Rok zmařených nadějí …
Sdílet článek:
Jak dlouho už fungují tzv. kotlíkové dotace? Někdy od dob Bursíka, řekl bych? Dobrých patnáct let. Skoro každý rok proběhlo nové kolo výzev, stát do toho dal vždycky nějaké ty stamiliony, aby si chudák občan mohl vyměnit starý uhelný kotel za moderní plynový. Celá dotace byla postavena tak nějak počesku… se všemi projektanty, znalci a vyřizovči dotací, vyšel nový kotel i s dotacemi o fous levněji, než když jste si ho vyměnili sami bez dotací. Pak se dotace rozšířily na celenou úsporám, kdo zateplil a vyměnil kotel, dostal větší dotace, pak už se dotace poskytovaly jen na plynové kondenzační kotle, ty atmosférické už nebyly dostatečně in, pak stát přitlačil na penězích víc, pak dokonce staré typy kotlů na tuhá paliva zakázal a tento zákon měl platit od září tohoto roku.

Přidal se ještě ekologický akcent, jak všichni zhyneme na přehřáté planetě, protože když okamžitě nezačneme všichni topit plynem, tak příroda zhyne.  Celá naše země, mraky odborníků, projektantů, profesních komor, výrobců, dovozců a jiných podnikatelů, vlády modroptácké, oranžové i oligarchické, všichni dohromady pracovali patnáct let rukou společnou a nerozbornou na tom, abychom byli co nejrychleji a nejkomplexněji závislí na ruském plynu takřka bez výjimky.

A pak pic… je po všem. Plynové kotle jsou ze dne na den fůůj, protože kdo topení zapíná, podporuje Putina. Patnáct let práce, desítky miliard peněz, dlouhodobě budovaná infrastruktura, nejspíš ještě teď probíhají instalace nových plynových kotlů na základě schválených žádostí o dotace. A najednou je konec. Patnáct let zbytečného budování závislosti na ruském plynu což nemělo alternativu… a teď tam poskakují před kamerami různí fialoví volové a snaží se nás přesvědčit, že to celé vezmeme zpátky ajn cvaj. Těch investic, co v tom globální oligarchové mají… a všechno je napůl v tahu. Protože Putin zaútočil na Ukrajinu.

Můj kamarád teď právě dostavěl barák. Moderní, zateplený polystyrenem až běda. Chtěl mít doma elektrické podlahové topení, ale nesměl. Musel akceptovat podlahové topení plynovým kotlem. Ekologie loňského roku…

Chudák Gréta… tak hezky brečela, že jsme jí zkazili život… teď v tom budeme pokračovat ještě víc, protože všechny krátké a snadné cesty pro energie jaksi chceme zablokovat. Takže budeme vozit tankery přes půl světa, půjde to hůř, dráž a kdo ví jestli. A je také možné, že to nové méně ekologické topení bude tak drahé, že lidi budou muset topit zcela neekologicky – PETkami, odpadem, zbytky dřeva a možná i zbytky nábytku.

Možná Lipavskému to ještě nedošlo, ten ještě stále bere celou situaci jako dárek… ale každý normálně myslící člověk s plynovým kotlem má v této chvíli o čem přemýšlet. Chcete důkaz, jak jsme tady v Evropě všichni vyspělí a jak nám demokracie pomáhá dělat správná rozhodnutí, nebo ta špatná včas měnit? Stačí se podívat na plynové kotle a všechno je hned jasné.

Stejně tak, podívejte se na deset let Zemana v prezidentském křesle. Tak dlouho budoval politiku všech azimutů. Chodil na ruské velvyslanectví na večírky. Razil ruským firmám cestu k nám, pozval sem čínského prezidenta, několikrát navštívil Putina. Tolik let politických pokusů, probíjení se skrz opačně smýšlející opozici, aby na konci byl nový reaktor od Rosatomu a po něm možná ještě dva další. A pic… deset práce je v háji. Veřejné mínění se do značné míry postavilo za Ukrajinu (nemusí se vám to líbit, ale jaksi jsem za poslední měsíc neviděl jedinou stotisícovou demonstraci na podporu Ruska) a pracně budované mosty směrem na východ jsou prostě pasé a ani Zeman ani Putin se nedožijí jejich obnovení.

Svým způsobem by mi to ani nevadilo, my se tady chtě nechtě potřebujeme postavit na vlastní nohy. Potřebujeme mít vlastní energetiku i vlastní průmysl stojící na vlastní surovinové základně. Ale tohle teď budou zavádět ti stejní idioti, co patnáct let zaváděli plynové kotle, pomocí metod, které nás dovedly k dokonalé závislosti na ruském plynu, ropě i uranu. Jak to asi dopadne že?

Nijak zvlášť dobře nepůsobí ani vlastní postup ruských bojových operací. Ano, já vím, že bojovat proti vyzbrojenému státu s dvousettisícovou armádou a plnou podporou NATO, není žádná sranda. Ale i kdyby ruský generální štáb měl všechno pod kontrolou, všechno vypočítané a všechno postupovalo podle plánu, tak stejně jsou to taková jatka za tak obrovské prachy, že tohle může Rus udělat na Ukrajině kvůli svým sttrachům před plíživým postupem NATO. Ale těžko to bude dělat někde jinde. Taková válka je prostě příliš drahá a i když Rusko nakonec (možná) zvítězí, Ukrajina je dlouhá léta maximální sousto, které Rusko zvládne. Pokud vůbec. Takže na nějaké ruské angažmá může leckdo zapomenout. Rusko bude mít co dělat, aby snědlo, co si teď nadrobilo.

