Smrtící spirála neuplatnitelného vzdělání
Sdílet článek:

Americký ekonom Thomas Sowell ve svých esejích upozorňuje na společenský trend, který nazývá smrtící spirálou neuplatnitelného vzdělání. Lidé, jejichž formálně prestižní vzdělání jim neumožňuje najít adekvátní uplatnění v soukromé sféře, končí ve státní správě, kde prosazují smrtící ideje.

Soukromá sféra obecně hledá tři typy lidí. V prvé řadě kohokoli s technickým vzděláním. Technické vzdělání je vzdělání, jehož nositel nemůže požadovanou znalost okecat. Konstruktér musí vědět, kolik je sinus 30 stupňů, účetní, že debetní strana je vlevo, a lékař, kde je krkavice. Technické vzdělání není nutné dokazovat esejem nebo barevnou prezentací.

Druhým hledaným typem je obchodník. Schopnost někomu něco prodat je v soukromé sféře vysoce ceněna. Svobodný trh je postaven na tom, že jeden tomu druhému něco prodá, což vyžaduje zvláštní schopnosti, trochu talentu a vytrvalost.

Posledním hledaným typem je manažer. To je člověk, který je schopen vést lidi v konkurenčním prostředí. Manažerem se nikdo nestane přes noc, a proto se po škole na tuto pozici téměř nikdo nedostane rovnou, ale musí postupnými kroky prokázat svoje schopnosti.

Bezoborové vzdělání

Podle T. Sowella neustále stoupá počet absolventů, kteří vystudovali něco, co nazývá bezoborové vzdělání. Bezoborové vzdělání je takové, které má několik výrazných charakteristik. Je těžké si představit, jaké předměty se tam učí. Je ještě těžší si vybavit, kdo z širokého okruhu lidí, které člověk zná, by za takové znalosti byl ochoten zaplatit vlastní peníze. Ne cizí, ale vlastní. A za třetí je nemožné definovat nějakou obecně prospěšnou činnost, ke které takové vzdělání může sloužit.

S tím, že schopnost rozeštvávat společnost neustálým dokazováním, že někdo někoho utlačuje, nemůže být považováno za prospěšnou činnost.

Soukromá sféra není to pravé

Pro absolventy bezoborového vzdělání nemůže soukromá sféra nabídnout pozici a finanční ohodnocení, které by se rovnalo pocitu důležitosti, kterou u absolventa vyvolala právě dokončená škola. Soukromé sféra potřebuje technické vzdělání nebo obchodní talent nebo chuť a odvahu vystoupat na manažerskou pozici.

Nechce-li si v něčem doplnit technické znalosti, má absolvent bezoborového vzdělání pouze tři možnosti uplatnění v soukromé sféře. Může vyzkoušet svůj obchodní talent prodejem něčeho, ale taková pozice většinou nesplňuje parametry očekávané společenské prestiže, byť finančně je v případě úspěchu nepochybně uspokojující. Nebo může zkusit vystoupat po manažerském žebříčku, ale s vědomím, že začíná na první příčce. Nejhorší variantou je pro absolventa bezoborového studia obecná administrativa, neboť ta nenabízí ani očekávané finanční ohodnocení ani prestiž z titulu pozice.

Jedině státní správa

Proto je nejracionálnějším rozhodnutím v takové situaci práce pro nějakou organizaci státní správy. Pokud finanční ohodnocení neodpovídá vyvolaným očekáváním, je to vykompenzováno alespoň do určité míry společenským postavením. Společenské postavení je zvláště atraktivní, pokud získaná pozice ve státní správě umožňuje řídit nebo ještě lépe regulovat sféru soukromou.

Thomas Sowell dal současné situaci název smrtící spirála neuplatnitelného vzdělání proto, že se neustále zvyšuje procento lidí ve státní správě, kteří mají pocit vzdělanosti, avšak chybí jim jakákoli pokora k soukromé sféře a reálnému světu, protože o ně nezavadili ani ve škole.

Děsivý vír regulací

Důsledkem vysokého procenta formálně vzdělaných lidí bez skutečných zkušeností je zrychlující se obrovský vír regulací, které se snaží vyřešit všechny problémy světa, přestože je na první pohled zřejmé, že budou neuvěřitelně drahé a v zásadě k ničemu. Soukromá sféra, která je zvyklá na každodenní konkurenční boj, se s tím vyrovná. Logicky na úkor toho, aby vymýšlela, jak vylepšit nebo zlevnit svoje výrobky a služby.

Jako vždy to nakonec všechno zaplatí občan v dražších výrobcích a službách. To je další věc, kterou nejde okecat.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Státní správa je ideální zaměstnavatel pro úplně všechny. Třeba Czechland. 20 procent práceschopného obyvatelstva platí stát a vidíte to bohatství. Švýcarsko střední Evropy a stále akceleruje. A ještě stihne financovat válku na Ukrajině

  2. Je sposta lidí, kteří se živí tzv. soft skills, kteří nejsou v pozici manažera a přímo nic neprodávají. Hodně jich je v oblasti zábavy, turistiky, začínají se objevovat ve zdravotnictví, významné postavení mají v sociální práci včetně plně hrazených služeb (část péče o seniory např.). Mají i místo v personalistice a PR. Tito všichni dodávají lidem poci štěstí a spokojenosti, zajišťují, že lidé vykonávají ideálně tu práci, ke které jsou nejpéle disponováni, fungují jako mazadlo v soukolí. Pohled autora se mi jeví jako zjednodušující a značně technokratický. Ani ten jmenovaný lékař není ani zdaleka jen technikem, opravářem porouchané části těla, musí více či méně dle oboru vnímat celého člověka, jinak mu často moc nepomůže.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*