Češi, bulíte
Sdílet článek:
Miluji Terryho Pratchetta. Jeho satira a popisy dějů jsou pro mne absolutně vymistrované a jsou prostě asi tak dobré, jako něco… co je prostě hodně dobré.

Dodnes si pamatuji na jeho geniální argumentaci, ve které vysvětlovala smrť, proč jezdí na obyčejném koni. Problém s koněm kostlivcem nastává především na kočičích hlavách, a to je takový rachot, že jako Smrť ztrácíte jakoukoli auru důstojnosti. A problém s hloupými ohnivými koňmi nastává už ve stáji, protože si zpravidla zapálí svoji podestýlku, pak stojí v plamenech a tváří se užasle. Při představě užaslého koně, který si sám sobě zapálil stáj, vyprskávám smíchy.

Už méně se směji při vzpomínce na roky 2019 a 2020. V dubnu roku 2020 jsem rozjížděl antikampaň na téma: „Prostě virus, nepřestřelme hysterii“. A mojí kolegové kontrovali dramatickými filmy ve stylu: „Covid není chřipečka“. Vzápětí jsem varoval před vznikem covid náboženství a skoro nikdo nechápal, o čem mluvím, o co mi jde a pletli si mne s odmítači a popírači. Mluvil jsem o collateral dammage, kdy opatření škodí jako takové. A když mne u Chrastavy v lese u obce Víska napadla ženská na kole, že sám v lese jogguji bez roušky, a hystericky na mne řvala: „Nasaď si roušku!!!“, pochopil jsem, že náboženství už je tady a samostatné přemýšlení už není možné. Když jsem poté mluvil o lockdownech a jejich ekonomických následcích, hrnuly se ze všech stran na mne agresivní reakce typu:

  • „Nemůžeš přepočítávat lidské životy na peníze!“
  • „I kdyby to mělo zachránit byť jeden lidský život, musí se to udělat a stojí to za to!“

I inteligentní lidé, které jsem tenkrát považoval za celkem konsistentní, se na mne utrhovali, že teď není čas na demokracii a na fiskální politiku, že teď národ bojuje s virem a jde o život. Kdo je proti, zabíjí seniory. A později to zase bylo utrhování se na způsob: „Kdo se nechce očkovat, je vyloženě brutální masový vrah malých koťátek.“ Tenkrát jsem se snažil národu sdělit, že účty za naše opatření budou tak enormní, že to způsobí smrt mnoha chudých lidí z mnoha sociálních důvodů, až se mi Trčálek vysmál, že dluhy a chudoba nezabíjejí.

Vůbec nevím, co jste si představovali vy, kdo jste se utrhovali, ale demokratickou silou jste si většinově přes svoje volené politiky prosadili kompletní paralýzu ekonomiky, masivní plýtvání a státní korupci, enormní schodky státního rozpočtu a bezprecedentní tisk peněz.

Denně jste koukali na zprávy a fascinovaně sledovali čísla nově nakažených, uzdravených, zemřelých a počtu míst na JIP. To, že vedle toho běžela čísla dluhů, schodků, vytištěných peněz, předražených zakázek, státních nákupů, cinknutých smluv s Pfizerem, vás nechávalo úplně v klidu, protože co kdyby náhodou onemocněla tvoje babička? Co kdyby to bylo tvoje dítě? Co kdyby to byla tvoje manželka? Co kdyby tvoje sestra pracovala na JIP? Samé emoční argumenty. My přeci musíme… i kdyby to zachránilo byť JEDINÝ život. Cenu života nemůžeme přepočítávat na peníze. Prostě nemůžeme. Není čas počítat. Je čas propadnout náboženskému transu. Kdo se opovážil kritizovat a varovat před tím, co přijde, byl dezinformátor, poblázněnec nebo prokremelský trol. Vznikla ministerstva pravdy a cenzury. Lynčovali se svobodní lidé, co nepropadali transu.

A co jste si vlastně mysleli, že přijde? Mysleli jste, že jednoho dne ve schránce najdete obálku s obrázkem viru, ve které bude složenka a v ní částka, kterou musíte zaplatit jako váš příspěvek na pandemii? Tak to pardon, taková obálka nepřijde. Pokud jste něco takového čekali, jste přesně jak ti ohniví koně, co si zapálí stáj a teď se tváří užasle. Přišla úplně jiná složenka.

Přišla totiž složenka za nájem, složenka za elektřinu, složenka za plyn – a ty částky jsou násobně vyšší. A vy jste stále užaslejší. Prej Ukrajina. Všichni si plivněte na vlastizrádce Fialu, protože vždy je lepší najít si nesmyslného viníka místo toho, abyste si přiznali, že jste hloupí blázni, kteří si to objednali a teď je čas splácet.

Ano, Rus napadl Ukrajinu, zabrzdily se dodávky do EU, ale celkový ekonomický insult je možná třetinový; dvě třetiny toho přestřelu jsou prachobyčejná inflace a bude následována ještě obyčejnější recesí. I kdyby Vláďa teď dostal infarkt a ostatní aparátčící v Kremlu pustili plyn na plné kohoutky, dominový efekt v Evropě už nezastavíte, už se nevrátíme na staré ceny. Ta složenka za covid je tady. A teď už nebulte, pamatujte: „I kdyby to mělo zachránit byť jediný život, stojí to za to.“ Stůjte si za svým a zaplaťte si to, co jste si objednali.

A když vám třeba Markéta Šichtařová před XXYYZZ lety řekla, že Green Deal nás přijde draho a povede ke kolapsu ekonomiky, co jste jí řekli? Že i kdyby to mělo zachránit byť jeden stupeň celsia nebo jeden strom, že to stojí za to?

Vezměte tu složenku do ruky, podívejte se na ní a zhluboka nasajte nozdrami vzduch. Ano. To je vůně reality. Teď platíte ta vznešená hesla, která jste včera hrdinně na fejsbucích vykřikovali. Tak teď zůstaňte hrdiny a nebulte a plaťte.

(Stejně se nepoučíte a stejně to příště nepochopíte, až vám příště řeknu, co se stane za dva roky.)

 

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Autor se mi zdá poněkud nekonsistentní. Na jednu stranu velmi dobrá analýza zběsilostí kovidu, na druhou stranu věta: „Všichni si plivněte na vlastizrádce Fialu, protože vždy je lepší najít si nesmyslného viníka…“. Opravdu nesmyslného?! Rád bych viděl porovnání účtu za Babišův kovid ve srovnání s účtem za Fialovy energie. Ten ještě zdaleka není konečný.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*