Úloha pro studenty dějepisu: Prvního září 1939 přepadlo hitlerovské Německo Polsko. Které „možné válečné zločiny“ je zapotřebí vyšetřit? Německé? Nikoli. Polské!
Taková je logika nejnovějšího rozhodnutí Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) týkající se konfliktu Hamas – Izrael. UNHRC sídlí v Ženevě a ve čtvrtek (27/8) přijala rezoluci, v níž je obsažena výzva k ustavení „nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro okupovaná palestinská území včetně východního Jeruzaléma“. Přičemž vyšetřovatelé mají prověřit „všechna podezření na porušení mezinárodního práva“ v souvislosti s napětím, jež vedlo k nedávným bojům v Pásmu Gazy (iDNES/27. 5. 2021).
Přeloženo do srozumitelného jazyka: mají se vyšetřovat zločiny Izraele, tedy strany, která se bránila.
Co mne (a nejen mne) vede k takovému závěru? Kromě jiného vyjádření Vysoké komisařky Spojených národů pro lidská práva Michelle Bacheletové, která na zasedání UNHRC řekla, že „izraelské nálety v Pásmu Gazy mohou představovat válečné zločiny, pokud se ukáže, že byly nepřiměřené“ (iDNES/27. 5. 2021).
Převedeno do období období druhé světové války: pokud by se ukázalo, že se Spojenci „nepřiměřenou silou“ bránili německé agresi, mohly by jejich akce představovat válečné zločiny.
Jenom na okraj uvedu, že Bacheletová je dvojnásobná chilská prezidenta, která byla zvolena za levicovou Partido socialista de Chile; mimochodem stejnou, za kterou byl v roce 1970 zvolen hlavou státu Salvador Allende. Ten zemi spravoval takovým způsobem, že jeho vládu ukončil v roce 1973 vojenský puč vedený generálem Pinochetem.
Dále je třeba připomenout, že zmíněnou rezoluci UNHRC navrhl jménem islámským zemí Pákistán – stát, který by mohl být jiným dáván za (odstrašující) vzor, jak se s lidskými právy zacházet nemá (tamní křesťané by mohli vyprávět). Není jediný. Kdo také aktuálně zasedá v UNHRC (47 zemí včetně ČR) je patrné z obrázku 1, kde spoučasně vidíme, jak kdo hlasoval.
… obr. 1/Výsledek hlasování o rezoluci (UNHRC), o niž je řeš v tomto článku. Zelená barbva – státy hlasující PRO, červená – PROTI, žlutá – zdržely se. (Zdroj: Twitter UNHRC)
V principu jde o to, že jedenáctidenní válku (10. až 21. 5. 2021) vyvolalo teroristické hnutí Hamas vládnoucí v Pásmu Gazy, odkud zahájilo 10/5 raketovou agresi proti Izraeli; první rakety byly vypáleny na Jeruzalém – a pak jich poslal na izraelské území 4300. Ovšem válečné zločiny se primárně budou hledat na straně Izraele kvůli jeho obranné kampani „Guardian of the Walls“.
Zde se nevyhneme otázce: pakliže v pojetí socialistky Bacheletové a spol. mohla být izraelská sebeobranná akce nepřiměřená, jak si máme představit obranu přiměřenou? Jak trefně v diskusi na iDNES napsala Eva Hasníková, a já ji za to upřímně děkuji:
- Žid má sedět v krytu (nebo ideálně v lágru) a ani nedutat. Cokoliv jiného je agrese.
Vzhledem k tomu, co se v Izraeli a v Pásmu Gazy ve dnech 10. až 21. 5. 2021 dělo, je naprosto pochopitelná, správná a jediná možná negativní a rozhořčená reakce izraelských představitelů včetně prezidenta.
Zde zaznamenejme některé hlasy.
Prezident Rivlin doslova „bědoval“ nad nevysvětlitelným rozhodnutím zaměřeným proti izraelským občanům, kteří čelili zločinným útokům tisíců raket zacílených na nevinné civilisty. „Svět se obrátil vzhůru nohama,“ dodal roztrpčeně.
