakékoliv noblesy. Zbohatlík v nejhorším významu toho slova. Člověk připravený kdykoliv zradit svou zemi, protože jeho jedinou skutečnou vlastí byla jeho peněženka. Kdybyste zajeli do Chánova, náhodně tam vybrali nějakého narkomana a dali mu Schwarzenbergův majetek, choval by se přesně stejně jako kníže Karel.

   A vidíte, stačilo to. Stačí hromada peněz a najde se dost patolízalů, kteří vás vidí jako vznešeného a ušlechtilého.

 2. Jak už na ixku přeposílal Ladik Větva: “Nikdo není nadšený z Volby Pekarové Adamové a Válka do čela TOP 09. Ale Karlova reakce mi přijde už fakt jako přehnaná”…

  • Naopak, je adekvátní. V ten den umřela i TOPka. Já ovšem nevěděl, že na ní KArlovi záleželo až tak!

 3. švajcberk zrušil všechna česká velvyslanectví ve světě a zrušil tak obchodní styky s celým světem. tragedie, která do dnešního není napravena!!!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*