Novinky

Česko spadlo v žebříčku ekonomické svobodě o další tři příčky




Sdílet článek:
Česká republika se umístila na 27. místě ze 165 zemí a teritorií zahrnutých do výroční zprávy Economic Freedom of the World 2021, kterou dnes publikuje Liberální institut ve spolupráci s kanadským Fraser Institutem.

V revidovaném žebříčku se loni Česko umístilo na 24. místě, o dvě příčky níže než předloni.

„Loni došlo k mírně paradoxnímu výsledku, kdy index ekonomické svobody v Česku absolutně stoupl, ale v žebříčku si Česko pohoršilo, protože v jiných evropských zemích v absolutních číslech rostl rychleji. Letos jde o pokles relativní i absolutní,“ komentuje letošní výsledky Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.

Hongkong a Singapur jsou opět na čele žebříku. Nový Zéland, Švýcarsko, Gruzie, Spojené státy, Irsko, Litva, Austrálie a Dánsko uzavírají nejlepší desítku.

Hongkong je na čele žebříku nepřetržitě od roku 1990. Letošní výroční zpráva, která pracuje s daty za rok 2019 (poslední dostupná data) však varuje, že nedávné události pravděpodobně budou znamenat pokles hongkongského skóre, jakmile budou dostupná data za roky 2020 a 2021.

„Zásahy do vlády práva, základu ekonomické svobody, ze strany Komunistické strany Číny negativně ovlivní ekonomickou svobodu v Hongkongu,“ řekl Fred McMahon, ředitel výzkumu ekonomické svobody ve Fraser Institutu. Think-tanky zapojené do mezinárodní sítě Economic Freedom Network včetně Liberálního institutu na začátku léta 2020 sepsaly otevřený dopis obyvatelům Hongkongu, kde se proti těmto zásahům ostře vymezily. V letošním roce deklarovaly, že budou sledovat propad Hongkongu tímto žebříčkem a dokumentovat tak ztrátu jeho svobod.

Zprávu vypracovali výzkumníci James Gwartney, Robert Lawson, Ryan Murphy a Joshua Hall z univerzit ve Spojených státech. Předmětem měření je ekonomická svoboda (šíře osobní volby, možnost vstoupit na trh, bezpečnost soukromě vlastněného majetku, vláda práva atp.), zkoumaná na základě politiky a institucí ve 165 zemích a teritoriích.

Desítka nejhůře umístěných zemí čítá Středoafrickou republiku, Demokratickou republiku Konžskou republiku, Sýrii, Kongo, Írán, Zimbabwe, Alžírsko, Libyi, Súdán a Venezuelu. Despotické země jako Severní Korea a Kuba nemohou být v důsledku nedostupnosti dat zařazeny do žebříčku.

Další zajímavé příčky jsou např. Japonsko (18.), Německo (22.), Itálie (47.), Rusko (100.). Českého čtenáře jistě zaujme také rozdíl mezi Tchaj-wanem (17.) a Čínskou lidovou republikou (116.). Rakousko je hned za Českem na 28. místě, Slovensko na 47., Maďarsko na 54. a Polsko na 75.

Dle výzkumu v předních peer-reviewed akademických žurnálech si lidé žijící v zemích s vyšší úrovní ekonomické svobody mohou užívat větší prosperitu, více politických a občanských svobod a delší životy. Např. země v první čtvrtině žebříčku ekonomické svobody mají průměrný HDP na hlavu 50 619 dolarů ročně, zatímco země ve spodní čtvrtině pouze 5519 dolarů.

Také míra chudoby je nižší v ekonomicky svobodných zemích. V ekonomicky nejsvobodnějších zemích (první čtvrtina žebříčku) žije v extrémní chudobě (méně než 1,90 dolarů na den) 0,9 % obyvatel. V zemích ve spodní čtvrtině žebříčku je to 34,1 % obyvatel.

„Kde mohou lidé sledovat vlastní štěstí a činit svoje vlastní rozhodnutí, vedou šťastnější a zdravější životy ve větší prosperitě, řekl McMahon.

Skóre České republiky v klíčových komponentech ekonomické svobody (od 1 do 10, přičemž větší hodnota znamená více ekonomické svobody, data jsou o dva roky pozadu):

  2021 2020
CELKOVÉ SKÓRE 7,87 7,91
velikost vlády 6,64 6,66
právní systém a vlastnická práva 6,99 7,00
zdravé peníze 8,99 9,02
svoboda mezinárodního obchodu 8,43 8,45
regulace úvěru, práce a podnikání 8,31 8,41

 

„Pokud se na žebříček ekonomické svobody díváme celostním pohledem, můžeme mít z umístění České republiky v letošním roce přiměřenou radost. Když se však detailněji zaměříme na české meziroční výsledky, vidíme mírné zhoršení u všech komponentů, nejvíce u regulace úvěru, práce a podnikání. Tento trend může být varující zvláště vzhledem k tomu, že v následujících letech 2020 a 2021 (připomínáme, že data v žebříčku jsou o dva roky opožděná) mj. v reakci na pandemii přistoupila česká vláda ke krokům, které nejen obrovsky navyšují vládní výdaje, a to v mnoha ohledech ne zrovna produktivním směrem, jak Liberální institut varoval vydáním studie Česká vládní korona-opatření, ale také proto, že např. v loňském roce byla inflace vyšší než cílová,“ komentoval výsledky ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*