České lesy jsou pro požáry dokonale nachystané
Sdílet článek:

V nádherném Českém Švýcarsku se rozhořel divoký požár, který se hasičům zatím nedaří zastavit. Rychlost, s jakou se tam oheň šíří, je ale překvapením jen pro ty, kdo nechodí pravidelně do českých lesů. Pokud by je navštěvovali, tak by jasně viděli, do jakého stavu se v posledních letech dostaly. Aktuálně mnoho míst v naší republice jen čeká na tu pověstnou jiskřičku.

To šílenství, které se teď děje v nádherném Hřensku, má totiž z velké části části velmi jasné příčiny. Alespoň tedy podle mého neodborného názoru, který si tvořím na základě informací od řady starých lesáků a toho, co vidím na vlastní oči při túrách po celém Česku. Může za to hlavně krátkozraká tvorba lesních monokultur smrků, kterými se kvůli debilním politickým rozhodnutím šíří kůrovec podobně divoce, jako korupce mezi našimi “elitami”.

Ostrůvky mrtvých, suchých stromů už se objevují i kolem Ústí nad Labem.

Je to vidět po celé republice – všude jsou teď ostrůvky totálně uschlých smrků, které se navíc rychle zvětšují a množí. Ty mrtvé kusy lesa jsou vytvářeny kůrovcem, kterého tak zuřivě chrání různí “zelení” pošuci z Prahy, kteří v životě nevylezli města a přírodu naposledy viděli v pražské ZOO. Problém jsou i novodobí “odborníci”, kteří jsou schopní tvrdit blbosti jak otřeba že “kůrovcové dřevo nehoří”. Dalším problémem je i to, že stromy zničené kůrovcem pak náklaďáky rychle rozváží po celé republice, což se v minulosti nikdy nedělalo – dříve se pokácené stromy nejprve ošetřily, aby se kvůli nim kůrovec nemohl šířit dál. Jenže dnes se z kácení napadených stromů stal úžasný byznys – kůrovec se neřeší, počká se až vyničí velký kus lesa a ten se pak vykácí a jednouše získané dřevo se rychle rozprodá. Během pár let se rychlým rozvážením neošetřeného dřeva povedlo rozšířit kůrovce úplně všude.

Proč se nenažranému kůrovci u nás tak daří? Naše původně smíšené a zdravé lesy byly bohužel nahrazeny průmyslově zajímavými smrky a ty jsou pro kůrovce absolutní pošušňáníčko. V takovém prostředí velmi rychle vytvářejí velké plochy naprosto suchých, mrtvých stromů. Takové stromy pak chytají jak sirky. Skuteční lesáci si kvůli tomu už mnoho let rvou vlasy, navrhují řešení, ale politici řeší úplně jiné věci – takové, na kterých si jde víc nakrást. Bohužel. Pak stačí nějaký blb s cigárem a nebo dokonce žhář a je z toho apokalypsa jako v Českém Švýcarsku, kdy je zápach kouře cítit i na severu Prahy. Po pravdě – skoro mě překvapuje, že se něco takového nestalo už před rokem nebo dvěma. A na více místech. Protože naše lesy už na to jsou dokonale nechystané. Poslechněte si sami, jak o tom mluví třeba zkušený lesní inženýr Jan Štrobl (ten bohužel před rokem zemřel).

O tom, že by to u Hřenska byl jeden z dalších záměrně založených požárů, který má pomoct s totálním kolapsem společnosti a podporou nesmyslného “green dealu”, raději zatím nebudu spekulovat. Ale připomínám, že podivné požáry teď v pravou chvíli vznikají po celém světě – v Americe “náhodou” shořelo už přes sto potravinářských závodů; na Ukrajině podpalují ukronacisté obří obilná pole, pokud je nemůžou sami sklidit pro prodej na Západ; lesy v USA, Evropě i Rusku náhle záhadně chytají na podivných místech. A ne, není to z nějakého globálního oteplování, tyhle požáry mají podle oficiálních dat skoro vždy stejného původce – žháře. Ale jak říkám, zatím by to byla jen spekulace, počkáme si na výsledek vyšetřování. Naše monokulturní, smrkové lesy jsou tak šíleně suché, že požáry vznikají a budou vznikat i z pouhé nedbalosti.

Aktuálně hlavně držme palce českým hasičům, ať zvládnou zlikvidovat požár co nejdříve. Držme palce i místním lidem a zvířatům, ať je mezi nimi co nejméně zranění a škod. A až se ten požár podaří zkrotit, tak doufám, že se na místě začnou vysazovat normální, přirozené, SMÍŠENÉ lesy! Protože jinak budeme za pár let přesně tam, kde jsme teď.

 

bornova.pub

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Při požáru v národním parku Yellowstone, Wyoming, USA v roce 1988 se odpovědní přes měsíc rozhodovali, zda hasit nebo nehasit … požáru nakonec podlehly porosty na více než 1/3 rozlohy celého parku, přičemž po vyhodnocení příčin se ukázalo, že 9 požárů způsobeno lidmi a 42 blesky. Šíření požáru zastavil až déšť a sníh v září 1988.

    Požáry v národním parku Yellowstone, USA (červen – srpen 1988)
    https://www.sci.muni.cz/~herber/yellowstone1988.htm

    Yellowstone fires of 1988
    https://en.wikipedia.org/wiki/Yellowstone_fires_of_1988

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*