Válek chce zavést spotřební daň na slazené nápoje
Sdílet článek:

JANA MARKOVÁ

Ale jsou zdravější ty nacpané různými chemickými umělými sladidly včetně aspartamu? Asi moc ne, že? Opravdu si myslí, že tím vyřeší problém obezity u dětí? To si sáhněte do svědomí, co jste s nimi udělali v době covidu, hoši.

Samozřejmě si to nemyslí, a zdraví lidí a dětí, kterým se tu tak zaklíná, je mu ukradené. V rozpočtu dochází peníze, díra se zvětšuje a tak je potřeba chytat se každého stébla, jak lidi okrást. Členové zdravotnické části NERV navrhli, aby vláda začala vybírat z nápojů s obsahem cukru nad padesát gramů na litr spotřební daň tři koruny a čtyřicet haléřů. Za každých dalších deset gramů cukru v nápoji by pak stát vybíral daň 35 haléřů. Při započítání 21procentní sazby DPH by litr limonády mohl podražit o pět korun čtyřicet haléřů. Už teď díky tomu, že platíme výpalné například z pohonných hmot, dáváme do rozpočtu ca 150 miliard korun ročně.

Kdyby společně s tou daní z cukru bylo zároveň zrušeno například DPH na kojeneckou vodu, zdravá sladidla jako je čekanka a podobně, neřeknu ani popel. V podstatě na všechno co teče máte DPH 21% a je jedno, jestli je to třeba ta kojenecká voda, nebo bylinná kombucha. Jenže to ne, protože opakuji, zdraví lidí a dětí jsou jen kecy, kterými si je neschopný válek bere jako rukojmí. Zmetek.

Ono jaksi nestačí, že Češi jezdí nakupovat do Polska potraviny, drogerii a tabák, teď ještě přibude další položka. Protože přesně tímhle to skončí, spotřeba zůstane stejná, jen se výdělek přesune k sousedům. Kdyby byl soudruh ministr skutečně pravicový politik (jak Top09 stále tvrdí, že je pravicová strana), tak by věděl, že více daní nikdy neznamená více peněz. Většinou je to totiž přesně naopak.

Slazené nápoje nejsou žádná hitparáda, ale fakt primárně nemůžou za to, že nám populace tloustne. Na vině je to že se málo hýbeme, že většina dětí a lidí celý den sedí, takže jako kvůli tomu zavedeme daň na práci v sedě? Zdaníme všechny fast foody? Maso od určitého množství tuku? A když to uděláme, snížíme cenu na sportovní potřeby a kroužky pro děti? To už ne, že?

Budeme děti znovu vést ve školách aktivně k pohybu, jako to bylo dříve? (Opravdu ne všechno bylo za minulého režimu špatné, to si přiznejme.) Nebo je z lenosti raději necháme dřepět ve třídách s mobilem v ruce a apkou na identifikaci pondělního pohlaví, protože by se mohly přeskokem přes kozu přizabít? To taky ne. To ty peníze navíc raději rozfrcáme na Ukrajinu a Green deal. To je politika této pětikoalí sqadry. A opakuji, o žádné zdraví jim nejde. Jen jsou už úplně v háji.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Ale no tak jistě! Vždyť na nejmilostivějšího pana Fyjalu zbylo opravdu málo.
    Ostatně lidi neuhradili daně ani na příští rok. Ať platí!
    A co vodu z kohoutků? Proč ještě neuvalili spotřební daň na vodu z kohoutků?
    Krucinál, to musí Federace obcí navrhovat košer věci pořád jako jediná?!
    To je málo, Válek, žalostně málo. To chce vít iniciativy! Přidat!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*