Podobné je to i s těmi, co v Rusku viděli jakousi rostoucí protiváhu západního liberalismu. Rusko je konzervativní, má prezidenta, co hájí národní zájmy, Rusko ekonomicky silně roste, je mostem i prostředníkem mezi Evropou a Asií, mají své problémy, ale postupně je řeší, Rusko je přátelské, chce mít s Evropou vybudované korektní byznysové vztahy, sice to trochu kazí naši transatlantičtí bratři, ale byznys je byznys, ten nakonec vyhraje nad politickým štěkotem malých ratlíků. Salvini, LePennová, Orbán… a ejhle… najednou je i tohle pryč. Rusko se k Evropě otáčí zády a i když si myslím, že je Putin rád za Orbána, protože mu to zachraňuje reputaci, tak stejně moc nevěřím v ruskou vstřícnost. Evropa je teď už nepřítel a jedno malé Maďarsko na tom nic nezmění. Rusko za sebou prásklo dveřmi a Putin už od podzimu mluví s evropskými státníky jen o historii Ruska a Ukrajiny, protože došel k názoru, že ohledně NATO se s nimi stejně nedomluví. Přečtěte si to u Vlka… fakt mě štve, že moje nejvíc sci-fi předpověď se nakonec ukáže nejblíž realitě.

I když Orbán přesvědčivě vyhrál volby a nezavedl zemi do války s Ruskem (třikrát hurá Viktorovi), sám řekl, že jeho nepřátelé se už houfují. A má je všude. Maďarsku se těžko bude žít v roli vyvrhele, protože i Arpádi mají ekonomiku propojenou do globálního celku a nejsou moc bohatí na vlastní suroviny. A trubky z Ruska vedou přes Ukrajinu… Orbán sice vyhrál, ale hlavní problémy ho teprve čekají. I on je propojený do EU, i on musí brát v úvahu, co se řekne v Berlíně a v Bruseli. Ale v tom všeobecném zmaru je to alespoň jedno světélko na konci tunelu – že Maďaři ve volbách rozhodli nikoliv pro, ale proti válce… a v referendu hodně přesvědčivě odmítli liberalizaci rodiny i pohlaví.

Asi ani nemá cenu mluvit o zmařených nadějích lidí u nás, kteří si koupili hodně předražený byt někde u Prahy, protože tam byla dobře placená práce, všechno šlo nahoru, všichni všechno měli.. a teď buch… šest procent úrok. A zřejmě to ještě není konec.

V posledních letech měl u nás práci každý, kdo chtěl. I nevzdělaný zedník, pokud byl trochu pracovitý a byl ochoten dělat na směny, tak se přehoupl přes třicetitisícovou výplatu. Tohle teď také končí.

Manželka mi včera říkala, jaké pozdvižení bylo v místní vidlákovské masně… Zdejší oblíbené klobásky podražily oproti pátku o osmdesát korun na kile. Už nestojí sto osmdesát, ale dvě sta šedesát. Maso podražilo tak, že se od podzimu nejspíš uživím jako zabijačkový řezník. Chleba je ještě za stejnou cenu, rohlíky zdražily spíš symbolicky. Ale dejte tomu pár týdnů.

Mimochodem… s tím majitelem masny se znám osobně a tykáme si. Volal jsem mu a ukázalo se, že mu dvojnásobně podražily vstupy a tak přijal maximální úsporná opatření (Mongolové v bourárně, co nejvíc zkrátit skladování, všechno ještě více dodávat just in time a raději dopustit, aby hodinu před zavíračkou bylo vyprodáno, než aby se něco muselo vyhodit či zlikvidovat… Díky tomu mohl zdražit v průměru „jen“ o padesát procent.

Jenže… dneska zjistil, že tržba byla stejná jako minulé pondělí. Prodal méně. Lidi si prostě nevzali čtyři klobásy, ale jen tři. Požádali o menší kus masa, vzali si méně salámu. Prý pokud to takto půjde dál, tak bude muset omezit provoz a propustit nějaké lidi. Ale to mu zase prodraží režie, takže bude muset opět zdražit…. a jste přesně v tom začarovaném kruhu ze kterého se nejsnáze dostanete krachem, protože prostě nemáte ty možnosti jako nadnárodní korporace. A zrovna zmodernizoval provoz. Splnil všechny veterinární předpisy. Má to tam samé kachličky a nerez… Zadlužil se, protože práce mu pořád přibývalo a peníze byly levně k půjčení. Teď se přehoupl přes vrchol a zjistil, že na druhé straně to jde velmi prudce z kopce a on nemá čím brzdit. Lidi začali šetřit.

A tohle teď začne všude… Říká se, že málokdy stejná vláda, co začne válku, tak ji také ukončí. U nás to bude podle mě platit stoprocentně. Konekonců, ty nenapravitelné škody se už stejně staly a fialová vláda je udělala za nadšeného souhlasu a potlesku veřejnosti i unijních institucí. Teď už jen přijdou ty následky.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. “ale jaksi jsem za poslední měsíc neviděl jedinou stotisícovou demonstraci na podporu Ruska”
    nebude to třeba tím,že v naší mladé a krrrásné “svobodě a demogrrracii” za to hrozí likvidační pokuty nebo kriminál??????

  2. …dneska zjistil, že tržba byla stejná jako minulé pondělí…
    Takhle to bude se všemi, od malého živnostníka až po stát, kteří si myslí, že mohou od lidí dostat peníze, které nemají.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*