Důsledky regulace cen pohonných hmot v Maďarsku




Sdílet článek:

„Protože ekonomická teorie je sice hezká věc, ale mezitím člověk musí žít: u pumpy musíte zaplatit za benzín a musíte si koupit jídlo. A opozice nebo kdokoli jiný může konstruovat argumenty o tom, zda je to dobrý krok z hlediska velkých teoretických ekonomických souvislostí, nebo ne; ale důchodce, rodina s dětmi – vlastně my všichni – musí jít do obchodu a zaplatit. A je jedině správné, aby neplatili současnou cenu, ale cenu, kterou platili dříve, na nižší úrovni. To je dobře. Kdo říká, že je to špatně, ten nerozumí životu.“ (Viktor Orbán)

Jak asi většina lidí, kteří sledují současný ekonomický vývoj a trochu se o něj zajímají, vědí, maďarská vláda začala regulovat ceny některých statků. Nedávno šlo o potraviny, ale ještě dříve o ceny pohonných hmot. Zpráva z minulého roku: „Šéf maďarského úřadu vlády Gergely Gulyás ve čtvrtek oznámil, že od pondělí 15. listopadu bude v zemi zastropovaná cena benzínu s oktanovým číslem 95 a nafty na 480 forintech za litr, což je podle pátečního kurzu 33,12 korun.“ (1)

Co to znamená? To, že ceny pohonných budou sníženy na cenu nižší, než je současná cena tržní. Obecně řečeno: Dojde tak k vytvoření cenového stropu. Mezní výrobci, kteří vyráběli a prodávali tyto výrobky s malým ziskem, se dostanou buď do ztráty anebo jejich zisk klesne na velmi nízkou úroveň. Pokud nebude toto opatření pouze krátkodobé (což může být), bude to motivovat mezní výrobce k tomu, aby se přesunuli do výroby a prodeje jiných výrobků; výrobků, jejichž ceny nejsou regulované. Nabídka výrobků, jejichž ceny jsou regulované, tak bude snížena, oproti situaci, kdy by ceny těchto výrobků nebyly regulovány. V ekonomickém jazyce dojde k posunu na křivce nabídky doleva. Nižší cena, než tržní cena ovlivní i poptávku. Protože je nyní cena regulovaných výrobků nižší, než dříve, dojde k nárůstu poptávky po regulovaných výrobcích. V ekonomickém jazyce dojde k posunu na křivce poptávky doprava. Konečným výsledkem je tak převis poptávky nad nabídkou, a tedy nedostatečné množství výrobků, jejichž cena je regulována, čili přesněji uměle snížena. Výrobek dostane ten, kdo si pospíší anebo má dobré kontakty v obchodě. Neuspokojení spotřebitelé se tak musí obrátit k nejbližším substitutům. Třeba místo ježdění autem si budou kupovat lístky na MHD nebo využijí, kde to jde, kolo (2). Vláda tak sice dané výrobky, v tomto případě pohonné hmoty, zlevní, ale zároveň způsobí jejich nedostatek. V tomto případě ovšem vláda de facto nařídila prodejcům prodávat dále, jinak musí tito své pumpy zavřít (na trvalo?).

Realitou našeho dnešního světa jsou nejrůznější regulace, které v řadě oborů už dnes mají výrazný vliv na velikost a podobu výroby. Obecně se dá říci, že různé regulace v podobě výrobních předpisů, daní, dotací, norem, nařízení a tak dále, způsobují to, že řada odvětví výroby je určitým způsobem monopolizována, což může vést (ne nutně vždy) k tomu, že výrobci a obchodníci si mohou stanovit při prodeji svých výrobků monopolní cenu. Ta jim umožňuje dosáhnout tučného zisku. Pokud by to byl tento příklad, mohou prodejci a výrobci v daném odvětví zůstat a spokojit se se sníženou mírou zisku, zvláště pokud jde o dočasnou záležitost. Mimo jiné to také znamená, že za předchozího stavu trhu, výrobci a prodejci díky různým vládním privilegiím, dosahovali monopolního zisku na účet ostatních (spotřebitelů a potencionálních výrobců a jejich zaměstnanců). Čili vláda uměle způsobila to, že výrobky více stojí. Těžko říci, jak je to s prodejem pohonných hmot v Maďarsku. Beze sporu je většinou prodej pohonných hmot poměrně dost regulovaným byznysem, ale firmy, které v něm působí mohou prodej pohonných hmot poměrně dost rozšiřovat, což nemusí vést k ustavení monopolní ceny. Ceny jsou ale nepřímo ovlivněny i výší daní, které jsou u pohonných hmot většinou dosti vysoké. Ekonomická teorie nám k tomuto už více asi neřekne a více nám napoví už jen skutečný vývoj na trhu.

