Německý průmysl se pravděpodobně plně nevzpamatuje z energetické krize, varuje šéf RWE
Sdílet článek:

PETR VLK

Minulý  týden  se  snažila  v  českém parlamentu opozice uspořádat  mimořádné  zasedání  sněmovny,  kde chtěla proprat  skandály  Fialy  a jeho Obludária. Neuspěla.  108  pětihlavé  saně  jí  to neumožnila. Proč  o tom píši ? Protože tam nastal  opravdu špičkově  absurdní moment.  Kdy  Šéfik Obludária  a  zastupující  ukrajinský protektor  v Praze  vypálil  na opozici:

Vy  tohle děláte protože  my  máme  velké úspěchy  při vládnutí a vy  nám je  závidíte! 

Já v  té době  právě  seděl nad  rozečteným  článkem  ve   Financial Times, který  vám právě  hodlám nabídnout.  Týká se Německa  a jeho ekonomiky.  No a protože  jsme na  Německu a  jeho ekonomické  kondici  naprosto  závislí,  takže  jsme  vlastně  17. spolkovou zemí pak ten  text  z FT  staví  ty  české  Fialovy  úspěchy , především co do budoucna,  do  toho správného  světla. Zejména  když  komentátorem  je jeden  z těch  absolutně  top  kapitánů  německého  průmyslu, takto  šéf  energetického obra  RWE – Markus Krebber. Nejvyšší  čas podívat se, co  pro FT  řekl.

German industry unlikely to fully recover from energy crisis, warns RWE boss

podle překladače

Německý průmysl se pravděpodobně plně nevzpamatuje z energetické krize, varuje šéf RWE

Německý průmysl se pravděpodobně nevzpamatuje a nedostane na úroveň před válkou na Ukrajině, protože zvýšené ceny dováženého zkapalněného zemního plynu dostaly největší evropskou ekonomiku do „nevýhody“, varoval šéf jedné z předních německých energetických společností. „Ceny plynu v kontinentální Evropě, zejména v Německu, jsou nyní strukturálně vyšší, protože jsme nakonec závislí na dovozu LNG,“ řekl Markus Krebber , generální ředitel RWE.

„Německý průmysl má konkurenční  nevýhodu.“ Jeho komentáře přicházejí v době, kdy evropské ceny plynu klesly o 90 procent z rekordních úrovní zaznamenaných v roce 2022 a krátce až na úrovně naposledy zaznamenané před energetickou krizí, což podněcuje otázky o tom, do jaké míry se oživí průmyslová poptávka. Navzdory prudkým poklesům na trhu s plynem je však evropský cenový benchmark podle komoditní cenové agentury Argus nad předkrizovými průměry, téměř o dvě třetiny výše než ve stejnou dobu v roce 2019. Německo se muselo odstavit od dodávek zemního plynu z Ruska po totální invazi Moskvy na Ukrajinu, když se ukázalo, že Kreml využívá export energie jako geopolitickou zbraň.

Výstřižek
Krebber v reakci na kritiku v Německu nad energetickou politikou země prohlásil, že rozhodnutí tehdejší kancléřky Angely Merkelové v roce 2011 odstavit svou jadernou flotilu bez nahrazení paliva jiným zdrojem energie kromě dovozu plynu  ruským potrubím bylo „chybou“. „Když přesně víte, co chcete vypnout, musíte okamžitě začít přemýšlet o tom, jak dostanu jinou technologii do země!“ upozornil. Společnosti a investoři prozkoumali další země, které nabízejí atraktivní dotace a levnější ceny energií. „Uvidíte trochu oživení, ale myslím si, že v energeticky náročných průmyslových odvětvích budeme svědky výrazného strukturálního zničení poptávky,“ varoval Krebber.

Analytici vykreslili medvědí výhled pro největší evropskou ekonomiku. Pět předních německých ekonomických výzkumných ústavů nedávno snížilo prognózy růstu země. Německý hrubý domácí produkt podle nich letos vzroste jen o 0,1 procenta kvůli poklesu exportu. Berlín tvrdí, že nalévá peníze do transformace ekonomiky, čímž ji staví do pozice hlavních budoucích konkurenčních výhod v  příštím  uhlíkově neutrálním světě. Německá průmyslová stagnace se však stala politicky citlivým tématem, přičemž vlivná průmyslová lobby země, BDI, kritizovala „dogmatickou“ zelenou politiku, která zasáhla výrobce.

Samantha Dart, vedoucí výzkumu zemního plynu v Goldman Sachs, předvídá  trvalé uzavření průmyslových kapacit v Evropě, které se již nevrátí. Očekává, že nižší ceny plynu a lepší ekonomické podmínky podnítí určitou poptávku, ale dodává, že „návrat do doby před krizí je stále  větší a větší výzva“. Poptávka po plynu z evropského průmyslového sektoru loni podle S&P Global Commodity Insights klesla o 24 procent oproti úrovni z roku 2019. Firma očekává, že 6 až 10 procent spotřeby plynu na kontinentu navždy zmizí kvůli zničení poptávky. Místo toho se výrobci obracejí na USA. „V USA máte koherentní a komplexní politiku, která podněcuje návrat výroby zpět do země,“ řekl Krebber. „Evropa má stejný záměr, ale ještě ne ta správná opatření.“

Výstřižek

Liniový  graf průměrných měsíčních cen, $/mmbtu ukazující ceny plynu v USA jsou mnohem levnější než v Evropě

Průzkum Německé obchodní a průmyslové komory loni v září zjistil, že 43 procent velkých průmyslových společností plánuje přesunout své provozy mimo Německo, přičemž hlavní destinací jsou USA. Kromě levné energie s cenami plynu, které jsou šestinové oproti cenám v Evropě, lákají evropské firmy lukrativní dotace v zákoně o snižování inflace na dekarbonizační technologie. oznámily rekordní kapitálové závazky vůči americkým projektům ve výši  loni 15,7 miliardy dolarů, což je prudký nárůst z 8,2 miliardy dolarů o rok dříve, což převyšuje jakoukoli jinou zahraniční destinaci, podle údajů z fDi Markets, dceřiné společnosti Financial Times.

