Světová deklarace o klimatu: Klimatická nouze neexistuje




Sdílet článek:

ZVE

Věda o klimatu by měla být méně politická, zatímco klimatické politiky by měly být více vědecké. Vědci by měli zejména zdůraznit, že jejich modelové výstupy nejsou výsledkem magie: počítačové modely jsou dílem člověka. To, co z nich vychází, plně závisí na tom, co do nich vložili teoretici a programátoři: hypotézy, předpoklady, vztahy, parametrizace, omezení stability atd. Bohužel v hlavním proudu klimatologie je většina těchto vstupů nedeklarovaná.
Věřit výsledku klimatického modelu znamená věřit tomu, co do něj tvůrci modelu vložili. Právě to je problém dnešní diskuse o klimatu, pro kterou jsou klimatické modely klíčové. Klimatická věda se zvrhla v diskusi založenou na přesvědčení, nikoli na solidní sebekritické vědě. Měli bychom se oprostit od naivní víry v nezralé klimatické modely. Výzkum klimatu musí v budoucnu klást podstatně větší důraz na empirickou vědu.

Neexistuje žádná klimatická nouze

Celosvětová síť více než 1609 vědců a odborníků připravila toto naléhavé poselství. Věda o klimatu by měla být méně politická, zatímco klimatická politika by měla být více vědecká. Vědci by se měli otevřeně zabývat nejistotami a přeháněním v předpovědích globálního oteplování, zatímco politici by měli nezaujatě počítat skutečné náklady i domnělé přínosy svých politických opatření.

Oteplování způsobují přírodní i antropogenní faktory

Geologický archiv ukazuje, že zemské klima se mění po celou dobu existence planety a že se na ní vyskytují přirozené chladné a teplé fáze. Malá doba ledová skončila teprve v roce 1850. Proto není překvapením, že nyní zažíváme období oteplování.

Oteplování je mnohem pomalejší, než se předpokládalo

Svět se otepluje podstatně méně, než předpovídá IPCC na základě modelovaných antropogenních vlivů. Rozdíl mezi skutečným a modelovaným světem nám říká, že klimatickým změnám zdaleka nerozumíme.

Politika v oblasti klimatu se opírá o nedostatečné modely

Klimatické modely mají mnoho nedostatků a jako nástroje globální politiky nejsou ani zdaleka věrohodné. Zvyšují vliv skleníkových plynů, jako je CO₂. Navíc ignorují skutečnost, že obohacování atmosféry o CO₂ je prospěšné.

CO₂ je potravou rostlin, základem veškerého života na Zemi

CO₂ není znečišťující látka. Je nezbytný pro veškerý život na Zemi. Fotosyntéza je požehnáním. Více CO₂ je pro přírodu prospěšné, zazelená Zemi: dodatečný CO₂ v ovzduší podpořil růst globální biomasy rostlin. Je také prospěšný pro zemědělství, protože zvyšuje výnosy plodin na celém světě.

Globální oteplování nezvýšilo počet přírodních katastrof

Neexistují žádné statistické důkazy o tom, že by globální oteplování vedlo k zesílení hurikánů, povodní, sucha a podobných přírodních katastrof nebo k jejich častějšímu výskytu. Existuje však dostatek důkazů o tom, že opatření na zmírnění emisí CO₂ jsou stejně škodlivá jako nákladná.

Politika v oblasti klimatu musí respektovat vědeckou a ekonomickou realitu

Neexistuje žádná klimatická nouze. Proto není důvod k panice a poplachu. Důrazně odmítáme škodlivou a nerealistickou politiku nulových čistých emisí CO₂ navrhovanou pro rok 2050. Pokud se objeví lepší přístupy, a ty se jistě objeví, máme dostatek času na to, abychom se zamysleli a přizpůsobili. Cílem globální politiky by měla být „prosperita pro všechny“, a to prostřednictvím zajištění spolehlivé a cenově dostupné energie za všech okolností. V prosperující společnosti jsou muži a ženy dobře vzdělaní, porodnost je nízká a lidé se starají o své životní prostředí.

Epilog

Na Světové klimatické deklaraci (WCD) se sešlo velké množství kompetentních vědců z celého světa*. Značné znalosti a zkušenosti této skupiny jsou nepostradatelné pro dosažení vyváženého, nezaujatého a kompetentního pohledu na změnu klimatu.

Od nynějška bude skupina fungovat pod názvem „Global Climate Intelligence Group“. Skupina CLINTEL bude poskytovat vyžádané i nevyžádané poradenství v oblasti změny klimatu a energetické transformace vládám a společnostem na celém světě.

*Není důležitý počet odborníků, ale kvalita argumentů.

Kliknutím sem si můžete přečíst Světovou klimatickou deklaraci a všechny signatáře.

Chcete podepsat? Vyplňte prosím tento formulář.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*