O přínosu ukrajinských uprchlíků: Propaganda a ekonomická magie
Sdílet článek:

PZ

Lékař a poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek se podivil nad čísly, které zveřejnilo Ministerstvo vnitra ohledně ekonomického přínostu ukrajinských uprchlíků. V krátké úvaze pak popisuje, proč mu ta čísla nesedí.

„Nepřehání se to už s tou propagandou? No já Vám tedy nevím, ale když se podívám na údaje Ministerstva vnitra k 31. 1. 2024, tak v Česku žije 580 248 Ukrajinců, z toho prý pracuje kolem 270 000 a z toho 14 % na částečný úvazek.

Jak nám neustále tvrdí, tak ti ostatní pracují na pozicích, které nikdo nechce dělat a jsou špatně placené. Takže, z toho usuzuji, že o průměrném platu mohou jen snít.

Z čeho to novináři počítají?

A teď mě prosím opravte, pokud se pletu – 270 tisíc pracujících na podprůměrných pozicích a část z nich na částečný úvazek má zaplatit dalších 310 tisíc bez práce a stát na tom ještě vydělá? To jako vážně?

Na tohle snad nemusí být člověk jaderný inženýr, aby mu došlo, že to je nesmysl. Uvádí se, že u nás našla práci polovina těch, kteří byli na Ukrajině ekonomicky aktivní. V srpnu minulého roku to bylo 43 procent, 37 procent má práci odpovídající zhruba plnému úvazku, 14 procent pracuje na částečný úvazek nebo má nárazové práce.

Nechci být zaujatý, ale pokud uvádím špatná čísla, rád se poučím a změním názor. Ale je to z veřejně dostupných zdrojů.

Kde je započítána participace na nákladech na zdravotní péči, školy, sociální dávky, dopravu, státní správu a tak dále?

Někdy mám pocit, že nám jsou předkládána čísla, která při nejlepší vůli nedávají smysl. Možná je to tím, že ti co to tvrdí, věří, že když se to bude říkat dostatečně často a dostatečně nahlas, tak to bude pravda. Ale realita je, že 270 tisíc lidí s nízkými příjmy opravdu nedokáže utáhnout náklady na dalších 310 tisíc s “příslušenstvím”.

Takže pokud se pletu, prosím, opravte mě a přineste čísla skutečných výnosů a nákladů, ze kterých vyplývají ty tři miliardy plus. Ale zatím mi to připadá jako pokus o ekonomickou magii, kterou bychom měli nechat v pohádkách,” zakončil svoji úvahu o ekonomickém přínosu ukrajinských uprchlíků na svém facebooku poslanec Mašek.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

 1. A kde je započítaný i to,co už jse do těch vyžírků u nás i na ukrajině nacpali?To už jsou snad desítky-ne li stovky miliard!!!😡

 2. rektológ fiala není expert jem na krocení inflace ale i na zisky ukrajinců…. ještě že je tu máme kdo by nás živil

 3. Mě by zajímalo,kdo vůbec zpusobil tu obrovskou humanitàrní katastrofu pohybu milionů uprchlíků s rodinami.Proč jsou srovnávána se zemí jejich města,ničena infrastruktura pro zimnì přežití,továrny,průmysl,vesnice atd,atd.To oni ti uprchlíci napadli nějaký stát a on je za to bombarduje?

   • IDe.Tak to máte pravdu,ty USáci můżou za všechno i za Váš a můj żivot.Oba nemůžeme kvůli nim nic ve svém żivotě udělat jako třeba svobodní občané v RF.Jak to jen ale dělají że hýbou těma rukama Ukrajincù proti RF která krade jejich ùzemí.To je nějaká nová zbraň?A proč tŕeba nehýbe RF rukama Mexika,aby šli proti USA?.To je záhada co?Tak děkujeme za perfektní vysvětlení kdo za co můże a zase se někdy ozvěte.

    • Je to marné, je to marné, je to marné …
     K tomu “jejich území”: nastudujte si dějiny Ruska a toho území, které se dnes označuje jako “Ukrajina” …
     K Mexiku: nastudujte si mexicko-americkou válku od roku 1846. Co byl Texas a Nové Mexiko, než jej ukradli Američané?

     • V.Pane żijete v 21století,kdy jeden stát napadl uzemní celistvost druhého souseda, kteremu slíbil suverenitu kdyź se vzdá jaderných zbraní.Odsoudilo to 144 států OSN a vyzvalo ať vrátí ùzemí zpàtky Ukrajině.S touto krádeżí souhlasí Severní Korea,Írán a Vy a další demokracie světa.Takźe tam máte dveře otevřené.Vy jste v roce 1989 bojoval proti revoluci lidu CSSR,která utíkala od nevolnictví SSSR?.Nebo jste jenom byl schovaný a potichu?.A dneska se ukázal jaký ve skutečnosti jste?.

 4. Pešku, mně by třeba zase zajímalo, kdo způsobil pohyb milionů imigrantů i s rodinami – a to ještě dlouho před válkou. Konkrétně jich bylo cca deset – těch milionů. No vidíte – taky se to nedozvím…………….

 5. Ono to bohužel zhruba sedí a jedná se o rtistní zprávu o míře zdanění. Z běžné výplaty jeden odevzdá státu kolem 2/3, s minimálkou se dá dostat pod půlku, ale člověk musí být totální exot: nekouřit, nepít, nemít motorové vozidlo, topit dřívím z vlastního lesa a mít ostrovní fotovoltaiku – to se ukrainců netýká.
  Čili jo, 270 pracujících ukrainců je bohužel stejně jako češi obráno o tolik, že dalších 310 uživí.

 6. K. Vy jste nestudoval, což? Takže napadnout jeden stát v 19. století je normální (zejména když ti agresoři jsou bílí gringové / severoameričané).
  Těch 144 států OSN není ani 20% světové populace. A o to, co naslibovala Ukrajina (neutrální status, žádní cizí vojáci na jejím území) a NATO / USA Rusku, by se daly napsat knihy. Nic z jejich slibů nebylo dodrženo.
  Skutečně jste přesvědčen, v roce 1989 vedl “revoluci” nějaký lid?

  Pane żijete v 21století,kdy jeden stát napadl uzemní celistvost druhého souseda, kteremu slíbil suverenitu kdyź se vzdá jaderných zbraní.Odsoudilo to 144 států OSN a vyzvalo ať vrátí ùzemí zpàtky Ukrajině.S touto krádeżí souhlasí Severní Korea,Írán a Vy a další demokracie světa.Takźe tam máte dveře otevřené.Vy jste v roce 1989 bojoval proti revoluci lidu CSSR,která utíkala od nevolnictví SSSR?.Nebo jste jenom byl schovaný a potichu?.A dneska se ukázal jaký ve skutečnosti jste?.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*