Zatímco Brusel uvolnil svou vlastní průmyslovou politiku, aby zabránil exodu investic, společnosti tvrdí, že postrádá jednoduchost a ekonomickou sílu IRA. RWE je jedním z největších investorů do čisté energie v USA, kde po loňské akvizici Con Edison Clean Energy Businesses za 6,8 miliardy dolarů zaměstnává 1 500 zaměstnanců. Krebber vypadal optimisticky ohledně osudu IRA, pokud bude Donald Trump zvolen prezidentem  v tomto roce, a poznamenal, že mnoho republikánských států těžilo z investic spojených s jejími pobídkami a poptávka po obnovitelných zdrojích by zůstala silná. “ Jestli tomu říkají ABC potom, je mi to jedno.“ Otázkou je, zda zde bude dlouhodobé investiční prostředí, které je příznivé? A pokud ne, přestaneme investovat, ale investice jsou potřeba,“ řekl.

******

No tak to bylo! Takhle vypadají  úspěchy v Německu  a německé  vlády!!!

 • ideologické  zavření  jaderek v rámci  ideologického běsnění  Zelených
 • bez náhrady za jiné  zdroje. Samozřejmě  za  to  může  Putin, který  energie používal jako  zbraň!  Prý. Protože on  dodává plyn  do Německa  a jinam do  zemí Evropské  uHnie, kde  si  ho objednají a zaplatí.  Divná, prapodivná militarizace plynu. A  to nemluvím  o atentátu na  Nordstreamy. Kde Seymour  Hersj tvrdí,  že  je provedly  USA  a sekundovaly  jim Norové  a jiné  zdroje, především  německé,  že ten atentát  na  německou energetickou bezpečnost  provedli  Ukrajinci s  pomocí Poláků.  Bez ohledu na  to,  kdo se  trefil, platí,  že  Nordstream  má na  svědomí  spojenec  Berlína  vůbec  Evropské uHnie.
 • německý průmysl prchá  ze země. Za lacinějšími energiemi. Zejména  do Spojených  států.  Doklapne  někomu v  Bruselu, Berlíně, Paříži, Londýně  –  v Práglu  určitě  ne,  že  zažívám e na  vlastní  kůži  klasický  kolonialismus  v  celé jeho šíři, kdy  jsme  dnes  v roli  hloupých  černochů,  měnících  zlato  za  zrcátka  a  skleněněná  cingrlátka?
 • podle  FT  a jejich  odborníků  se  odešlý průmysl  už do Evropy nevrátí.
 • Fiala  se  chlubil  jak  jeho vláda  zařídila  snížení cen energií. Zařídila  houby! Pomohly  jí  dvě  rekordně  teplé zimy a  útlum  našeho průmyslu.  Ona  na  tom nemá  žádní podíl, Tedy kromě  útlumu toho průmyslu! Ale  od  nás  tuzemské  firmy  zdrhají  také. A úprk  bud e o to větší,  že  náš průmysl  je svou  skladbou mimořádně  energeticky  náročný. Tedy  vlastně  – byl.
 • když  se podíváte  na ten  dolní  graf  od  FT, popisující  ceny plynu  na americkém  pobřežním hubu  a stejného plynu  na hubu  v Amsterodamu  co  vidíte?  No přece  to, že nás  Američané  doslova  dřou  z kůže!  Že  tu máme  ty  slavné molekuly  svobody  doslova  za horentní ceny!  I  teď . A  to není  nic proti  té nejvyhrocenější  plynové krizi.  Kdy nás prostě  Amíci  na plynu podojily  naprosto obludným  způsobem. Takhle  přece vypadá spojenecká pomoc!  Ale  může  za  to Putler!!! Prostě  jsme  v  roli  afrických domorodců  v  17. a  18.století. Jenže  oni netušili, jak vypadá svět  za  sousední  vesnicí, což nám nehrozí. My  naopak  víme,  že  svět je jedna  globální  vesnice. O  to jsme  ubožejší  než  ti  tehdy  primitivní  černoši.
 • prostě  úspěch na úspěch,  všude kam se podíváme!  Ale  prý budeme  lídry  bezemisního světa…. Ten nastane  ovšem jen tehdy,  když zmizí  z planety  Země  člověk…  Což  nám v  Bruseli a centrále  německých  zelených  fanatiků  zapomněli  říci.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Nšmecko? To už je ekonomicky totálně v prdeli a to díky obohacovačů jenž skopčáci vítají s otevřenou náručí. A nebýt češi dementi rtak už jsou na tom skopčáci hůře.

 2. cit : …když se ukázalo, že Kreml využívá export energie jako geopolitickou zbraň.
  ..a tak si v Berlíně řekli, to my se raději podříznem sami..

 3. Nojo.Pozor!żádné podřezávání větví(to v tom lepším případě).Něco mnohem horšího.Zmrznout jsme stoprocentně měli pane.A vidíte jak je Vám teploučko.Tak skutek zase utek a buďte si jist, że zase uteče i s tou Vaší konspirací.Tak nepředbíhejte událostem,ať Vám nedojdou témata ke strašení.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*