Vážený pane Rakušane, pane ministře …
Sdílet článek:
Před více jak třiceti lety pan Václav Havel ujišťoval občany naší země, že do pěti let dosáhneme úrovně Rakouska. Mýlil se. Šíleně se mýlil, protože i dnes jsme za Rakouskem hodně pozadu. Už za nimi nekulháme ani tak v ekonomickém ohledu, jako ve způsobu přístupu k demokracii.

Domníval jsem se i já a také mylně, že třicet let je dlouhá doba k tomu, abychom se všichni v demokracii naučili žít. Demokracie není jen luxusní fáro či třípatrová vila obehnaná vysokým plotem. Demokracie je a vždy bude jako malé mimino o které se musí neustále pečovat.

Kdyby Václav Havel žil dnes, zcela určitě by zůstal zděšeně zírat na Vaše nejnovější kroky. Tedy nepřijatelnou cenzuru a zakazování slovního, chcete-li písemného, projevu.

To, že jste dopustil zablokování obsahu mnoha webů na kterých se ve velké většině podíleli lidé jako já nebo třeba Vy, jen měli jiný pohled na věc, je neodpustitelné a hanebné.

Každý člověk má právo na informace a každý má právo na svůj vlastní názor byť by byl mylný či zkreslený.

Začal jsem psát veřejně ve chvíli, kdy část ukrajinské populace začala zapalovat nejen policisty v Kyjevě, ale třeba i obyčejné a naprosto nevinné lidi v Oděse. Začal jsem psát, protože mě to upřímně děsilo a nemohl jsem pochopit jak tomu může svět nejen přihlížet, ale i tleskat. Začal jsem tedy hledat pravdu sám za sebe. Přiznám se, že velmi často jsem psal i provokativně, abych určitou část našich čtenářů nazdvihl při čtení ze židle, ale nikdy jsem se neuchýlil k nějaké lži či šíření nesmyslů. Naopak, byl jsem několikrát osloven prostřednictvím zpráv či e-mailů, abych za úplatu psal na určená témata. Ale dokázal jsem ve své hlavě vyhodnotit o jakou formu psaní by šlo a že by s pravdou a svobodou projevu podobné psaní nemělo nic společného.

Vyhodnotil jsem to sám a podle mě správně. Stejně tak by mělo zůstat na každém našem občanovi, aby nalezené informace sám dokázal posoudit a zdravě vyhodnotit tak, aby se nenechal zmást dezinformacemi.

Václav Havel by byl zděšen nejen z toho, že jsme nedosáhli za ta léta úrovně Rakouska, ale že jsme naprosto v pohodě i Vašim přičiněním vstoupili na úroveň Číny či jiných totalitních režimů.

Možná se domníváte, že jste právě vykonali kus práce a uťali tak rejdy dezinformátorů a že od teď bude svět jen růžový.

Mýlíte se. Lidi nejsou ovce, které touží jen po jedné a to Vámi předkládané pravdě.

Je to jako se současným konfliktem na Ukrajině. Svět není jen černobílý a spousta lidí, dle Vás dezinformátorů, sleduje dění na Ukrajině jako já. Osm let mlčení všech západních velmocí, osm let tolerance k vraždění a znásilňování dětí, žen a i mužů. Každodenní ostřelování a bombardování části Ukrajiny a to ať už ukrajinskými vojáky a nebo soukromými zabijáckými prapory.

Mohl byste být tak hodný a připomenout mi, kdy jste si třeba před třemi lety dal na profilovou fotografii na některé sociální síti ukrajinskou vlaječku? Kdy jste během posledních osmi let zatoužil sdělit veřejnosti alespoň drobek z toho co se tam skutečně děje?

Víte, možná, že se ve svém pohledu na celý konflikt mýlím, ale ti znásilnění a mrtví, všichni ti se zničenými životy tu jsou a vždy budou. Opravdu se domníváte, že si nezaslouží alespoň trošku pozornosti? Obáváte se dětských obětí, že by mohly zastínit tu současnou jedinou a předem určenou pravdu?

Nikdo, kdo alespoň trošku přemýšlí si žádnou válku nepřeje, každý normální člověk touží po klidném a spokojeném životě.

U politiků si nejsem až tak moc jistý. Myslel jsem, že politik, zvolený vlastními občany by měl především dbát na jejich blaho a spokojenost. Vy, kteří jste byli zvoleni v posledních volbách se však mnohem více než na naše občany soustředíte na zahraniční otázky a přidali jste se ke kampani proti lidskosti, přidali jste se k provokacím Ruska a dnes, když Putin poslal vojáky na Ukrajinu, jste zděšení, vylepujete modrožluté praporky a trestáte lidi, kteří mají odlišný názor na celý konflikt. Připadá Vám to dost demokratické? Pokud ano, připomeňte lidem prosím, který skutečný demokrat naposledy cenzuroval a trestal lidi za jejich názor?

Nestačí předstírat a na demokracii si hrát. To jste mohl až do okamžiku, než jste usedl do ministerského křesla.

Píšu o tom velmi nerad, ale když jsem se s Vámi v loňském roce setkal, na chvilku jsem získal pocit, že nemusíte být špatný chlap.

