Jednání s dodavateli energií; stejné jako hybridní útok
Sdílet článek:
Pokud se člověk vystresovaný několikanásobným zvýšením cen energií setká ze strany zaměstnanců dodavatelských firem se lhaním, manipulací, hloupostí či přímo hybridním útokem, tak věřím, že s radostí bude volit Hitlera i Putina.

Všechno jednou končí, a tak nám v rodině skončila fixace ceny plynu. Dosavadní dodavatel nasadil laťku tak vysoko, že v obchodním vztahu nešlo pokračovat, a to i když jej jedno velké město zachraňovalo půjčkou. Zřejmě se chce zbavit zákazníků a z toho vyplývajících závazků.

Ujal jsem se tedy zajištění změny. Při jednání se stávajícím dodavatelem, ale i dalšími hlavními hráči na trhu, jsem se setkal s mnoha nesmysly, zavádějícími informacemi na hranici podvodu. Hlavní prohřešek je nabízení komodit s cenami bez DPH. Týká se to telefonických hovorů, protože v písemné (mailové) korespondenci jde chybějící DPH obtížně zatajit. Přitom pro konečného spotřebitele musí být uvedena vždy cena s DPH. Jedná se o stejný prohřešek, jako kdyby v supermarketu byly u zboží cenovky bez DPH s tím, že konečnou sumu se dozvíte u kasy.

Druhým problémem je předkládání ceníků (v mailové komunikaci) i uvádění cen v telefonických hovorech, kde chybí cena distribučních služeb. Ty jsou sice v celém rozsahu regulovány státem a u jednotlivých dodavatelů se nemohou lišit, ale…. Pokud máte produkt s názvem „Komplet plyn“, tak většina lidí předpokládá, že je to komplet. Připomíná mi to solicitora Ducháčka ve filmu „Ducháček to zařídí“, který vysvětlovat, že „dohromady a za všechny“ není totéž. I zde slovo komplet neznamená všechno. Prostě když se díváte do ceníků dodavatelů energií, nevíte, zda jde opravdu o konečnou cenu nebo není něco nad ní, co bylo zamlčeno, překrouceno.

Energetické firmy, proč toto děláte? Každý si přece uvědomuje, že došlo ke zdražení plynu a elektřiny, nikdo nic nedostane zadarmo a mezi dodavateli není moc na výběr. Proč se tedy snažíte „soutěžit“ pomocí podvodů na zákazníky?

Opravdu výživný zážitek byl s telefonním operátorem jednoho distributora ohledně změny dodavatele. Zdůrazňuji, nic jiného se neměnilo, prostě stávající zákazník chtěl odebírat plyn od někoho jiného.

Telefonista za účelem změny dodavatele požadoval:

  • číslo místa spotřeby, které je však pro každého dodavatele energií exkluzivní a někteří jej nepoužívají vůbec,
  • výrobní číslo plynoměru,
  • parcelní číslo a katastrální území kde se nachází odběrní místo,
  • číslo smlouvy o připojení k distribuční soustavě (jde o smlouvu s majitelem potrubních rozvodů, která může být stará 20 – 30let),
  • příkon instalovaných spotřebičů. Když jsem mu ze srandy řekl, zda mám hledat výrobní štítky u spotřebičů 15 let starých, tak mě oznámil, že dodavatel bude požadovat revizní zprávu ne starší 6 měsíců. Když toto zaznělo, tak jsem zavěsil.

Kladl jsem si otázku, zda operátor zešílel nebo jestli se mnou hrál nějakou hru „zabij zákazníka telefonátem“. Možná ale zákaznickou linku „hacknul“ někdo z Ruska a „mužik“ či český kolaborant na druhém konci drátu se v rámci hybridní války snažil šířit v české společnosti hněv a nenávist. Samozřejmě, změna dodavatele proběhla i bez těchto údajů, a to na základě komunikace s jiným telefonistou. Většinu informací si distributor plynu totiž může zjistit na základě EIC, které je pro každé odběrní místo unikátní v celé plynovodní síti nebo je nepotřebuje. O to více se mi jeho požadavky jevily absurdně.

Kdo kdy měl v ruce faktury dodavatelů ví, že vyznat se v nich není vůbec jednoduchý sport. Někdy jsem ochoten se přiklonit ke spikleneckým teoriím, že faktury jsou dodavateli koncipovány schválně tak, aby se v nich nikdo nevyznal.

Nebudu vyjmenovávat všechny v nich uvedené údaje, ale 80 procent lidí nevycvičených ve čtení faktur za dodávky plynu nebo elektřiny nemá šanci se nic kloudného dozvědět. Co v nich však chybí je „konečná cena za 1 m3 zemního plynu“ a „konečná cena za 1 kWh elektrické energie“ v podobě ….celková zaplacená částka dělaná počtem dodaných m3 nebo kWh. Dávám do uvozovek, protože by šlo pouze o orientační údaj zkreslený stálými měsíčními platbami, které jsou rozdílné u jednotlivých dodavatelů, produktů a dle pásem roční spotřeby.

Vyzývám tímto ministerstvo průmyslu, aby vyhláškou nebo jiným aktem, třeba Energetického regulačního úřadu, upravili náležitosti:

  • cenových nabídek
  • faktur.

Pokud se člověk vystresovaný několikanásobným zvýšením cen energií současně setká se lhaním, manipulací a nedej bože i hloupostí či hybridním útokem zaměstnanců energetických firem, tak věřím, že s radostí bude volit komouše, okamůristy, trikolóristy, případně Adolfa Hitlera spolu s Vladimírem Putinem. A pokud toto ministerstvo průmyslu ani Energetický regulační úřad nechápe, není jim, ale ani nám, pomoci.

 

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*