Bartošův systém kolabuje, vláda to však řešit nechce




Sdílet článek:

PZ

Ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) čelí kritice kvůli problematické digitalizaci stavebního řízení. Koaliční partnery i samotného premiéra to však nechává v klidu.

Nově digitalizovaný systém stavebního řízení tak byl spuštěn 1. července. Na portálu Hlavního města Prahy je však avizováno, že systém od svého spuštění „není plně funkční“ a že problémy jsou řešeny se správcem systému, tedy s Ministerstvem pro místní rozvoj v čele s Ivanem Bartošem.

S kritikou nejčastěji přicházejí zejména úředníci, kteří se systémem musejí pracovat. Navzdory této kritice se Bartoše zastávají jeho koaliční partneři. Například poslankyně a starostka Lucie Potůčková z hnutí STAN připouští, že změnu systémů vždy provázejí problémy a že září bude klíčové pro posouzení úspěšnosti tohoto projektu. „Migrace systémů se vždycky rodila s porodními bolestmi, a to za každého ministra. Září podle mě rozhodne,“ uvedla Potůčková, cituje server Seznam Zprávy.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák uvedl, že léto poskytne příležitost k opravám chyb a zmírnění stížností uživatelů systému. Dodal, že na vládní úrovni se implementace digitálního řízení zatím neřešila. S kritikou by dle jeho názoru měla přijít spíše opozice. „Ať je to jakkoli, od toho, aby o každém kroku vlády prohlásila, že je to katastrofa, je tady opozice,“ shrnul Dvořák.

Hnutí STAN podle něj nechce oslabovat svého koaličního partnera, ačkoli kritika je částečně oprávněná, jak přiznal místopředseda STAN Lukáš Vlček.

„Nebudu teď ale dělat chytrého, co (Bartoš) dělat měl, nebo neměl. Důležité je, aby systém ve velmi brzké době fungoval,“ dodal Vlček.

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Eliška Olšáková zdůraznila, že nové systémy často přinášejí počáteční problémy.

„Byla jsem na matrice v době, kdy se zaváděly elektronické knihy, to bylo roku 2006. A vím, že to bylo taky velmi složité pro všechny matriky. Ještě navíc jsme neměli jednotný systém a každá matrika si kupovala svůj software od nějaké firmy, která to dodávala,“ popsala svou osobní zkušenost s implementací nových systémů.

Ministr a šéf Pirátů Bartoš přiznal, že přechod na digitální systém stavebního řízení je náročný, ale věří, že se problémy podaří postupně vyřešit. Uvedl, že přes nový portál bylo podáno 2700 žádostí a že úředníci pracují na jejich vyřízení. Ministerstvo se aktuálně snaží odpovídat na dotazy, jež dostává.

„Od začátku zřízení toho systému jsme obdrželi asi 1400 telefonátů, přicházejí e-maily od jednotlivých úřadů. Nemá smysl asi každému odpovídat velmi specificky, snažíme se vždycky odpovědět najednou určité skupině lidí, která poptává nějaké informace,“ vysvětlil Bartoš.

Problémy se vrší a firma Vita software, která dodávala systém stavebního řízení většině stavebních úřadů v Česku, požaduje po ministerstvu 360 milionů korun za převedení starých dat. Firma požaduje 600 tisíc korun za každý jednotlivý úřad. Ministerstvo pro místní rozvoj všaj nyní tvrdí, že tato data nepotřebuje a plánuje je získat bez účasti Vita software.

prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. To je tak, když zavádění nových systémů řídí lidé, kteří nemají žádné vlastní pracovní zkušenosti. Pak o tom mají představy jako Hurvínek o válce. Nový systém přece nejde spouštět ve chvíli, kdy není plně funkční, a lidé, kteří ho mají používat, s ním nejsou do detailů seznámeni a dokonale proškoleni. Takové školení nemůže spočívat v tom, že je naženete do místnosti a nějaký jouda na ně vychrlí informace svým ajťáckým ptydepe. Nejedná se o počítačovou hru, tady jde o peníze, přesněji o mnoho peněz, veřejných i soukromých a každý další den, kdy je systém nefunkční, přináší další a další škody.

  2. A očekával snad někdo od toho zavšiveného huliče něco jiného? Vždyť se na něj stačí podívat a musí být každému jasno.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*