Izrael samozřejmě oznámil, že rezoluci odmítá s tím, že s vyšetřovateli spolupracovat nebude. Ministerstvo zahraničí napsalo, že rezoluce „zcela ignoruje 4300 raket vystřelených během konfliktu z Pásma Gazy na izraelské občany“ a její rozhodnutí označilo za „morální skvrnu pro mezinárodní společenství a OSN.“
Slova premiéra Netanjahua z 27/5:
- Dnešní hanebné rozhodnutí je dalším příkladem do očí bijící protiizraelské posedlosti Rady OSN pro lidská práva. Nemorální automatická většina v Radě znovu očistila genocidní teroristickou organizaci, která se záměrně zaměřuje na izraelské civilisty, zatímco z civilistů v Pásmu Gazy dělá lidské štíty. Přitom jako „viník“ je vyobrazena demokracie, která legitimně chrání své občany před tisíci nevybíravých raketových útoků. Tato fraška je výsměchem mezinárodnímu právu a povzbuzením teroristů na celém světě.
V Ženevě působí jako zástupce Izraele v OSN a dalších mezinárodních organizací Meirav Eilon Šaharová. Zde jde podstatná část jejího vyjádření před protiizraelským hlasováním v UNHRC:
- Rada pro lidská práva již léta vytváří paralelní vesmír, v němž je mezi Hamas a Izrael kladeno morální rovnítko; paralelní vesmír, který není založen na realitě. Vesmír, v němž politika převládá nad lidskými právy. Ani toto zasedání a tento návrh rezoluce není jiný.
- Sedmého května řekl přední vůdce Hamasu Fathi Hammad, cituji: „Odřízněte pomocí nožů Židům jejich hlavy.“ O tři dny později zahájil Hamas, rasistická a genocidní teroristická organizace, nevyprovokovaný a neodůvodněný útok proti civilnímu obyvatelstvu v Izraeli, zatímco cynicky skrýval svoji vojenskou infrastrukturu mezi civilním obyvatelstvem Pásma Gazy. To představuje dvojí válečný zločin.
- Během 11 dnů konfliktu udělal Izrael maximum pro ochranu všech svých civilistů. K tomu využil svého pokročilého vojenského obranného systému, krytů pro civilisty a zákonů a předpisů pro mimořádné situace. Nebudeme se omlouvat za to, že bráníme své občany. Izrael je schopen bránit svůj lid v souladu s mezinárodním právem a bude v tom pokračovat.
- Není pochyb o tom, že v tomto paralelním vesmíru nebude Hamas činěn odpovědným za své válečné zločiny a nebude předmětem tohoto vyšetřování. Stejně tak neponese odpovědnost za izraelské oběti, přestože tato teroristická organizace kontroluje Pásmo Gazy a je chráněna svými partnery v Ramalláhu a zástupci v Ženevě. Jibril Rajoub, generální tajemník Fatahu, minulý víkend řekl, cituji: „Neodsuzujeme, naopak vítáme každou formu odporu. Tyto rakety otřásly jejich entitou a zasadily úder jejich pocitu bezpečí.“
- Státy, které se dnes zúčastní hlasování, si musí položit otázku, zda přijmou tento paralelní vesmír. Budou hlasovat o vytvoření nového mechanismu (vyšetřování) s vědomím toho, jak posedlá je Rada ve vztahu k Izraeli? Nemusím připomínat četná usnesení, zvláštní zasedání a zaujaté zprávy zaměřené proti mé zemi.
- Členové Rady, kteří budou hlasovat PRO, dají hlas pro pokračování tohoto paralelního vesmíru; žádám vás, abyste hlasovali proti této rezoluci.
Marná argumentace, marný apel, vše marno. Výsledek hlasování, jak již víme, byl:
- 24 PRO
- 9 PROTI
- 14 SE ZDRŽELO
Mezi devět hlasujících proti „paralelnímu vesmíru“ vytvářenému v OSN patří také Česká republika. Spolu s Rakouskem, Bulharskem, Kamerunem, Spolkovou republikou, Malawi, Marshallovými ostrovy, Spojeným královstvím a Uruguayí. Díky všem.
Že je ve zmíněné rezoluci něco špatně, dokazuje tučný titulek, který (jako odstrašující příklad, jak nelze lidská práva hájit) zveřejnil na svém Twitteru Hillel Neuer z organizace UN Watch (obr. 2):
… obr. 2/Zdroj: Twitter Hillela Neuera.
Tučná věta: Hamas vítá rozhodnutí Rady pro lidská práva zahájit vyšetřování „zločinů“ spáchaných během nedávného konfliktu v Gaze. Bez ohledu na uvozovky v onom nadpise: pokud agresor vítá takovéto vyšetřování, pak – slovy izraelského prezidenta – je svět vskutku obrácen vzhůru nohama.
Buďte první kdo přidá komentář