Když každý život jinak váží




Sdílet článek:

TOMÁŠ VALER

Před nedávnem rozvířil hladinu veřejného mínění smutný případ záměny pacientek v jedné z pražských nemocnic. Tragickým výsledkem té záměny bylo provedení potratu u zdravé pacientky v 16. týdnu těhotenství. Ta žena si dítě přála. Jednalo se o velké selhání zdravotnického personálu a je namístě, že nemocnice ponese důsledky selhání svých zaměstnanců.

Jan Stránský se v článku na webu Seznam zprávy ze dne 29. března 2024 (viz odkaz níže) snaží na onu událost podívat z trochu netradičního úhlu pohledu. Klade si otázku, jakou cenu má lidský život? A dochází k částce 10 051 200,- Kč. Soud bude opravdu muset vyčíslit, k jaké újmě provedeným potratem došlo a jak vysoké odškodné poškozené pacientce náleží. K článku je vedena rozsáhlá diskuse, ale nikdo z diskutujících si nepovšiml, jak paradoxně v dnešní době článek vyznívá.

Lidský plod potracený v 16. týdnu těhotenství má hodnotu přesahující 10 milionů korun, tedy ekvivalent průměrné mzdy stanovené pro rok 2024 pobírané po dobu devatenácti let. Jakou cenu má lidský plod ve 24. týdnu těhotenství, v jehož případě americký prezident Biden usilovně bojuje za naprostou volnost při ukončení jeho života a činí z tohoto tématu jeden ze stěžejních bodů své politické kampaně? Jakou hodnotu má plod potracený ve 12. týdnu těhotenství, jak to umožňuje český právní řád? Osm milionů? A jakou plod mongoloidního dítěte v sedmém měsíci?

Rozumějte, nezpochybňuji nutnost nenarozený život pro potřeby soudního řízení ocenit. Jen se ptám, proč v případě selhání personálu se děje velká škoda (i finanční) a hovoří se o tragédii a současně se plánovaný potrat prohlašuje za civilizační vymoženost, ve Francii za ústavní právo a podle čerstvého usnesení Evropského parlamentu za nezadatelné lidské právo každé ženy? V čem spočívá ten rozdíl? Zdá se, že výhradně v tom, je-li dítě chtěné či nikoliv.

A další otázka. Je-li lidský plod součástí těla matky, jak se nám snaží zastánkyně potratů sdělit heslem „Moje tělo, moje volba!“, proč tak vysoká cena a tolik pozornosti a rozruchu nad tím, co by mělo být obdobou chybného vyoperování zdravé ledviny? A jen blázen by souhlasil s tím, že nechat si vyoperovat zdravý orgán, vyjma darování pro záchranu jiného života, je rozumný krok nebo dokonce lidské právo.

Ne, nenarozené dítě není běžná součást těla své matky. A nesmí být na lidské libovůli rozhodnutí, zda má v jednom a tomtéž případě jeho život milionovou hodnotu nebo se jedná o bezcenný brak. Existuje zajisté mnoho konkrétních situací, které ženu k rozhodnutí pro to druhé mohou vést. Vinou jejich partnerů, jejich rodin a okolí, snad i vlastního sobectví. Míra pokrytectví dnešní společnosti, na pozadí smutné události v pražské nemocnici jasně patrná, skutečnému ocenění života nenarozených dětí určitě neprospěje.

 

sklenenykostel.net

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 2,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. V onom případě nevidím žádné pochybení personálu,ale PODVOD ze strany rákosnic!!!!Nebo jak mi někdo vysvětlí,že do nemocnice přišla s cizí dokumentací a desetkrát reaguje na cizí jméno???!!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*