ZBYNĚK FIALA
- https://www.instagram.com/p/C-VNhQYO01b/?hl=en
- https://www.nytimes.com/live/2024/08/06/us/kamala-harris-vp-trump-election
Šedesátiletý guvernér státu Minnesota má jako kandidát na viceprezidenta zmírňovat ideologické soupeření dvou hlavních stran, které dosáhlo úrovně náboženské války. Je jasný levičák, ale oslovuje i ty, koho protest proti poklesu životní úrovně v důsledku globalizace a inflace přivedl k podpoře Republikánů.
V tradičně republikánské a konzervativní Minnesotě prosazoval progresivní program, který zahrnuje bezplatné školní stravování, boj proti změně klimatu nebo snížení daní pro střední třídu a rozšíření placené dovolené, jak teď zdůrazňují všechny agentury. To by mohlo posílit volební základnu Harrisové, i když pravé křídlo Demokratické stany je z Walze divé.
Podle Wall Street Journal je Walz velice populární mezi farmáři, kteří ho dostali do Kongresu, nebo mezi obyvateli předměstí, kde je přijímán jako lidový politik. Má za sebou kariéru zemědělce, učitele i řadového poddůstojníka Národní gardy, takže je vlastně vetřelcem do politické třídy. V posledních týdnech na sebe upozornil tím, že Trumpa neoznačoval za smrtelnou hrozbu demokracii jako jiní, ale pouze považoval za „ujeté“ jeho názory plné přehánění a smyšlenek.
Pochází – stejně jako republikánský protějšek JD Vance – z vesnice, jen z jiného zapadlého kouta na severu Nebrasky. Nejprve studoval jakési společenské vědy v Nebrasce, a pak magisterský učitelský obor studiích na Univerzitě státu Minnesota. Jenže mezitím se hodně stalo. Jako učitel zeměpisu na střední škole se ujal i funkce školního trenéra amerického fotbalu a přivedl tým k titulu minnesotského mistra. Roku 2001 učil v tehdy ještě rozvojové Číně (nejspíš angličtinu) v rámci nevládky WorldTeach. Přitom se naučil čínsky, a potom organizoval každoroční prázdninové exkurze do Číny pro americké středoškoláky.
Táta bojoval v Koreji (svět byl rozdělen) a mladý se pod jeho vlivem nechal zapsat už v 17 letech k dělostřelcům rezervní Národní gardy (Army National Guard). Zahrnovalo to i častou pomoc při tornádech a záplavách. Roku 1989 mu to vyneslo čestné značení „nebraský občanský voják roku“. Po letech byl půl roku byl umístěn v Afghánistánu, ale boj prý nikdy neviděl. V Národní gardě se vypracoval do nejvyšší poddůstojnické pozice, dál nešel.
Roku 2004 patřil k dobrovolným aktivistů prezidentské kampaně Johna Kerryho proti Georgi Bushovi, což tenkrát prostě nešlo. Dobře Američanům tak, ani my se ve volební moudrosti nelišíme. Nicméně Walz se na tom politicky vyučil a pak už kandidoval sám za Demokratickou zemědělsko-dělnickou stranu Nebrasky a porazil stávajícího republikánského poslance Sněmovny reprezentantů Spojených států, což se nestává moc často. Kampaň soustředil na službu komunitě a pomoc vojenským veteránům.
V Kongresu hlasoval proti plánu prezidenta Bushe zvýšit počty amerických sil v Iráku. Takoví tam byli dva. Hned v prvním týdnu svého funkčního období podpořil návrh na zvýšení minimální mzdy a pro možnost státní zdravotní služby Medicare vyjednávat o cenách léčiv, z čehož lze vyvodit, že americké farmaceutické monopoly nikdy nic takového nepřipustily. Bránil také snižování daní na úkor federálního schodku rozpočtu.
Pak ho trochu pokrotili, takže se přiblížil středu. Z levičácké agendy si zachoval boj za reprodukční práva žen a občanská práva, včetně práv imigrantů. Má vysoké hodnocení od hlavních odborových centrál. Podařilo se mu proniknout do sféry, kde jde více o témata než o partaje, takže je často označován za politika „podobojí“ (bi-partisan). Posuzuje se to podle toho, jak často se podaří najít podporu návrhu také z druhé strany.
Šéfovat v Minnesotě nebylo lehké, když společnost zvedla vražda autistického černocha George Floyda. Ten umřel, když mu policista hezkých pár minut klečel na krku. Walz požadoval reformu policie. Prošla až napodruhé. Ruší bojový výcvik policistů jako standard chování a obsahuje procedury vnitřního vyšetřování smrtících událostí.
Doplňme ještě ekonomické názory Tima Walze. Po finanční krizi byl opakovaně proti tomu, aby se pomáhalo bankám z peněz daňových poplatníků. Hlasoval proti odkupům „shnilých aktiv“ finančních institucí, za které měly dostávat hotovost. Nakonec však hlasoval pro komplexnější plán obnovy a reinvestic z roku 2009. Soustřeďoval se na obnovu pracovních míst. Nikoliv však cestou záchrany starého, ale podporou inovačního podnikání v oblasti průlomových technologií.
Z velké politiky je v tuto chvíli aktuální jeho volání po příměří v Gaze. Podporuje Ukrajinu, sešel se se Zelenským, což odpovídá názorům obyvatel státu Minnesota západně od Velkých jezer na hranici s Kanadou.
Tim Walz je v každém případě zajímavý chlap z opomíjeného malého světa. Vyvažuje odtrženou prokurátorku z kalifornské smetánky. To, co vypadalo jako další díl americké volební tragédie, může dostat smysl.
Be the first to comment