Po měsíci války
Sdílet článek:

Uplynul měsíc od napadení Ukrajiny a i když se mi do toho nijak zvlášť nechce, zachytím zde své úvahy nad dosavadním vývojem. Podotýkám, že zpravodajství sleduji jen v nezbytně nutné míře; nechci sama sebe příliš trápit sledováním hlavního proudu zpráv.


Především: neustále čtu o různých úspěších obránců a ztrátách vojenské techniky na ruské straně. Ale Mariupol padl, uprchlíků už jsou miliony, rakety padají do Lvova a celkově mi bohužel nepřipadá, že by se blížilo ukrajinské vítězství.

Obávám se, že se konflikt přemění buď v dlouhou, pomalou, únavnou válku (á la Afghánistán, jen blíž a ještě intenzívnější), nebo se uplácá nějaká upachtěná dohoda, na níž bude nejděsivější skutečnost, že kdyby se tohle Rusku dalo rovnou, mohla celá ta válka nebýt.

Tím neříkám, že se Ukrajina neměla bránit, ale jenom to, že výsledek může být, alespoň zdánlivě, stejný, jako kdyby se nebránila.

Efekt obrany je v tom, že Rusko nedostalo, co chtělo, ani trochu lacino, jenomže ono je to velice drahé pro obě strany.

Nejsem si jistá, zda jsou úvahy o možné prohře Ukrajiny, kterou podporujeme, povolené; pro pořádek proto podotýkám, že tohle není schvalování agrese.

Dále si nemyslím, že sankce budou mít ten efekt, který se na Západě všeobecně předpokládá. Jednak mám obecně výhrady k sankcím, které by mohly vést k tomu, že ruská matka nemůže koupit dítěti to, co potřebuje nebo chce (protože to je také matka a také potřebné dítě), a za druhé se obávám, že mohou být kontraproduktivní. Nakonec se lidé v Rusku spíš zatnou, s tím, že lépe už bylo a teď je ten zlý Západ proti nim. Ti, kteří drží moc, žádným nedostatkem trpět nebudou, a obyčejní lidé jako obvykle nikoho nezajímají, ti to musí vydržet, což je zjevně přesvědčení nejen ruských, ale i západních politických špiček.

Představa nějakého drtivého vítězství, ať už vojenského, nebo ekonomického, mi tedy připadá poněkud nereálná. Velmi bych si přála ukončení této války, ale takový konec, jaký by Západu vyhovoval, je v nedohlednu, a ten, který by nastat mohl, se nám nebude líbit.

Nemá to dobré řešení.

 

Monika Čírtková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*