A ten je takovýto: „Vláda zavedla cenový strop na benzín a naftu minulý listopad v odpověď na v celé Evropě rostoucí ceny benzínu tlačené inflací, dramatické ceny surové ropy a rostoucí poptávky. Výsledkem toho je, že byl na dobu tří měsíců zaveden strop ve výši 480 forintů (1,32 euro) za litr benzínu. (Vláda do 15. února 2022 bude rozhodovat o tom, zda bude pokračovat v tomto cenovém stropu anebo jeho podmínky změní). Podle zprávy z novin „Új Szó“ mnoho lidí ze Slovenska se nyní pokouší využít výhody regulovaných cen v Maďarsku. V poslední době, více a více motoristů ze země cestuje do sousedních zemích s přívěsnými vozíky připojenými za svými automobily kvůli naplnění několika kanystrů najednou.“ V 5. týdnu tohoto roku zavřely v Maďarsku tři benzínové pumpy kvůli cenovému stropu. (3). Jejich zákazníci tak musejí jet někam jinam.

Jeden z vlastníků benzínové pumpy uvedl: “Je zde mnohem více dopravy. Více a více lidí přichází každý den. Je to neveselé. Nyní doufám, že lidé pojedou jinam, aby naplnili své nádrže. Za pevnou cenu se nevyplatí prodávat tak mnoho benzínu. Mohu jenom doufat, že tuto dobu přežijeme.“ Generální sekretář „Maďarské petrolejářské asociace“ ostře kritizoval cenové limity na benzín a naftu. “Bylo by nejlepší zrušit cenový strop, ačkoliv zvěsti říkají, že místo toho bude pravděpodobně prodloužen. Reálné tržní ceny by v současnosti měly být kolem 520-540 forinty což je 1,47 až 1,53 euro za litr. Ztráta 50 forintů za litr není v dlouhodobém horizontu udržitelná, podle zmíněného generálního sekretáře (4). Vidíme tedy, že v Maďarsku narostla poptávka po pohonných hmotách kvůli tomu, že jejich cena byla uměle snížena. Částečně je to dáno tím, že zde tankují i obyvatelé Slovenska a i jiných okolních států (třeba Srbové). Někteří prodejci pohonných hmot zřejmě už skončili a jiní vytvářejí na místo zisku ztráty. Jak dlouho vydrží je otázkou. Stejně tak jako to, jak dlouho bude tato politika provozována. Do 15. února 2022 vláda rozhodne o jejím prodloužení či neprodloužení na další tři měsíce. Je, ale možné, že tato politika skončí brzy po volbách ať už tyto dopadnou jakkoliv anebo se vláda uchýlí k nějaké formě dotací. Je také možné, že ceny ropy mohou klesnout, a tím se cenový strop stane nefunkčním. Nicméně je zřejmé, že zatím vývoj odpovídá docela dobře tomu, co předvídá ekonomická teorie. Pokud se situace v zásobování pohonnými hmotami zhorší, může to ovlivnit z pohledu současné vlády negativně dubnové volby. Ovšem domnívám se, že obyvatelům Slovenska a Srbska se dárek zdarma jistě zamlouvá.

 

bawerk.eu

(1) Maďarsko zastropuje ceny benzínu a nafty. Pomůže to ekonomice, míní vláda [online, 2021]. Dostupný z (přístup I/2022): https://tn.nova.cz/auto/clanek/448232-madarsko-zastropuje-ceny-benzinu-a-nafty-pomuze-to-ekonomice-mini-vlada?campaignsrc=tn_clipboard.
(2) Blíže viz k cenové regulaci MISES, v. L. Lidské jednání: pojednání o ekonomii. Praha: Liberální institut 2006, str. 683 a dále. Nebo HAZLITT, H. Ekonomie v jedné lekci. Praha: Liberální institut 1999, str. 113-121.
(3) Petrol Tourism Thrives in Hungary after Gov’t Introduction of Fuel Price Cap [online, 2022]. Dostupný z (přístup I/2022): https://hungarytoday.hu/petrol-tourism-hungary-fuel-price-cap/.
(4) Tamtéž.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*