Pak přišly volby a ono známé vykroužkování Pirátů. Vy jste byl zděšený, se sklopenou hlavou jste stál na pódiu a společně s panem Bartošem mačkal slzy zklamání a dojetí. Bylo to prima představení.

Tedy až do chvíle, kdy jsem si vzpomněl na Vaši poslední větu, kdy jste mi tichým hlasem pověděl, že přece můžu STAN volit a kroužkovat, že se tak hlasy Pirátům počítat nebudou..

A Vy pane ministře, s takovým vystupováním, s takovou lží na svědomí, máte odvahu druhým zakazovat jejich slova? Jejich pohled na svět a jejich pravdu?

Pak jste na tom mnohem hůře než bych si po volbách kdy myslel..

Je mi to líto, ale díky Vám jsme se posunuli v čase. Dnes už zase nemáme základní svobody. Ale máme tu zpět politiky zakazovače s chutí trestat i neškodné projevy vlastních občanů, potažmo voličů..

Je to hanba a plivanec do tváří všem, kteří byť jen na chvíli uvěřili ve skutečnou svobodu a demokracii.

Hanba Vám pane ministře.

Pavel B. Reichl

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. Nezlobte se, ale tohle je naivní, stejně jako při očkování proti covidu nešlo o zdraví, tak dnes ani dřív nešlo o Ukrajinu, Ukrajina byla predhozena jako oběť, aby zbytek světa kde na rozdíl od činy, ruska ještě byl kousek svobod který teď díky takovým debilum jako je Rakušan vezmou za své, globaliste většinu mocnosti už ovládají, ale některé křesťansky založené země ještě vzdoruji-cast evropy, Canada, část USA,australie. Omluva za chyby, ale nemám čas to po chytré mobilu opravovat.

  • Na základě jako strachu z dezinformaci se vezmou další svobody a vzniknou další restrikce-to je oč tu běží, Ukrajinu zezerou a uvidí se kam se potom stoci a kdo jim dá tichou podporu, strachem se vládne a oni to ví, všechno nám chtějí vzít, vyvrazdit a zotrocit, Rusko je nástroj globaliste a ti jsou infiltrovani ve všech světových mocnostech, ústředí je satanova synagoga, oni tisknou prachy, dělají války, pandemie, vychvaluji systém v Číně

 2. Ve svých třiašedesáti,jako zapřisáhlý pravičák, jsem obrovsky zklamán z pojetí “západní pokrokové demokracie”.Je to jak kdybych se vrátil před 89.Doma říkám opatrně,co chci a venku musím hajlovat s režimem.I když jsem se tenkrát neuhlídal a zavedli na mě spis,jako na nepřátelskou osobu…no,jak řekla paní v archívu:Měl jste štěstí,už Vás nestihli zavřít.Doufám,že za názor mě nezavře sousastný režim.Chce se mi opět po 30-ti letech zvracet.

  • Je to horší jak za komunistů. Tenkrát bylo kam odejít, dneska už není. Není na světě místečko, kam se před novodobou totalitou schovat, a na boj proti ní je nás málo. Stačí přečíst diskuse na těch jedině správných webech. Obávám se, že ruská či americká atomovka to vyřeší jednou provždy, protože tohle nemůže jít donekonečna.

   • Atomovky…Ne.To není řešení,to by byl konec… všeho.
    Vydržme a potichu budujme vše-klidnou silou.

  • Nazdar Texas, jsem jen o malinko mladší a mám to podobné…. Když jsem se kdysi v roce 80 dostal do mých “kádrových materiálů”, měl můj spis tloušťku cca 3cm a první zápis z roku 70. Kuwa už od základky !! jsem byl veden jako reakcionář !! 🙂
   Když jsem si byl tento můj spis v roce 89 vyzvednout, dala mi soudružka prázdné desky se slovy : na vás tu nic nemáme, vy jste byl dysinky vzornej….
   )) ale nemít už od 16ti let hodně dobrého židovského sdvokáta, jsem se ani nevyučil a v kriminále tutově zmizel. Zajisté by se v mém případě jednalo i jinou kategorii, než byl Venca….
   Zvracet?? Ne, doslova blejt a i na lačno.

  • To nejste zdaleka sam. Ale jednu vyhodu mate. Je to ta zkusenost s podobnym rezimem. Proto vite, co muzete cekat a nebudete “zdesen”, sokovan, ci prekvapen. Svazaci nastupuji, tentokrat ne s vlajkou SSSR, ale v eurobaleni. Podobna demence, podobne vyrazove prostredky, podobny zpusob schematickeho mysleni. Da se proti tomu zajistit, jen bohuzel mimo hranice CR. Ja uz se presunul pred peti lety, tento vyvoj jsem ocekaval. Nizozemi ma sice svoje mouchy, ale oproti CR je to stale oaza svobody.

 3. Ja osobne bojkotuji VŠECHNY! zpravy ma verejno-pravnich mediich, vcetne tv zprav.
  To je moje forma protestu, proti cenzuře cca 15 serveru.
  Nečekám, že to udelaji vsichni, ale aspon většina lidi, kdyby to dokázala.

 4. “vážený pane Rakušane” Tomu říkám servilita. Co je na tom komoušovi váženého? Babiš je vedle něj učiněný anděl.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*